ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 51

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 54-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
COĞRAFİ İŞARETLER VE GIDA MÜHENDİSİNİN ROLÜ KİTABI

Tüm Kitaplar »

BAYRAM ALIŞVERİŞİNE DİKKAT!

    Yayına Giriş Tarihi: 27.09.2008  Güncellenme Zamanı: 21.06.2010 17:25:21  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

 

 

 

27.09.2008

 

BASININ VE KAMUOYUNUN DİKKATİNE!

  

BAYRAM ALIŞVERİŞİNE DİKKAT

 

İnsanların beslenmesi ve halk sağlığı açısından gıdaların yasalar doğrultusunda üretimi, denetimi ve analizlerinin sürekli yapılması gerekmektedir. Özellikle, AB‘ne uyum süreciyle birlikte gıda güvenliği anlayışı çerçevesinde gıda maddelerinin üretimi ve denetimi gerekmektedir. Bu süreç içinde resmi kurumlar ve yetkili otoritenin yanında tüketicinin de dikkatli olmasında yarar vardır.

 

Ülkemizde gıda maddelerinin üretim, satış ve servisinin yapıldığı işyerlerinin denetimi, 5179 sayılı kanuna dayanılarak Tarım ve Köyişleri Bakanlığı‘nca yayımlanan ve yürütülen " Gıda Güvenliği ve Kalitesinin Denetimi ve Kontrolüne Dair Yönetmelik " hükümlerine göre yapılmaktaydı. Ancak, Danıştay‘ın 30.06.2008 tarih ve 2008/294 esas no‘lu kararıyla söz konusu yönetmeliğin yürütmesi durdurulmuş, yaz günlerinde, özellikle ramazan ayında denetim yapılamamıştır. 26 Eylül 2008 tarihinde aynı isimle yayımlanan yönetmelik ile gıda üretim ve satış yerlerinin denetiminin yürütme yetkisi, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı üzerinden yerel yönetimlere verilmiştir.Bu durum, yetki karmaşasını yeniden gündeme getirecek olup, gıda güvenliği konusunda sorunların süreceği anlamına gelmektedir.

 

Gıda maddelerinin denetim ve analizlerinin yapılamaması, gıda güvenliği zincirinin en önemli halkalarının aksamasına yol açmakta, halk sağlığı açısından ciddi riskler oluşturmaktadır. Özellikle, gıda güvenliğine yönelik tartışmaların daha çok gündeme geldiği Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı ve Yılbaşı gibi günlerde, denetim konusunda sorunların yaşanması, toplum sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

 

Bayramın yakınlaştığı bu günlerde alınacak şekerleme, çikolata, lokum, tatlı vb ürünlerin satın alınmasında tüketicinin dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Söz konusu gıda maddelerinin üretim izninin alınmış, son kullanma tarihinin geçmemiş, ambalajların hasarlı ve yıpranmamış olmasına dikkat edilmelidir. Açıkta satılmakta olan, üretim iznine ilişkin bilgi içermeyen ve maliyetinin çok altında satışa sunulan ürünlerin satın alınmaması ve tüketilmemesinde yarar vardır. Ayrıca, şekerleme ürünlerinin bileşiminde katkı maddesi olarak yer alan renklendiricilerin gerek mevzuatta belirtilen sınırlarda kullanıldığından emin olunması, gerekse kullanımına izin verilmeyen renklendirici ve kimi katkı maddelerinin insan sağlığı açısından sakınca oluşturmaması açısından da, üretim izni olan ürünlerin satın alınmasına özen gösterilmesi son derece önemlidir.

 

Konunun tüketiciyi ilgilendirmesi nedeniyle halkımızı duyarlı olmaya çağırıyor, gıda güvenliğinin sağlanması ve bu doğrultuda gerekli önlemlerin alınması için yetkilileri uyarıyoruz.

 

Saygılarımızla.

  

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

 

Okunma Sayısı: 865

Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2022 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.