ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 47

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 49-2021/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
ET BİLİMİ VE TEKNOLOJİSİ
PROF. DR. AYDIN ÖZTAN

Tüm Kitaplar »

MİKROBİYOLOJİ HABER / EHEC ( ENTEROHEMORAJİK E. COLİ )

    Yayına Giriş Tarihi: 08.06.2011  Güncellenme Zamanı: 08.06.2011 13:53:59  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Mikrobiyoloji Haber

EHEC ( Enterohemorajik E. Coli )

Son yılların en sert geçen salgını, Almanya‘da yaşanıyor. Kaynağı konusunda çelişkili bilgiler verilmekle beraber, sonuç olarak ölümler ve hastalanmalar oldu. Hastalık, başta İsveç olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinde de görüldü. Devamında ABD‘de, bu salgınla ilişkili olarak 2 Hemolitik Üremik Sendrom (HUS) vakası saptandı. Robert Koch Enstitüsü, salgının pik yapıp yapmadığı konusunda karar vermek için henüz erken olduğunu bildirdi. Bir diğer deyiş ile salgın büyüyebilir. Almanya dışındaki Avrupa ülkelerinde görülen hastalanmalarda (1 ölüm dâhil), hastaların salgın sırasında Almanya‘ya gitmiş oldukları bildirildi.

Basında önce EHEC virüsü olarak duyuruldu. Daha önce hamburgerdeki Listeria bulaşması da Listeria virüsü olarak duyurulmuş idi. Her halde, gerek Türk gerek dünya basını, mikrobik hastalık/ salgın olunca hemen virüs demeyi seviyor.

EHEC, Enterohemorajik E. coli kısaltmasıdır ve mikrobiyoloji ile temel bilgisi olanların açıkça bildiği gibi virüs ile hiç ilgisi yoktur. Yoğun ishale bağlı olarak ölümlere yol açabilir. Ancak daha tehlikeli etkisi, hastalığın HUS‘a dönüşmesidir. HUS, basitçe bakterinin bağırsakta iltihap oluşturması, bakteri tarafından salgılanan toksinin kılcal damarlar aracılığı ile kan dolaşım sistemine geçmesi, kalın bağırsağı çevreleyen damarların hasar görüp kanaması (kanlı dışkı görülmesi) ve devamımda böbrek kılcal damarları aracılığı ile toksinin böbrekte iltihap yapması olarak tanımlanabilir. Böbreğin hasar görmesi, akut böbrek yetmezliğine neden olur ve sonuçta kan yeterince temizlenemez, idrar üretimi azalır ve giderek yüksek tansiyon ve akciğer ödemi görülür.

EHEC serotiplerinin neden olduğu enfeksiyonların tamamında HUS görülmez. Benzer şekilde tümüyle sağlıklı insanların bağırsaklarında EHEC serotiplerine rastlanılabildiği 1996 yılında Japonya‘daki EHEC salgınında gösterilmiştir. HUS, mutlak öldürücü değildir ancak, bu serotiplerin neden olduğu ölümlerin büyük bölümünden sorumludur. Almanya‘da 573 HUS vakasında 12 ölüm görülmüşken (%2,09 ölüm/hastalanma), HUS‘a dönüşmeyen 1428 EHEC vakasında 6 ölüm (%0,42 ölüm/hastalanma) görülmüştür. Aynı salgında diğer 11 Avrupa ülkesindeki durum 31 HUS (1 ölüm) ve 71 EHEC vakası (0) ölüm şeklindedir  (Bu salgındaki vaka sayısı bilgileri Dünya Sağlık Örgütü web sayfasından 05 Haziran 2010 tarihinde alınmıştır).

Salgına neden olan bakteri EHEC serotipi O104:H4 ya da daha doğru ifade ile Enteroagregatif verotoksin oluşturan EAggEC VTEC O104:H4 olarak saptanmıştır.

Hastalığa neden olarak önce İspanyadan ithal edilen hıyar gösterilmiş olmakla beraber, daha sonra bu bilginin doğrulanmadığı bildirilmiştir. Bugün, salgına hangi gıdanın ya da neyin yol açtığı bilinmemektedir. Dolayısı ile gıda kaynaklı bir salgından bahsedilememektedir.  

Çiğ et ve çiğ sütten yapılan ürünler ile iyi yıkanmadan tüketilen (özellikle marul gibi geniş yapraklı) salatalar halk sağlığı açısından her zaman potansiyel tehlikedir. Bu ürünleri tüketenler her zaman yüksek bir risk altındadırlar. Bu riski kabul etmek ya da etmemek, sadece tüketici kararıdır.

http://www.mikrobiyoloji.org/

 

Okunma Sayısı: 2969

Tüm Basında Gıda »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2021 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA:

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.