ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 51

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 53-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
ET BİLİMİ VE TEKNOLOJİSİ
PROF. DR. AYDIN ÖZTAN

Tüm Kitaplar »

SÖZLEŞMEYİ UYGULA ŞİDDETİ DURDUR

    Yayına Giriş Tarihi: 07.08.2020  Güncellenme Zamanı: 08.09.2020 12:12:17  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 07.08.2020 18:01:21

#SözleşmeyiUygulaŞiddetiDurdur

SÖZLEŞMEYİ UYGULA ŞİDDETİ DURDUR

07.08.2020 

İstanbul Sözleşmesi, kadınları her türlü şiddete karşı korumak, kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmak amacını taşıyor.

 

İstanbul Sözleşmesi kadınların hayatlarını şiddette karşı koruyan bir sözleşmedir ve kadınlar hayatlarından vazgeçmiyorlar. 

İstanbul Sözleşmesi "Yaşatır"! Çünkü şiddete maruz kalan kadınların ve çocukların yalnız kalmasını önler. Ücretsiz hukuki ve psikolojik destek almasını, kadın örgütlerinin davalarına müdahil olmasını sağlar. 

7/24 çalışan ücretsiz alo şiddet hattı,  sığınaklar ve cinsel şiddet kriz merkezleri gibi destek mekanizmaları ile şiddete maruz kalan kadınları ve çocukları korur, şiddetçi erkekleri caydırır.

İstanbul Sözleşmesi eşit vatandaşlığın garantisidir. Şiddete son verilmesi için hayatın her alanında eşitlik sağlanması gerektiğini söyler. Eşitlik gelince, şiddet gider.

Taciz, tecavüz ve şiddete uğrayan kadınların korkmadan şikayetçi olabilmesini, baskı altında şikayetinden vazgeçse bile konunun kamu davası olarak takibini sağlar.

İstanbul Sözleşmesi sözde namus ve töre gerekçeleriyle kız çocuklarının ve kadınların eğitim, çalışma, eş seçme, seyahat etme gibi en temel hak ve özgürlüklerinin engellenmesini yasaklar. İstanbul Sözleşmesi sözde namus ve töre adı altında işlenen kadın cinayetlerini engeller. Şiddet uygulayanın cezalandırılmasını sağlar, cinsiyetçi gerekçelerle yapılan indirimleri engeller, cezasızlığı ortadan kaldırır.

Sözleşme tek taraflı ısrarlı takip (musallat olma) faillerinin cezalandırılmasını sağlar. Kimse, birlikte olmayı reddettiği ya da ayrılmak istediği için şiddete maruz bırakılamaz.

İstanbul Sözleşmesi yaşatır; çünkü şiddetin çocuklar önünde gerçekleşmesi, silah kullanılması, şiddetin tekrar etmesi gibi durumları yüksek riskli durumlar olarak görüp acil önlem alınmasını sağlar. Kadın cinayetlerini engeller.

Devletlere, devletin tüm mekanizmalarını işleterek kadına karşı şiddeti ortadan kaldırmak için her türlü tedbiri alma görevini yükler. İktidarlara ev içi şiddeti durdurmak için yol gösterir, sorumluluklarını hatırlatır, Sözleşmenin gereğini yapmayan devletlere hesap sorar.  Kadınların ve çocukların şiddetsiz bir hayat yaşama hakkını korur.  Şiddet mağdurlarının uğradıkları zararların tazmin edilmesini sağlar.

2011 yılında imzalanan İstanbul Sözleşmesi`nin şartları tam olarak yerine getirilmemektedir. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası olarak; halktan, haklıdan ve güçsüzden yana olan tavrımızla her zaman bu sözleşmenin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

#SözleşmeyiUygulaŞiddetiDurdur

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası

 

 

Dosyalar

(112 KB) (07.08.2020 17:49:40)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 147

Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2022 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.