ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Şube Çalışanları

»Çalışma Programı

»Çalışma Raporu

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

 

 

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 52 (ISSN -1303-4707)

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 56-2023/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ADANA ŞUBE E-BÜLTEN
SAYI: 1

Tüm Sayılar »

 » KİTAPLAR

 
GIDA KAYNAKLI HASTALIKLARDA YASAL SÜREÇLER VE MESLEK ETİĞİ KİTABI

Tüm Kitaplar »

ODAMIZ GENEL KURULLARI VE SEÇİMLERİ HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU

    Yayına Giriş Tarihi: 05.01.2022  Güncellenme Zamanı: 05.01.2022 16:54:58  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 05.01.2022 11:12:03

 Değerli üyemiz;

Bildiğiniz üzere; TMMOB bünyesindeki meslek odaları, üyelerinin demokratik katılımıyla, her iki yılda bir gerçekleştirilen genel kurul sürecinde geleceğe yönelik hedeflerini belirlemekte, kararlar almakta ve yeni yönetim kurullarını oluşturmaktadır.

Odamızda seçim süreci, Ocak ayında şubelerimizin delege ve yönetim kurulu seçimleri ile başlayacak ve 14. Dönem Genel Merkez Yönetim, Onur ve Denetleme Kurulları da Mart ayında yapılacak Genel Kurul sonucunda belirlenecektir.

Şube ve Genel Merkez delege seçimlerinde tüm üyelerimiz aday olma ve oy kullanma hakkına sahiptir.

Genel Kurul süreçlerinin katılımcı bir biçimde, bir demokrasi şöleni şeklinde gerçekleştirilmesi temel hedefimizdir.

Bununla beraber; ne yazık ki büyük çoğunluğu gıda mühendisi olmayan, olsa bile Odamıza üyeliği bulunmayan bazı kamu kurumu yöneticilerinin ve bazı sendika temsilcilerinin, bulundukları konumu kullanarak Odamızın Genel Kuruluna müdahil oldukları görülmektedir. Bu kişilerin, üyelerimize ve üyelerimizi istihdam eden işyeri sahiplerine seçimlerde kimi derneklerle bağlantılı belli gruplara oy verilmesi yönünde baskı kurmaya çalıştığı veya bu yönde telkinde bulundukları açık bir şekilde gözlenmektedir. 

Bilinmelidir ki herhangi bir kimsenin, Odaların seçimleri hakkında telkinde bulunması, üyelerimizi makamlarına çağırarak yönlendirmeler yapması, imada dahi bulunması seçme ve seçilme özgürlüğünü zedeleyen bir durumdur ve kabul edilebilir değildir. 

Bu yapılan girişimlerden dolayı, az da olsa, genel kurula katılmaktan çekindiğini beyan eden Üyelerimiz bulunmaktadır. Bunun yanında; kendi iradesine müdahale edildiğini kabul eden birçok üyemiz ise tepki göstererek, özellikle katılacağını ve sürece itirazlarını bu şekilde dile getireceklerini duyurmaktadırlar.

Odanın demokratik çalışma sisteminde yer almadan, hiçbir emek harcamadan çeşitli baskılar ile tepeden inme şeklinde, kimi gıda mühendisliği dernek ve oluşumlarının seçme ve seçilme özgürlüğünü zedeleyen bu tür yaklaşımlar içinde olması çok üzücüdür.

Gıda mühendislerine asgari ücretle çalışmalarını öneren, onlarca gıda mühendisliği bölümü açarak meslektaşlarımızın işsiz kalmasına neden olan, kamuda kayda değer sayıda gıda mühendisi istihdamı sağlamayan anlayışın bir parçası konumundaki bu oluşumlar, ilginçtir ki şimdi de meslektaşlarımıza istihdam sözü vermekte, gıda mühendisleri arasında kamplaşma yaratmaktadır.

Bu ülkenin; demokrasi kültürü gelişmiş, topluma ve çevreye karşı sorumluluk taşıyan gıda mühendisleri, dün olduğu gibi bugün de bu tür baskılara boyun eğmeden, kişisel çıkarlarını ve konumlarını düşünenleri değil, Odaya ve mesleğe katkı koyabilecek adayların seçimini yapabilecek nitelik ve yetkinliktedir.

Kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu olarak, Oda Genel Merkez, Şube ve Temsilcilik yönetimlerinin çalışmaları, herhangi bir çıkar gözetmeden, özel yaşamlarından fedakârlık yaparak ülkemiz yararına, doğal kaynaklarına, üreticilerine ve tüketicilerine karşı sorumluluk duyarak; meslek onurundan, emekleriyle geçinen meslektaşlarından yana olacak birçok çalışmayı yürütmektedir. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, bütün gıda mühendislerine aittir. Gıda Mühendisleri Odası yönetimleri, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı ilkelerle meslek ve meslektaşlarımız için çalışmaya devam edecektir.

Üyelerimizin; Odamızın bilimsel ve etik anlayışından, meslektaşlarımızın sorunlarından ve ne yapılması gerektiğini bilen anlayışından habersiz olanlara, gereken yanıtı vereceğinden kuşkumuz bulunmamaktadır.

Gıda Mühendisleri Odasının herhangi bir kesimin veya kişilerin çıkar elde etme alanı olmasına izin verilmemelidir, verilmeyecektir! Odamız, seçimlere yasal ve etik olmayan biçimde müdahale etmeye çalışan kurum ve kişilerin takipçisi olmaya devam edecektir.

Bu anlayışla bütün üyelerimizi, aşağıda tarih ve yer bilgisi bulunan şube seçimlerine katılarak, özgür bir şekilde iradelerini ortaya koymaya ve Odamızın demokratik sürecine katkıda bulunmaya çağırıyoruz. 

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

 

EK: Genel Kurul Tarihleri

Okunma Sayısı: 120

Adana Şube Kaynaklı GÜNDEM »
Tüm GÜNDEM »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2023 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.