ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 51

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 54-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
COĞRAFİ İŞARETLER VE GIDA MÜHENDİSİNİN ROLÜ KİTABI

Tüm Kitaplar »

ULUSAL BAĞCILIK VE ŞARAP SEMPOZYUMU VE SERGİSİ

    Yayına Giriş Tarihi: 28.10.2008  Güncellenme Zamanı: 09.08.2010 14:46:22  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Ankara, 31.10.2008

  

ULUSAL BAĞCILIK VE ŞARAP SEMPOZYUMU VE SERGİSİ

Türkiye, üzüm üretiminde geniş bağ alanlarına sahip olması, üretilen şaraplık üzümün çeşitliliği ve niteliği bakımından dünyanın sayılı ülkeleri arasında bulunmaktadır. Şaraplık üzüm üretiminde ülkemiz, İspanya, Fransa ve İtalya‘nın ardında yer almaktadır. Yaş üzüm üretimi yaklaşık 4 milyon ton olmasına karşın, bu miktarın ancak % 2 si şarap üretiminde değerlendirilmektedir. Bu oran, adı geçen ülkelerde % 90 a ulaşmaktadır. Aynı şekilde, AB ülkelerinde kişi başına ortalama şarap tüketimi 30 litre/yıl üzerinde gerçekleşirken, Türkiye‘de tüketim 1 litre/yıl düzeyindedir. 150 milyar Dolar büyüklüğündeki şarap dış satımında Türkiye‘nin payı 4 milyon Dolar civarındadır.

Dış satımın önemli bir bölümü geleneksel dış satım ürünümüz olan çekirdeksiz kuru üzümden gerçekleşmektedir. Ülkemize döviz girdisi sağladığı tartışılmayacak kuru üzümün dış satımının yanı sıra, üzümün katma değeri çok yüksek olan şaraba dönüştürülerek dış pazara sunulmasının daha yararlı olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Sürdürülebilir ve iyi bağcılık uygulama anlayışının geliştirilmesi amacıyla; verimlilik, ürün niteliği ve çeşitli hastalıklarla ilgili sorunların bilimsel temelde aşılması gerekmektedir. Bağ alanlarının kayıt altına alınması, plansız bağ dikiminin önlenmesi, çiftçinin eğitim düzeyinin artırılması alınabilecek önlemler arasında değerlendirilmelidir.

Şarap üretiminde ise; pazar istemlerine ve standartlara uygun üretim yapılması ve ambalajlanması, AR-GE çalışmalarına ağırlık verilmesi, 2/3 oranına ulaşan kayıt dışı üretimin denetim altına alınarak gerekli teknik ve hijyenik koşullarda üretim yapılmasının sağlanması, yüksek oranda vergi uygulaması nedeniyle dış rekabette oluşan engelleyici etkinin ortadan kaldırılması, temel hedefimiz olmalıdır.

Bununla birlikte; AB ülkelerinin şarap üretimi ve dış satımda rekabet ettiği ve aralarında Türkiye‘nin de bulunduğu kimi ülkeler karşısında rekabet gücünü artırmak üzere belirlediği " daha az üretim daha iyi şarap " anlayışı, "daha çok üretim daha iyi şarap" ilkesi temelinde geliştirilerek, uluslararası ölçekte söz sahibi olacağımız bir sürece dönüştürülmelidir. Dahası, dünyada yemek kültürünün bir parçası olarak değerlendirilen şarabın, turizm potansiyelimizin gelişmesine katkıda bulunacağı düşünülmelidir.

Bağcılık ve şarapçılığın geliştiği ve çok daha fazla gelişme potansiyeli bulunan illerimizden biri olan Denizli‘de 2007 yılında TMMOB Kimya Mühendisleri Odası tarafından gerçekleştirilen " Şarap ve Bağcılık Paneli ", bu yıl " Ulusal Bağcılık ve Şarap Sempozyumu ve Sergisi " adı altında Kimya Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası ve Gıda Mühendisleri Odası işbirliğinde 06-08 Kasım 2008 tarihlerinde yapılacaktır.

Sempozyum, bağcılık ve sorunları, şarap üretim teknikleri, sektördeki teknolojik ilerlemeler, kullanılan hammadde ve katkı maddeleri, üretim sürecinde yer alan makine, alet ve ekipmanlar, bu alandaki mevzuat ve uygulamalar ile AB uyum sürecinin ayrıntılı biçimde irdelenmesinin yanında, şarap kültürünün ele alınması, turizmde ve dış ticaretimizdeki şarapçılığın yerinin tartışmaya açılacağı, bir etkinlik olarak düzenlenmektedir.

Konuyla ilgili olarak, başta düzenleyici üç meslek kuruluşu yanında bilim insanları, sektör temsilcileri, kamu kurumları yetkilileri, üreticiler, sanayiciler, çiftçiler, öğrenciler ve tüketicilerin katılımının beklendiği sempozyumda, ülkemizin önemli bir sorununun çözümüne katkıda bulunulması hedeflenmektedir.

 

Basın ve kamuoyunun dikkatine sunulur.

 

Saygılarımızla,

 

    Atakan GÜNAY                  Dr. Gökhan GÜNAYDIN             Mehmet BESLEME

Gıda Mühendisleri Odası      Ziraat Mühendisleri Odası       Kimya Mühendisleri Odası           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tarih : 06-08 Kasım 2008

Saat  : 09:30

Yer    : Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi / DENİZLİ

                         

Okunma Sayısı: 1204

Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2022 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.