ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Yazılı Basında Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 43

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 44-2018/BÜLTEN NO:4_

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
ET BİLİMİ VE TEKNOLOJİSİ
PROF. DR. AYDIN ÖZTAN

Tüm Kitaplar »

SMM GIDA MÜHENDİSİ NEDİR? TESCİLLİ BÜRO NEDİR?

    Yayına Giriş Tarihi: 15.04.2012  Güncellenme Zamanı: 11.05.2015 16:18:02  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

SMM Gıda Mühendisi Nedir? Tescilli Büro Nedir?

Odamız birçok meslek odasının yaptığı gibi serbest çalışmakta olan meslektaşlarımızın görevlerini belirli ilkelere bağlamak, meslek saygınlığını korumak ve en önemlisi hizmet alanlarımızı hukuki bir metinde belirlemek amacıyla 09 Haziran 2011 tarih ve 27959 Sayılı Resmi Gazete‘de Serbest Müşavirlik Mühendislik Hizmetleri Uygulama, Tescil, Denetim ve Asgari Ücret Yönetmeliği‘ni yayımlamıştır. Yönetmelikte Serbest Müşavir Mühendis unvanına sahip gıda mühendisleri; "Gıda mühendisliği hizmetlerinden birini veya birkaçını kendi adına, ortak sıfatıyla veya ücretli çalışan olarak yürüten Oda tarafından verilen serbest müşavir mühendis belgesine sahip gıda mühendisleri" olarak tanımlanmaktadır. Yine yönetmelik gereği Serbest Müşavir Mühendislerin Oda‘dan belgelendirilmeden bu görevi yapmamaları gerekmektedir.

SMM Gıda mühendisi olabilmek için; öncelikle yönetmelikte tanımlanan serbest gıda mühendisliği hizmetlerini veren bir şahıs firması/şirketin sahibi veya ortağı veya bu hizmeti veren firmada/şirkette ücretli çalışılıyor olması gerekmektedir. Buradaki "serbest" ifadesi, bu hizmetleri veren şahıs firması veya şirketin, talep eden kişi/kuruma bu hizmetleri ücreti karşılığında vermeye uygun bir mali yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Diğer yandan, yönetmelikte tanımlanan tüm serbest mühendislik hizmet ve danışmanlık taleplerini ücreti karşılığında veren bu şahıs firması/şirketin Odamızdan belgelendirilebilmesi için; bünyesinde en az bir gıda mühendisi SMM bulundurması ve işyerinin de Oda tarafından verilen Büro Tescil Belgesi ile onaylanması gerekmektedir. Gıda konusunda hizmet veren, ancak bünyesinde ilgili başka meslek dallarından kişileri çalıştıran bürolar, ilgili odalarca belgelenmektedir.

Bir başka ifadeyle de; yönetmelikte tanımlanan serbest gıda mühendisleri hizmetlerini vermek isteyen Gıda Mühendisleri ve bu mühendisleri istihdam eden bürolar Odamızdan belgeli olmak durumundadır. Söz konusu belgelerde hizmet verilecek özel uzmanlık faaliyet alanlarında, başvuru sahibinin deneyimi ve almış olduğu eğitimler dikkate alınarak yetkilendirme yapılmaktadır. İşleyişin ayrıntılarına http://www.gidamo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=2832&tipi=28&sube=0 bağlantısından ulaşmak mümkündür.

Bilindiği gibi SMM uygulaması mesleğimiz için yeni bir uygulamadır ve bu nedenle de başlangıçlarda genellikle yaşanan bazı yanlış anlaşılmalar SMM için de söz konusu olmuştur. Bu nedenle özellikle açıklamaya gerek duyulan bir konu olarak; "SMM‘ye ve BTB belgesi sahibi firmanın verecekleri hizmetlerle ilgili iş(ler)i kendilerinin sağlayacağı, Odamız ve/veya ilgili Bakanlık, kamu kurumları tarafından herhangi bir iş temininin söz konusu olmadığı" bilinmelidir. Yanlış anlamaların bir nedeni de; Odamızca gündeme getirilmiş olan ve halen üzerinde çalışılmakta olunan "Gıda Danışmanlığı" çalışmaları ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı‘nca gündeme getirilen "denetimlerde yetki devri" çalışmalarının aynı dönemlerde gündemde olmasıdır.

 

SMM Ne değildir?

Gıda üretimi yapan bir işletmenin sahibi, ortağı veya çalışan gıda mühendisi SMM değildir, kamuda çalışan gıda mühendisi SMM değildir, yukarıda sözü edilen gıda danışmanları SMM değildir, gıda işletmelerinde veya laboratuvarlarında ücretli görev yapmakta olan meslektaşlarımız ile "istihdamı zorunlu personel" de dahil olmak üzere SMM değildir.

Okunma Sayısı: 9599

Tüm SMM ve Büro Tescil »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2019 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA:

 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.