ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 51

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 54-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
COĞRAFİ İŞARETLER VE GIDA MÜHENDİSİNİN ROLÜ KİTABI

Tüm Kitaplar »

KİRLİ SULAR HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

    Yayına Giriş Tarihi: 29.08.2008  Güncellenme Zamanı: 09.08.2010 14:54:14  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

29.08.2008

BASININ VE KAMUOYUNUN DİKKATİNE!

KİRLİ SULAR HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR!

Yaz mevsiminin en sıcak günlerini yaşadığımız bu aylarda, su kaynaklı sağlık riskinde ciddi artışlar yaşanmaktadır. Su, yaşamın vazgeçilmez öğelerinden biri olmasına karşın, yeterince kaliteli ve hijyenik olmadığı koşullarda çok ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Dünyadaki sağlık riskleri sıralamasında su birinci sırada yer almaktadır. Su, yaşam kaynağı olmasının yanı sıra, kişisel bakımdan yemek pişirilmesine kadar yaşamın her alanında yoğun bir kullanıma sahiptir. Bu yüzden, içme ve kullanma suyunun denetimi bu günlerde bir kat daha önem kazanmaktadır.

Zamanında yapılmayan altyapı yatırımlarına, yaşanmakta olan küresel ısınma ve kuraklık gibi doğal olayların eklenmesi sonucu, karşılaşılan su sıkıntısını aşmak için, göl ve ırmaklardan su sağlama yoluna başvurulmaktadır. Ne yazık ki, söz konusu su kaynakları, şehir ve sanayi atıkları ile kirlenmekte, suyun yapısı organik ve inorganik (ağır metaller gibi) bulaşılar ile insan sağlığına zararlı hale gelmekte, kirlenmiş suyun uzun süreli kullanımı çok büyük sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Sudan kimyasal kirlilikleri arıtmak oldukça pahalı, çoğu zaman da olanaksız bir işlemdir. En ucuz ve en kolay yol, su kaynaklarının kirletilmesini önlemektir. Bu noktada Çevre ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Yerel Yönetimler ortak hareket etmeli, hiçbir kurum sorumluluktan kaçmamalıdır.


17.02.2005 tarih ve 25730 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan ve Sağlık Bakanlığı‘nca yürütülen ‘‘İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik‘‘ hükümlerine göre; sağlığa uygun ve temiz suyun koku, tat ve renk başta olmak üzere fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik özelliklere uygun nitelikte olması gerekmektedir. Ancak, son dönemde büyük kentlerimizdeki şebeke suyunun, başta fiziksel özellik olmak üzere (renk, koku, tat), birçok özelliğinin zaman zaman yönetmelik hükümlerine uygun nitelikte olmadığı görülmektedir.

İçinde bulunduğumuz koşullarda konunun halk sağlığını ilgilendirmesi ve önemi açısından başta yerel yönetimler olmak üzere, her kesime düşen görevler bulunmaktadır.

Öncellikle yerel yönetimler, insan tüketimine uygun, temiz ve yeterli suyun sağlanması adına gerekli önlemleri almalı, suyun dezenfeksiyonu için yeni teknolojilere yatırım yapmaktan kaçınmamalıdır. Şehir şebeke suyunun kontrol ve denetleme izlemesi hem yerel yönetimlerce, hem de Sağlık Bakanlığı tarafından etkin bir biçimde gerçekleştirilmeli, bunun için gerekli altyapı oluşturulmalı ve yeterli teknik eleman istihdam edilmelidir.

Gelinen aşamada tüketicilerin kullandıkları su konusunda bilgilendirilmesi, yönlendirilmesi ve gerekli uyarıların yapılması açısından, Sağlık Bakanlığı‘na büyük görev düşmektedir. Denetimlerin ilgili mevzuatta öngörülen sıklıkta yapılmasına özen gösterilmeli, bunun için gerekli ve yeterli altyapı oluşturulmalı, bu amaçla görev yapmakta olan Halk Sağlığı Laboratuvarlarının sayısı artırılmalı, var olan laboratuvarlar ise, mikrobiyolojik ve kimyasal açıdan bazı yeni parametrelerin analiz edilebilmesi için modernize edilmeli, çalışan personelin bilgi ve becerisi hizmet içi eğitim yoluyla geliştirilmeli, yapılan analizler halka duyurulmalı ve saydam bir politika izlenerek insanların bilgilendirilmesi sağlanmalıdır.

Bu dönemde sayıları hızla artan ve aile ekonomilerine azımsanmayacak bir yük getiren, ambalajlı suyun ruhsatlandırılması ve denetimi de etkin şekilde yapılmalıdır.

Tüketicilerin, suyun sağlık ve kalite yönünden her türlü şikayetini İl Sağlık Müdürlüklerine bildirmesi gerekmektedir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyururuz,

  

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası

Okunma Sayısı: 914

Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2022 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.