ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 52 (ISSN -1303-4707)

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 55-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
COĞRAFİ İŞARETLER VE GIDA MÜHENDİSİNİN ROLÜ KİTABI

Tüm Kitaplar »

MESLEĞİMİZE, ÖRGÜTÜMÜZE SAHİP ÇIKIYORUZ TMMOB YASA DEĞİŞİKLİĞİNE HAYIR DİYORUZ!!!

    Yayına Giriş Tarihi: 05.12.2012  Güncellenme Zamanı: 18.01.2013 14:50:51  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 05.12.2012 19:58:57

 

TMMOB Yasa değişikliğine karşı başlatılan imza kampanyasına katılmak için

http://www.tmmob.org.tr/

sayfasını ziyaret ediniz.

 

Değerli Üyemiz,

TMMOB Yasasının kapalı kapılar ardında, görüşümüze bile başvurulmadan değiştirileceği ve bununla ilgili bir yasa tasarısı hazırlandığı bilinmektedir. Bir Torba Yasa taslağı içinde yer alan bu değişiklik; haklı mücadelemizi gereği şekilde vermez ve tüm enstrümanları kullanarak her yönüyle kamuoyunu bilgilendirmez isek muhtemelen bir gece yarısı, sessizce çıkarılacaktır.  

Kamu kurumu niteliğinde bir kurum olan TMMOB ve bağlı odalarının daima bilimsel temelli objektif yaklaşımlar sergilediği; bu ülke ve halkın yararına olacak politikaları savunduğu bu nedenle de benzeri kurumlar gibi iktidarları rahatsız eden söylemleri olduğu açıktır. Şimdi gündemde olan "Yapı Denetimi Hakkındaki Kanun ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Taslağı" ile de TMMOB Yasasını/mevzuatını değiştirme çabaları somutluk kazanmış durumdadır. Yasa değişikliğinin "Yapı Denetimi Hakkındaki Kanun" değişikliği ile birlikte bir torba yasa içinde yapılması anlamlıdır; zira bütün ülke rantsal şantiyeye dönüştürülürken, kıyılarımız, meralarımız, kültür varlıklarımız, sit alanlarımız, madenlerimiz talan edilirken ilgili meslek odalarının da etkisizleştirilmesinin hedeflendiği açık olarak görülmektedir.

Söz konusu değişiklik; TMMOB örgütlenme yapısını baştan sona değiştirmeye yöneliktir ve TMMOB ve bağlı odalarına, dolayısıyla Odamıza yönelik sınırlayıcı, tasfiye edici bir nitelik taşımaktadır. Örgütümüzün ve meslek birliğimizin zayıflamasına ve zamanla elimizden alınmasına yol açacak bir örgütlenme modeli oluşturmaktadır. Taslakta yer alan bu modelin, örgütü bağımsız küçük birimlere dönüştürmeyi hedeflemesi, taslağın hazırlanmasında böl-yönet anlayışının hakim olduğu izlenimi yaratmakta; konuyla doğrudan ilgili taraf olan ve bu nedenle taslağın oluşturmasında bizzat yer alması gereken TMMOB‘un görüşünün bile alınmaması bu izlenimi güçlendirmektedir.  Oda Başkanlarının bu konuda yaptığı açıklamaya http://www.gidamo.org.tr/resimler/ekler/227c7750132a777_ek.doc?tipi=17&turu=H&sube=0  adresinden ulaşabilirsiniz. Bu anlayışla hazırlanan bir yasa taslağına karşı üst birliğimiz, odalarımızla birlikte bir hareket planı geliştirmektedir, planla ilgili gelişmeler netleştikçe sizlerle zaman içinde paylaşılacaktır.

Bu kapsamda, TMMOB web sitesi üzerinde (http://www.tmmob.org.tr/) adresinden ulaşabileceğiniz "AKP‘nin kapalı kapılar ardında hazırladığı, TMMOB‘yi bölmeye, parçalamaya, etkisizleştirmeye yönelik yasa değişikliğini kabul etmiyor, Örgütüme sahip çıkıyorum"  isimli bir imza kampanyası başlatılmıştır.

Ya kampanyaya destek vererek  bu sesi koruyacağız, ya da ses çıkaramayan ama şeklen var olan, etkinliği olmayan bir yapı haline gelmesine rıza göstereceğiz. Bu kurumların harcanmasına sessiz kalmak, kısa bir süre içerisinde meslek haklarını savunacak bir yapının kalmayacağını görmek anlamına gelmektedir. Bir bağımsız sesi daha yok etmek demektir.

Yurdumuz, ülkemiz, halkımız, mesleklerimiz ve meslektaşlarımızdan yana olan TMMOB‘nin ve Odamızın çalışma programı ve ilkeleri, kılavuzumuz olmaya devam etmelidir. Bu, etik, mesleki, toplumsal, bilimsel, teknik bir gerekliliktir; kendimize, ülkemize, halkımıza karşı toplumsal bir sorumluluktur. TMMOB yasasında bir değişiklik ihtiyacı meydana gelmişse, bu her şeyden önce TMMOB‘un talebi üzerine ve sorumluluğu altında yapılmalıdır. Bu nedenlerle imza kampanyasına vereceğiniz destek; üst birliğimiz TMMOB adına, Odamız adına, mesleğimiz adına çok önemlidir.

Bu konuda gerekli hassasiyeti göstererek Mesleğimize ve Örgütümüze sahip çıkacağınız ve gereğini yapacağınız inancıyla bilgilerinize sunarız.

Petek Ataman

Başkan

 

TMMOB Yasa değişikliğine karşı başlatılan imza kampanyasına katılmak için

http://www.tmmob.org.tr/

sayfasını ziyaret ediniz.

 

Okunma Sayısı: 1759

Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2023 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.