ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 51

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 54-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
COĞRAFİ İŞARETLER VE GIDA MÜHENDİSİNİN ROLÜ KİTABI

Tüm Kitaplar »

GIDA BAKANLIĞI SÖZDE KALMAMALIDIR...

    Yayına Giriş Tarihi: 11.06.2009  Güncellenme Zamanı: 21.06.2010 17:16:31  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

11.06.2009

BASIN VE KAMUOYUNUN DİKKATİNE!

GIDA BAKANLIĞI SÖZDE KALMAMALIDIR...

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, 1 Haziran 2009 Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının adının "Tarım ve Gıda Bakanlığı" şeklinde değiştirileceğini belirterek, hazırladıkları yasa tasarısıyla statik bir bakanlık yerine, daha dinamik bir Tarım ve Gıda Bakanlığının kurulmasının amaçlandığını bildirdi.

Bakanlık adının içinde "Gıda" ‘nın olması, Gıda Mühendisleri Odası adına sevindirici bir gelişme olarak değerlendirilmektedir. Ancak, yeni bakanlığın kuruluş ve görevlerine ilişkin yasa tasarısının içi, adına uygun biçimde doldurulmalı, gıda ile ilgili hizmetlerin yapılandırılmasında Gıda Mühendisliği mesleği göz ardı edilmemelidir.

"Çiftlikten çatala gıda güvenliği" anlayışı uyarınca, bitkisel ve hayvansal ürünler ile su ürünlerinin işlenmesi ve tüketiciye sağlıklı bir şekilde ulaştırılmasında önemli işlev gören gıda mühendislerinin, yeni yapılanma içinde etkin biçimde yer almasının, sürece olumlu yönde katkı yapacağı düşünülmelidir. Tarım ve Gıda Bakanlığı‘nın "Gıda" ayağının güçlü olabilmesi adına, yeterli sayıda gıda mühendisi istihdamının sağlanmasına özen gösterilmelidir.

Bakanlık yapılanmasında kadro savurganlığının önlenmesi gibi bir yaklaşımı destekliyor, daha dinamik bir yapılanma anlayışına katılıyoruz. Bununla birlikte, basın açıklamasında taşra laboratuvarlarının sayısının azaltılacağı ifade edilmiştir. Bu uygulamayı kadro ve hizmet tasarrufu olarak algılamak mümkün değildir. Bakanlık bürokrasisinde öngörülen kadro tasarrufunu yerinde bulurken, 81 il ve 923 ilçeye hizmet verebilecek laboratuvar sayısının azaltılması yerine, artırılması yoluna gidilmelidir.

Gıda güvenliğini sağlamak amacıyla çıkarılacağı iddia edilen "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Yasa Tasarısı " taslağının kamuoyuna yansıyan şekliyle imzaya açılmasının sakıncalarını daha önce yapmış olduğumuz basın açıklamalarıyla gündeme getirmiştik. Bu yasa taslağı, belli bir meslek gurubuna hizmet alanı açmaya ya da alan genişletilmesine yönelik kaygılarla hazırlanmıştır. Taslak, içeriği, tekniği ve uygulanabilirliği bakımından, gıda yasası olmaktan ve gıda güvenliğini sağlamaktan uzaktır. Yasa taslakları, AB de olduğu gibi Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı ve Gıda ve Yem Yasa tasarıları olarak ayrı ayrı düzenlenmelidir.

Bakanlar Kurulu‘nda imzaya açılan diğer bir tasarı da, Biyogüvenlik yasa tasarısıdır. Bu tasarı ülkemiz için olmazsa olmaz bir düzenlemedir. Yasal boşluk nedeniyle, yıllardır genetiği değiştirilmiş ürünlerin pazarı haline getirilmiş ülkemizi ve insanlarımızı böylesi bir yasal düzenleme ile koruma altına alabiliriz.

Kamuoyuna yapılan açıklamanın tersine, çıkarılması düşünülen yasa ile genetiği değiştirilmiş bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretilmesi ve ithali engellenmelidir.

Yeni Bakanlığın kuruluş ve görevleri, biyogüvenlik ve gıda güvenliği ile ilgili Bakanlar Kurulu‘nda imzaya açılan yasa tasarılarının ülke gerçekleri ile örtüşen, yurttaşlarımızın refahını hedefleyen ve sağlıklı yeni kuşaklar yetiştirilmesinde katkısı olan düzenlemeler olması gerekliliğini bir kez daha vurgularız.

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

 

Okunma Sayısı: 1210

Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2022 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.