ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Şube Çalışanları

»Çalışma Programı

»Çalışma Raporu

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Yazılı Basında Odamız

 

 

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Yazılı Basında Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 43

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 47-2019/BÜLTEN NO:7_

Tüm Sayılar »

BURSA ŞUBE E-BÜLTEN
SAYI: 4

Tüm Sayılar »

 » KİTAPLAR

 
ET BİLİMİ VE TEKNOLOJİSİ
PROF. DR. AYDIN ÖZTAN

Tüm Kitaplar »

EKOHABER İLE RÖPORTAJ...

    Yayına Giriş Tarihi: 28.01.2014  Güncellenme Zamanı: 31.01.2014 16:14:00  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 28.01.2014 13:34:04

Bursa Şube Başkanı Serkan DURMUŞ ``Artan Gıda Fiyatlarını`` değerlendirdi.


Küresel ısınma , mevsimsel değişiklikler,ülkemizde doğru ve sürdürülebilir bir tarım politikasının oluşturulamaması, kuraklık ve tarımda verim düşüşleri, spekülatif faktörler ve daha fazla kazanmayı hırs edinmiş ticari anlayış sonunda ortaya çıkan vahim tablo.

GIDA FİYATLARININ DURDURULAMAYAN ARTIŞI DEVAM EDİYOR

Bu defa sanki başka bir sorun var gibi çünkü tarımsal gıdadaki bu artışlar, sebebi ne olursa olsun ülkemizde tarımın kulakları yırtan çığlıkları gibi yükseliyor.

Daha önce de defalarca söylemiştik şimdi yineliyorum; yakın geçmişe kadar gıdada kendi kendine yetebilen bir ülkeyken,  bugün birçok gıdayı ithal eder hale gelmemizin ve tarımda dışa bağımlı kalmamızın ana sebebi ülkemizin etkin bir TARIM POLİTİKASININ olmamasından kaynaklanmaktadır.

Aslında bu yıllardır yazılan senaryonun sahne önünde uygulanışından başka bir şey değil. Günümüzde geçerli ve sürdürülebilir tarım politikası olmayan, tohumu, gübreyi, hayvanı hatta hayvan yemini bile ithal eden bir ülke için bugünlerde gerçekleşenler pek de sürpriz olmamalı.

Yüksek tarımsal girdi karşısında ezilen çiftçimiz uluslararası piyasada rekabet edemez hale gelmiş ve bunun sonucunda tarımdan uzaklaşarak sanayide işçi olmayı tercih etmek zorunda bırakılmıştır.

Elbette sorun sadece bu değildir. Küresel ısınma, mevsimsel değişiklikler ve piyasadaki spekülatif çalkantılar da mevcut duruma etki eden olumsuz faktörlerdir. Ancak sizin bu süreci başından sonuna takip edebilecek bir tarım politikanız yoksa ve ayrıca spekülatif piyasa hareketlerine müdahale edecek kamu kurumlarını da özelleştirmişseniz işte o zaman gerçeklerle yüzleşmek durumundasınız.

Tarımı ve gıda sanayini günübirlik politikalarla yönetmeye kalkarsanız maalesef bu sonuçlara da katlanmak zorunda kalırsınız. Sonuçta da önüne geçilemeyen gıda fiyatı artışlarına ve ekonomik sorunlarla boğuşan vatandaşın cebinden parasının uçup gitmesine engel olamazsınız.

Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı olarak özellikle dikkat çekmek istediğim ve en az gıdadaki fiyat artışları kadar önemli bir konu da GIDA GÜVENLİĞİDİR. Gıda fiyatlarının bu denli arttığı böyle zamanlarda maliyetler hepimiz adına çok önemli bir hal alıyor. Ekonomik göstergeleri dengede tutabilmek adına hem tüketici olarak hem de gıda üreticileri olarak maliyet odaklı bir yol haritası izlemeye çalışıyoruz. Ancak burada GIDA GÜVENLİĞİNİ ve HALK SAĞLIĞINI hiçbir zaman göz ardı etmemiz gerçeği de unutulmamalıdır. Hileli ve gıda güvenliği kriterleri dikkate alınmadan üretilmiş her gıdanın insan sağlığını kısa ve uzun vadede tehdit ettiği gerçeği göz ardı edilmemelidir. Tüketici olarak şüphe ettiğimiz hallerde ilgili makamlara bilgi vermek en önemli sorumluluklarımızdan biri olmalıdır. Bu anlamda Tarım Bakanlığının ALO 174 GIDA HATTINA çağrı bırakılabileceğini her vatandaş bilmelidir.

Unutulmamalı ki talep olmadan arz gerçekleşmez

Bu nedenle tüketici olarak bilinçli olmak zorundayız.  Bilinçli gıda tüketicisi, ne yediğini bilmeli, ucuz gıdaya taviz vermemeli, merdiven altı işletmeleri tercih etmemeli ve aldığı ürünü sorgulamalıdır. Önce kendi sağlığımız için sonra da yaşadığımız toplumun birer parçası olarak bu sorumluluğumuzun farkında olmalıyız.

Son olarak ise tarımdan ve gıda üretiminden soyutlanan ve işlevsizleştirilmeye çalışılan Gıda Mühendisleri ve Ziraat Mühendislerinin sesini sizlere duyurmak istiyorum.

Bu denli tarımsal ve gıda üretimi ile ilgili sorunlarımız varken ve bu sorunları da ancak bu işin uzmanı olan mühendislerle çözebilecekken, tarımda ve gıda üretiminde Gıda Mühendisi ve Ziraat Mühendisi varlığını hiçe sayan ve etkisizleştiren mantığı anlamakta güçlük çekiyorum. Çok manidar bir benzetme yapmak isterim: Deveye sormuşlar neren eğri diye? Nerem doğru ki, demiş. Ülkemizdeki durum da tam olarak budur.

Tarımsal hammadde üretiminde, Gıda Sanayinde ve Denetim aşamasında Gıda Mühendisi ve Ziraat Mühendisini yeteri kadar istihdam etmezseniz, onların mesleki eğitimlerinden faydalanarak doğru politikalar oluşturmazsanız ve bilim insanlarından oluşan meslek odalarının söylemlerini, eleştirilerini kulak ardı ederseniz,

NE GIDA FİYATLARINDAKİ ARTIŞIN NE DE GÜVENLİ OLMAYAN GIDA ÜRETİMİNİN ÖNÜNE GEÇEMEZSİNİZ.

 

 

Serkan DURMUŞ

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası

Bursa Şube Başkanı

Bağlantılar: 
http://www.ekohaber.com.tr/yemek-sanayii-zamla-sarsildi-ekohaber-5-haberid-19753.html
 

Okunma Sayısı: 710

Bursa Şube Kaynaklı Görsel-İşitsel Basında Odamız »
Tüm Görsel-İşitsel Basında Odamız »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2020 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA:

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.