ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Yazılı Basında Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 43

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 43-2018/BÜLTEN NO:3_

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
ET BİLİMİ VE TEKNOLOJİSİ
PROF. DR. AYDIN ÖZTAN

Tüm Kitaplar »

İSTİHDAMI ZORUNLU PERSONEL UNVANI İLE TAM ZAMANLI OLARAK ÇALIŞACAK OLAN ÜYELERİMİZ İÇİN 2017 YILI AYLIK TABAN ÜCRETİ BELİRLENMİŞTİR

    Yayına Giriş Tarihi: 28.12.2016  Güncellenme Zamanı: 07.03.2017 10:32:17  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 28.12.2016 12:12:14

TMMOB Gıda, Kimya ve Ziraat Mühendisleri Odası olarak imzalanan protokol ve alınan ortak karar çerçevesinde 01.01.2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 2017 yılında İstihdamı Zorunlu Personel unvanı ile tam zamanlı olarak çalışacak olan üyelerimiz için aylık taban ücreti net 3.750,00-TL (Üç Bin Yedi Yüz Elli Türk Lirası) olarak tespit edilmiştir.

Değerli Üyemiz,

Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve ona bağlı olan Odamız, Anayasa‘nın 135. maddesinde tanımlanan kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları olup, kamu hizmeti veren kuruluşlardandır.  Buna göre TMMOB ve ona bağlı kuruluşların düzenlediği belgeler ve aldığı kararlar da resmi belge niteliğindedir.

İlgili kanun ve yönetmelikler esas olarak yapılan "Taban Ücret" belirleme işlemi, Odamızın, mesleğimizin genel menfaatlerine uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek disiplini ile ahlakını korumak amacı ile gerçekleştirilmektedir. Tespit edilen taban ücretin denetlenmesi Odaların olanakları çerçevesinde yürütülmeye çalışılmaktadır.

Bildiğiniz gibi Odamız, taban ücretlerini meslektaşlarımız ile diğer meslekler arasında haksız rekabet oluşmaması için, Kimya ve Ziraat Mühendisleri Odaları ile ortaklaşa belirlemekte ve bunu tüm taraflarla paylaşmaktadır. Burada kamu sektöründe çalışan 8/1 derecesindeki mühendisin maaşı dayanak olarak kullanılmaktadır. Gıda, Kimya ve Ziraat Mühendisleri Odalarının ortaklaşa olarak yaptığı protokole uygun olarak; "İstihdamı Zorunlu Personel Belgesi" verilirken işveren ve meslektaşımız arasında noter onaylı olarak yapılması istenen İstihdamı Zorunlu Personel sözleşmesinde, o yıl belirlenen taban ücretin yazılması şart koşulmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişleri denetimlerini meslek odaları tarafından belirlenen taban ücret üzerinden, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da denetimlerini ilgili mevzuata göre bulundurulması gereken yerlerde "İstihdamı Zorunlu Personel Onay Belgesi" varlığı ve güncelliği üzerinden gerçekleştirmektedir.

TMMOB Gıda, Kimya ve Ziraat Mühendisleri Odası olarak imzalanan protokol ve alınan ortak karar çerçevesinde 01.01.2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 2017 yılında İstihdamı Zorunlu Personel unvanı ile tam zamanlı olarak çalışacak olan üyelerimiz için aylık taban ücreti net 3.750,00-TL (Üç Bin Yedi Yüz Elli Türk Lirası) olarak tespit edilmiştir.

Tüm mesleklerde ülke genelinde yaşanmakta olan işsizlik sorunu; ne yazık ki mimar ve mühendislerin yaşanan iş koşullarındaki haklarını aramasında sıkıntı yaratmakta, İstihdamı Zorunlu Personel‘in firma ile yaptığı sözleşmede ODA haklarını işverenden talep ederken çekingen davranmasına neden olmakta, işsiz mühendisler de ODA‘nın taban ücreti altında pazarlıklar yapmakta veya aldıkları maaşların bir kısmını işverene elden geri vermektedir.

Bu gibi durumlar, yürütülen çalışmaların uygulanması önünde sorun oluşturmaktadır. Meslektaşlarımızın dayanışma ve kararlılık içinde olması sorunların aşılmasında temel koşuldur. Bu kapsamda hepimize görevler düşmektedir. Odalar üyeleri ile bir bütün olduklarında etkin çalışacaklardır. Siz değerli üyelerimizin de bulunduğunuz ilde bu mücadeleye destek vermeniz, bizleri daha güçlü kılacaktır.

Yapmakta olduğumuz ve yapacağımız tüm çalışmalar/uygulamalar siz meslektaşlarımızın katkıları ile daha güçlü olacaktır. Sorunlar hepimizin sorunu olup, çözümleri de ancak dayanışma konusunda gösterilecek kararlılıkla çözülecektir.

Saygılarımızla
TMMOB Gıda Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

 

Okunma Sayısı: 5257

Tüm Duyurular »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2019 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA:

 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.