ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 51

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 54-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
COĞRAFİ İŞARETLER VE GIDA MÜHENDİSİNİN ROLÜ KİTABI

Tüm Kitaplar »

21 MAYIS DÜNYA SÜT GÜNÜ KUTLU OLSUN

    Yayına Giriş Tarihi: 20.05.2008  Güncellenme Zamanı: 09.08.2010 14:56:03  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

20.05.2008

BASININ VE KAMUOYUNUN DİKKATİNE !

21 MAYIS DÜNYA SÜT GÜNÜ KUTLU OLSUN 

Süt yapısı gereği içerdiği süt şekeri (laktoz), süt yağı, proteinler (kazein), mineral maddeler, vitaminler gibi besin bileşenleri yönünden oldukça zengin, tüm canlılar ve özellikle insanlar için mükemmel bir besin kaynağıdır. Öyle ki sütün yapısında bulunan bu besin öğelerinden pek çoğu (laktoz,kazein vb) doğada sütten başka bir gıdada bulunmazlar.

Son günlerde basın ve yayın organlarında süt ve süt ürünleri ile ilgili pek çok spekülatif haberlere rastlamamak olası değildir. Konunun uzmanı olmadığı halde halkı yanlış bilgilendiren bu insanlara ve onlara aracılık edenlere şunu hatırlatmakta fayda olduğu inancındayız: "Gıda Güvenliği Koruyucu Sağlık Hizmetlerinin en temel basamaklarından birisidir. Halkın sağlığının değeri hiçbir şey ile ölçülemez. Halkın sağlığı ile oynamanın bedeli ağır olur".

Bu tür yayınlarda sokak sütü ve bunlardan elde edilen ürünlerin sağlıklı olduğu gibi son derece bilime aykırı görüşler topluma empoze edilmeye çalışılmaktadır.

Süt, hayvandan sağılıp tüketiciye ulaşana kadar sağıldığı ahırdan, çevreden, havadan, sudan, yemden, gübreden, haşerelerden, kullanılan ekipmandan ve sağımından görevli insanlardan pek çok yabancı madde, patojen (hastalık yapan) ve patojen olmayan mikroorganizmalarla kirlenebilmektedir. İnsanlar için bulunmaz bir besin kaynağı olan süt, mikroorganizmalar için de benzersiz bir besiyeri ortamıdır. Süt içeriğindeki bu yabancı madde ve mikroorganizmalardan dolayı çiğ olarak tüketilmemesi gereken bir gıda maddesidir. Bu olumsuzluğu ortadan kaldırmanın yolu kontrollü bir şekilde ısıl işlem uygulamaktır. Açıkta satılan sütler kaynatılarak tüketilmektedir. Ancak uygulanan bu  kaynatma işlemi sütün doğal yapısı ve besin değerinde ciddi bir azalmaya ve sütün tadının değişmesine neden olmaktadır. Uygulanan ısıl işlemin yetersiz olması durumunda süt içinde canlı kalan mikroorganizmalar insan sağlığı açısından tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir.

Açıkta satılan sokak sütlerine dayanma süresini arttırabilmek için karbonat, soda gibi kimyasal maddeler katılabilmekte ve yağı alınıp su katılma suretiyle hileler yapılmaktadır.

Hal bu iken; insanlara sokakta satılan sütleri alıp içmeleri bunlardan ev yoğurdu yapmaları gibi tavsiyelerde bulunarak topluma karşı ne kadar sorumlu olduklarını gösteren bu kişi ve kuruluşlarla mücadele edilmesi gerektiği inancımızı bir kez daha tekrarlar, bilimsel verilere uygun, teknolojik olarak ısıl işlem görmüş süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi gerekliliğini vurgular, ‘DÜNYA SÜT GÜNÜ‘ nün sağlıklı ve kutlu olması dileğimizi tüm kamuoyu ve basınla paylaşırız.

 

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı: 934

Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2022 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.