ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 52 (ISSN -1303-4707)

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 55-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
COĞRAFİ İŞARETLER VE GIDA MÜHENDİSİNİN ROLÜ KİTABI

Tüm Kitaplar »

MESLEĞİMİZE, İNSANIMIZA, HALKIMIZA, ÜLKEMİZE, ÖRGÜTÜMÜZE GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ

    Yayına Giriş Tarihi: 26.12.2012  Güncellenme Zamanı: 28.12.2013 17:33:26  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 26.12.2012 11:32:58

 

Yönetim Kurulu Başkanımız Petek ATAMAN‘ın, ülkemiz, halkımız, mesleğimiz ve meslektaşlarımızdan yana olan üst birliğimiz TMMOB‘nin yasasında yapılmak istenen değişiklik konusundaki basın açıklaması aşağıda yer almaktadır.

 

26.12.2012

Mesleğimize, İnsanımıza, Halkımıza, Ülkemize, Örgütümüze Geleceğimize Sahip Çıkıyoruz.  

TMMOB ve bağlı odaları meslek alanlarıyla ilgili olarak ülke gerçeklerini ifade edip sorunları tespit etmekte, çözüm önerileri oluşturup yaşama müdahil olmakta, bilimi ve tekniği halkımızın hizmetine sunmaktadır. TMMOB politikası, meslek alanlarımızdan yola çıkarak mühendislik mimarlık ve şehir plancılığının sorunlarının halkımızın sorunlarından ayrılamayacağını temel ilke kabul ederek, bilimsel, teknik ve insan odaklı bir çerçevede oluşturulmaktadır.

TMMOB ve Odalarımız; kamuoyuna tarafsız ve bilimsel temellerle gerçeklikleri aktaran; gerektiğinde etkin bir biçimde hukuk yolunu kullanarak yapılan yanlışlarla mücadele eden bağımsız yapılardır.  Ranta dayalı işler yapmamakta, her kesimden üyelerinin birikimlerini damıtıp bir potada eriterek çıkar odaklı olmayan görüşler oluşturarak kamuoyu ile paylaşmaktadır.

TBMM gündemine getirmek üzere hazır tutulan, torba yasa niteliğindeki kanun taslağı ile TMMOB ve bağlı odaları daha güçsüz, parçalanmış ve görünürde var olan meslek odaları haline getirilecektir. Demokrasi kültürünün gerekleri yok sayılarak TMMOB‘nin iradesi, muhatapları ve bileşenleri dikkate alınmadan TMMOB Yasası değiştirilmeye hazırlanılmaktadır.

TMMOB‘yi bölerek, parçalayarak, etkisiz bir hale getirecek olan torba yasa;  aynı zamanda dereleri, kıyıları, meraları, madenleri, tarım arazilerini, kentleri ve tüm yaşam alanlarını talana açacak olan alt yapıyı da düzenlemek için hazırlanmış durumdadır. Bu düzenleme ile toplumsal-kamusal fayda adına çalışan, yeri geldiğinde hukuk sürecini işleten ve bağımsız duruş sergileyen TMMOB etkisizleştirilecektir.

Bu noktada öncelikle, TMMOB Yasasını değiştirecek olan taslak; mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı örgütünü kamusal niteliğinden arındırarak ticari çıkarları olan kurumlar haline getirecektir.  Oysa kamu kurumu niteliğindeki meslek odaları halen var olduğu biçimleri ile tam da rant peşinde olmadıkları için bağımsızdırlar. Kaybedecek sermayeleri ve karları yoktur.

Unutulmamalıdır ki; TMMOB ve Odaları gibi bağımsız yapılar; gerçekte yürütmeyi yapılacak olası yanlışlara karşı da koruyan vazgeçilmez yapılardır.

TMMOB‘ne bağlı Gıda Mühendisleri Odası olarak;

•Hazırlanış süreci, şekli ve içerik itibarıyla,   meslek ve meslek örgütlerinin etkisizleşmesine; bağımsız sesinin yok olmasına; birlikte üretme kültüründen uzaklaştırılmasına karşı sessiz kalmayacağımızı,

•Mesleğimize, meslektaşlarımıza ve Odalarımıza sahip çıkmayı görev olarak değerlendirdiğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyor;

•Kamuoyunu her türlü çıkar çatışmasından uzak, bağımsız ve bilimsel temelli TMMOB ve bağlı Odalarının güçsüzleştirilmesi ve tabela yapıları olmasına karşı durmaya; iktidarı ise bu yanlış girişimlerinden vazgeçmeye davet ediyoruz

9. Dönem Yönetim Kurulu a.

Petek ATAMAN

Başkan

 

Okunma Sayısı: 859

Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2023 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.