ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 51

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 54-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
COĞRAFİ İŞARETLER VE GIDA MÜHENDİSİNİN ROLÜ KİTABI

Tüm Kitaplar »

GIDA MADDELERİ FİYATINDAKİ ARTIŞ ENDİŞE VERİCİ BOYUTTA!

    Yayına Giriş Tarihi: 17.04.2008  Güncellenme Zamanı: 09.08.2010 14:57:38  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

17.04.2008

BASININ VE KAMUOYUNUN DİKKATİNE!

GIDA MADDELERİ FİYATINDAKİ ARTIŞ ENDİŞE VERİCİ BOYUTTA!

Son günlerde yaşanmakta olan küresel ekonomik bunalımın, özellikle az gelişmiş ve bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde yoğun ekonomik ve sosyal kırılmalara neden olacağı kaçınılmaz görülmektedir.

Özellikle küresel ısınma sonucu tarım topraklarının kuraklaşması, buna koşut olarak su kaynaklarının nüfus artışına oranla gittikçe azalması, tarımsal ve hayvansal hammadde fiyatlarını artıran etkenlerden biri, belki de en önemlisi.

Ayrıca, fosil yakıtlara ilişkin rezervlerin azalması ve özellikle petrol fiyatlarının son yıllarda görülmemiş boyutta artışı nedeniyle, kimi ülkelerin alternatif enerji kaynağı olarak tarımsal ürünlere dayalı biyoyakıt üretimini artırmaları, bir başka önemli etken. Biyoyakıt üretiminde en önemli girdiler buğday, mısır, soya fasulyesi, şeker pancarı vb. gibi girdilerdir. Bu ürünlerin yaklaşık 1/5 i biyoyakıt üretimine ayrılmaktadır. Bu nedenle, bu tür gıdaların piyasaya arzında daralma yaşanırken, dünya fiyatlarında % 100 ü aşan artışlar yaşanmaktadır. Yaşanan sorunlar yem fiyatlarını da doğrudan etkilemekte, bu durum et ve süt fiyatlarını tetiklemektedir. Gıda sanayinin en önemli girdisi olan tarımsal ve hayvansal hammaddeler, mamül gıda maddesi fiyatlarına katlanarak yansımaktadır.

Çin, Hindistan gibi ülkelerin çok yoğun nüfusa sahip olmaları ve ekonomik gelişmelerine bağlı olarak değişmekte olan tüketim alışkanlıkları nedeniyle, tüm sanayi hammaddelerinde olduğu gibi, gıda hammaddelerine olan gereksinimleri de artmaktadır. Tarım alanları sınırlı kalırken, dahası, küresel ısınma, kuraklık vb. nedenlerle toprak azalırken, nüfus artışı, süreci tetikleyen etkenlerin başında gelmektedir.

Amerika Birleşik Devletlerinde Mortgage sorunu ile başlayan ekonomik kriz, dalga dalga dünya ülkelerine yayılırken, ekonomisi dışa bağımlı Türkiye‘de sorun daha ağır koşullarda yaşanmaktadır.

Tarım politikalarına ilişkin yaptırımlarını Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü, Uluslararası Para Fonu vb. örgütleri aracılığıyla dayatan küresel sermayenin bu anlayışı, diğer ülkelere yönelik sömürgeci yaklaşımının nedeni olarak algılanmalıdır.  Yıllardır geri bıraktırılmış ve kaynakları yağmalanmış bir çok ülkede günde10 binlerce insan açlık nedeniyle ölürken, Gıda güvencesinin yokluğu ve açlık sanki bugün ortaya çıkmış gibi yayınlar yapılarak halk paniğe sürüklenmekte ve piyasayı elinde tutan egemen ülke ve spekülatörlerin ekmeğine yağ sürülmektedir. Küresel egemenlerin dünya yüzeyinde yaptığı savaşlara, dolayısıyla enerji ve silah sanayine aktardığı bir yıllık giderle, açlık yaşayan insanlar yıllarca doyurulabilecektir. Bu tür yanlış haber ve yönlendirmelerle tüketiciler adeta sıtmaya razı edilmekte, zamlı fiyatlarla tüketime alıştırılmak istenmektedir. Geldiğimiz noktada asıl sorun, küresel sermayenin açmazlarıdır.

Tüketiciler bu tür hedef şaşırtan haberlere karşı uyanık olmalı, bu sürecte hükümet gerekli önlemleri zaman geçirmeden almalı, krizden yararlanmak isteyenlere fırsat vermemeli, TMO gibi kuruluşları etkin ve verimli kullanmalıdır.

Kamuoyuna ve basına saygı ile duyurulur.

  

                                                                                                               TMMOB

                                                                                              GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI

 

Okunma Sayısı: 898

Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2022 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.