ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Yazılı Basında Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 43

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 47-2019/BÜLTEN NO:7_

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
ET BİLİMİ VE TEKNOLOJİSİ
PROF. DR. AYDIN ÖZTAN

Tüm Kitaplar »

“GIDAMIZIN BOZULAN KİMYASI” KONULU, ÖDÜLLÜ KARİKATÜR YARIŞMASI DUYURUSU

    Yayına Giriş Tarihi: 25.09.2019  Güncellenme Zamanı: 15.10.2019 14:37:31  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 19.09.2019 16:50:15

Yarışmaya katılım karikatür çizip katılmak isteyen herkese serbesttir. Her profesyonel ve amatör karikatürist bu yarışmaya katılabilir. Yarışmaya katılım için minimum yaş sınırı 14tür.

 

        TMMOB`ye bağlı odalar olarak bilimi, mesleğimizi doğanın, halkın yararına kullanıyor, toplumu bilgilendirmek için, doğru bilgiyi ulaştırmak için emek veriyoruz.  Meslek alanımız üzerinden güncel problemlere çözümler önerirken, bunu sanatla birleştirmenin etkisinin daha kalıcı olabileceğine inanıyoruz.

        TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi`nin iki yılda bir düzenlemiş olduğu geleneksel karikatür yarışmalarının ilki "İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği," ikincisi "Barış için Kimya", üçüncüsü "Ekoloji ve Kimya" ve bu sene de "Gıdamızın Bozulan Kimyası" başlığı ile eserleri bekliyor. 

        Her iki yılda bir, zaman zaman diğer emek ve meslek örgütleri ile bazen de sadece KMO olarak düzenlenen karikatür yarışmasında bu sene Gıda, Kimya ve Ziraat Mühendisleri Odaları İstanbul Şubeleri olarak düzenliyoruz. 

        Uzun uzun metinler ile meramı anlatmaya çalışırken karikatür sanatının tek bir kare ile vurucu mesajı vermesi yarışma eserlerini oldukça değerli kılıyor. Bu yılki başlığımızı seçerken tabağımıza gelen gıdanın yolcuğunu düşündük ve gıdamızın politikasının ne kadar yaşamsal olduğuna yüzümüzü döndük.

       "Kaynaklar yetersiz" denerek, tohumun kimyası ile oynamayı gerekçelendiren uluslararası şirketler ve rant odaklı politikalara karşı, biliyoruz ki tüm toplumları doyuramamanın esas gerekçesi "eşitsiz dağılım". Gıdamız üzerinde hakimiyet kurarak aslında hayatlarımız üzerinde hakimiyet kurmaya çalışıyorlar. Yediğimiz besinler sağlıklı olmaktan son derece uzak, hatta sağlıklı besin adeta bir lüks. Obezite gibi hastalıklar daha çok yoksul halklarda gözlenirken, kanser vakalarının gittikçe artmış olması tam da gıdadaki politikaların sonucu. 

       Türkiye`de mevcut iktidarın hüküm sürdüğü yıllar boyunca gıdamız sağlıksızlaştı, pahalılaştı, yanlış tarım politikaları sonucu çiftçi, köylü toprağını ekemez hale geldi. En temel bakliyat ürünlerinde dahi dışa bağımlı hale gelirken, yurtdışına ihraç etmeye çalıştığımız birçok ürünün spesifikasyon limitleri üzerinde kimyasal içermesi sebebi ile iade edildiği ve bunların iç pazara sürüldüğü bilgileri sürekli basına yansıyor. Denetimlerdeki yetersizlik korkutuyor, denetim sonucu gıdadaki tehlikelere dikkat çeken bilim insanları kriminalize ediliyor, kamu çalışanı ise ihraç ediliyor, gözaltı, dava ve cezaevi süreçleri ile karşı karşıya geliyor. Halk ile hakikatleri paylaşmanın bedeli ağırlaşıyor. Özelleştirmeler ile de üretimden uzaklaşan ülkemizde ne yazık ki en son şeker fabrikalarının da özelleştirilmesiyle, birçok sanayi kolunu besleyen, yüzlerce işçiyi istihdam eden üretim yerine, uluslararası gıda tekellerinden halk sağlığı sorununa davetiye çıkaracak NBŞ alımı tercih ediliyor. Hükümetin, şeker fabrikalarını özelleştirmeye karar verirken de bu tekellerin raporlarına dayandığının altını da çizelim. Hükümetin ısrarla kabul etmediği ekonomik kriz derinleşirken, halkın gıdaya erişimi güçleşmekte, toplum yararı gözetilerek değil seçim propagandası olarak kullanılmak üzere tanzim satışları gerçekleştirilmektedir.

       Odalarımızın Dünya Gıda Günü kapsamında yaptığı açıklamadan alıntılarsak: "Tarımın toplam istihdam içindeki payı 2002 yılında %35 iken bu pay 2016 yılında %20`ye gerilemiştir. Tarımda devletin yatırımları da yıllar içinde azalmıştır. Tarımın toplam yatırımlar içindeki payı, planlı dönemin başında (1960) %13 düzeylerindeyken 2016 yılında %3,4`e düşmüştür".

       Gıda son derece politiktir. Yediğimiz yemek, seçimlerimiz politika yapmaktır. Gıdamızın kimyası ile oynanması hem bizleri hem doğayı yok etmekte, emekçilere, bu dünyayı paylaştığımız tüm canlılara yaşam alanı bırakmamaktadır. Kazanacağımız bir dünya var. Gıdamızda söz hakkı olmak, yaşamlarımızda söz hakkı olmak için hepimize görev düşüyor. Bizler meslek odalarımızdan bu mücadeleyi alanlarımız üzerinden vermeye devam edeceğiz. Bu karikatür yarışmamızın da hem bu soruna dikkat çekmesini hem de çözüm önerileri sunması, hayallerimizi paylaşmasını umut ediyoruz. 

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi 7. Dönem Yönetim Kurulu 

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi 46. Dönem Yönetim Kurulu

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi 46. Dönem Yönetim Kurulu

 

Gıdamızın Bozulan Kimyası Karitatür Yarışması Afişine Ulaşmak İçin 
TIKLAYINIZ

Yarışma Dosyası ve Katılım Koşulları İçin 
TIKLAYINIZ 

Katılım Formu İçin 
TIKLAYINIZ  

 

Okunma Sayısı: 458

İstanbul Şube Kaynaklı Duyurular »
Tüm Duyurular »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2020 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA:

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.