ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 51

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 54-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
COĞRAFİ İŞARETLER VE GIDA MÜHENDİSİNİN ROLÜ KİTABI

Tüm Kitaplar »

SAĞLIKLI TOPLUM İÇİN BAŞTA SÜT OLMAK ÜZERE HAYVANSAL ÜRÜN TÜKETİMİ ARTIRILMALIDIR... SAĞLIKLI TOPLUM İÇİN BAŞTA SÜT OLMAK ÜZERE HAYVANSAL ÜRÜN TÜKETİMİ ARTIRILMALIDIR...

    Yayına Giriş Tarihi: 21.05.2010  Güncellenme Zamanı: 21.06.2010 17:05:57  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

 

 

BASININ VE KAMUOYUNUN DİKKATİNE!

 

  

21 MAYIS DÜNYA SÜT GÜNÜ

  

SAĞLIKLI TOPLUM İÇİN BAŞTA SÜT OLMAK ÜZERE HAYVANSAL ÜRÜN TÜKETİMİ ARTIRILMALIDIR

  

Süt, ülkenin hayvansal üretim dengeleri ve insan beslenmesi açısından stratejik ve vazgeçilmez bir üründür. Gelişmiş ülkelerde kişi başına süt tüketimi, yıllık 250-300 litre arasında değişirken Türkiye‘de bu rakam ortalama 130-140 litre ile sınırlı kalmaktadır. Ülkemizde üretilen sütün sadece %40‘ı sanayide işlenmektedir. Sektörde kayıt dışılık yakıcı bir sorun olarak devam etmektedir. Üretici örgütlerinin yetersizliği de kayıt dışılığı körüklemektedir.  

Küçük ölçekli, dağınık ve çok sayıda örgütsüz süt üreticisi, aracılara teslim olarak ürünlerini düşük fiyatlarla pazarlamakta, tüketici ise yüksek süt fiyatları nedeniyle sanayi sütü dışı alternatiflere kayabilmektedir.

Üreticinin bilinçli olmaması ve ahır hijyeninin sağlanamaması nedeni ile çiğ sütlerimizin mikrobiyal yükü çok fazladır. Bu durum işlenmiş süt üretiminde kaliteyi olumsuz etkilediği gibi, tüketici sağlığı açısından risk oluşturmakta ve süt ürünlerinin ihracat şansını kısıtlamaktadır. Fiyatların alım gücüne göre yüksek seyretmesi, tüketicilerimizin sokak sütü tüketmeyi tercih etmelerine neden olabilmektedir.  Pastörize ve sterilize sütlerin koruyucu madde içerdiği yönündeki yanlış kanı ve sözde "bilimsel" açıklamalar da sokak sütü tüketimini teşvik etmektedir.  Oysa sokak sütleri; çevresel etkenler, yem, taşındığı kaplar gibi çok çeşitli kaynaklardan aldığı birçok fiziki ve kimyasal zararlı maddeyi bünyesinde barındırmakta, hiçbir teknolojik işlem uygulanmadan satışa çıktığından, zararlı mikroorganizmaların üremesine uygun ortamlar yaratmakta, bu nedenle de sağlık riski oluşturmaktadır.

Son dönemde et fiyatlarında görülen artış eğilimi ile ülkemiz et ithalatı yapma noktasına getirilmiştir. Bunun ortaya çıkmasında fiyat spekülasyonları olduğu kadar hayvancılığın geliştirilmesi için uzun vadeli ve istikrarlı politikaların uygulanamamış olması ve bu spekülasyonları önleyecek "Müdahale Kurumları"nın bulunmayışı da önemli bir etkendir. Süt hayvancılığı ülkemizde et hayvancılığını besleyen önemli bir üretim dalıdır. Süt hayvancılığının sorunları ile et hayvancılığının sorunlarının birbirinden ayrılamayacağı; sorunlar bir bütün olarak ele alınmadıkça çözüm üretilemeyeceği görülmelidir. Süt ile et arasındaki doğrudan birbirini etkileyen sorunların en aza indirgenmesi ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin üretimden uzaklaşmasına engel olunması önümüzdeki dönemde en önemli politika önceliklerinden olmalıdır.                                                                            

Kontrol ve denetimin etkinliği, üreticinin bilinç düzeyinin yükseltilmesi, kayıt dışılığın önlenmesi ve tüketicinin kaliteli ve güvenli hayvansal ürünlere mümkün olan en ekonomik biçimde ulaşmasının sağlanması için gereken politikalar,  ilgili tüm tarafların katılımı ile belirlenmeli ve bu amaca yönelik yeterli kaynak ayrılmalıdır. 

BAŞTA SÜT OLMAK ÜZERE HAYVANSAL ÜRÜNLERİN GÜVENLİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR BİÇİMDE ÜRETİLDİĞİ VE TÜKETİLEBİLDİĞİ BİR ÜLKE OLMAK  MÜMKÜNDÜR.  

 

 

Petek ATAMAN

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası

                                                                                                      Yönetim Kurulu Başkanı

Okunma Sayısı: 1199

Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2022 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.