ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Yazılı Basında Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 43

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 44-2018/BÜLTEN NO:4_

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
ET BİLİMİ VE TEKNOLOJİSİ
PROF. DR. AYDIN ÖZTAN

Tüm Kitaplar »

SERBEST MÜŞAVİRLİK MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ UYGULAMA, TESCİL, DENETİM VE ASGARİ ÜCRET YÖNETMELİĞİ UYGULAMA KILAVUZU

    Yayına Giriş Tarihi: 07.04.2012  Güncellenme Zamanı: 29.05.2012 15:42:40  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

SERBEST MÜŞAVİRLİK MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ UYGULAMA, TESCİL, DENETİM VE ASGARİ ÜCRET YÖNETMELİĞİ UYGULAMA KILAVUZU

9 Haziran 2011 tarihinde 27959 sayılı Resmi Gazete‘de yayınlanan "Serbest Müşavirlik Mühendislik Hizmetleri Uygulama, Tescil, Denetim ve Asgari Ücret Yönetmeliği (SMM Yönetmeliği)" Madde 12 (1)‘e göre; serbest müşavirlik mühendislik hizmetleri (SMMH) ve ücretli çalışan serbest müşavir mühendis (SMM)lerin asgari ücretleri Oda Yönetim Kurulu (OYK) tarafından her yıl Ocak ayında belirlenerek, Oda yayınlarında ilan edilir.

5996 sayılı yasa gereği istihdamı zorunlu olan gıda mühendislerinin asgari ücretleri bu kapsamda değildir.

Asgari ücret tanımlarında belirtilen ücretler, hizmeti yürütecek SMM ve Tescilli Büro tarafından alınacak ücret ve genel giderlerinin karşılığıdır.

Asgari ücretlere KDV dâhil değildir. KDV tutarı fatura veya serbest meslek makbuzunda belirtilerek ayrıca tahsil edilir.

2012 yılı asgari ücretleri ile asgari ücretlerle ilgili genel kurallar, GMO Yönetim Kurulu‘nun 05.12.2011 tarih ve 143 sayılı toplantısında 01.01.2012 tarihinde yürürlüğe girmek üzere kabul edilmiştir. 

2012 yılı için belirlenen asgari ücret tanımları ve ücretlere ve belge ücretlerine ulaşmak için tıklayınız.

Yönetmeliğin 7. Maddesi‘nin ç fıkrasına göre SMM, Oda‘nın öngördüğü eğitimleri almak zorundadır. Bu eğitimler, SMM adayının deneyimi ve daha önce almış olduğu eğitimler dikkate alınarak planlanır ve bir yıl içerisinde tamamlanmak zorundadır. Zorunlu/alan eğitimleri ile eğitim muafiyetleri bilgilerine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

20 Aralık 2011 tarihi itibarıyla Genel Merkez, Bölge Şube ve Şubelere, temsilciliklere başvurular kabul edilecektir. Belgelendirmeler ilk aşamada Genel Merkez üzerinden yapılacaktır. Başvuru yapan ve Yönetmelik Madde 7 (ç fıkrası hariç olmak üzere) ve Madde 8‘de sözü edilen koşulları sağlayan, ancak zorunlu SMM eğitim sürecini tamamlamadan gerçek ve tüzel kişilere mevcut faaliyetlerini sürdürmek üzere geçici SMM belgesi ve geçici BTB verilir.  Geçici SMM belgesi,  geçici süreyle Yönetmelik Madde 8 (a)‘da istenen SMM belgesi yerine geçecektir.

Belgelendirme; Genel Mühendislik Hizmetleri ve/veya Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri (GGYS) Denetimi, Danışmanlık Hizmetleri (GGYS kurulum danışmanlığı, sistem ve üretim danışmanlığı), Proje Hazırlama ve Yönetimi (AR-GE projeleri, destek projeleri, kırsal kalkınma, KOSGEB, AB projeleri vb.),İşletme Projesi/Tasarımı ve Gıda üretim ve satış yeri denetimi olmak üzere özel faaliyet alanlarını kapsayacak şekilde düzenlenecektir. Belge kapsamı ‘genel mühendislik hizmetleri‘ olan SMM ve Tescilli bürolar yukarıda sayılan faaliyet alanlarında belgelendirilmedikleri sürece bu alanlarda hizmet veremeyeceklerdir.

Bilirkişilik, hakemlik ve eksperlik hizmetlerine ilişkin ücretlendirme; 16.01.1982 tarih ve 17566 sayılı Resmi Gazete‘de yayınlanan "TMMOB Bilirkişilik, Eksperlik, Hakemlik ve Teknik Müşavirlik Hizmetleri Yönetmeliği" ve 05.05.2005 gün ve 25806 sayılı Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe giren "TMMOB Bilirkişilik Yönetmeliği" gereğince, her yıl TMMOB Yönetim Kurulu‘nca belirlenen asgari ücretler ve katsayılara uygun olarak yapılır.

 

Okunma Sayısı: 3477

Tüm SMM ve Büro Tescil »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2019 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA:

 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.