ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 52 (ISSN -1303-4707)

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 55-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
COĞRAFİ İŞARETLER VE GIDA MÜHENDİSİNİN ROLÜ KİTABI

Tüm Kitaplar »

BAŞÖRTÜSÜ ÜZERİNDEN HAKSIZ VE SUNİ GÜNDEM YARATANLAR İÇİN AÇIKLAMADIR

    Yayına Giriş Tarihi: 03.01.2013  Güncellenme Zamanı: 28.12.2013 17:30:19  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 03.01.2013 12:11:45

 

 

03.01.2013

BAŞÖRTÜSÜ ÜZERİNDEN HAKSIZ ve SUNİ GÜNDEM YARATANLAR İÇİN AÇIKLAMADIR

Son günlerde bazı basın organlarında Odamızı yıpratmak amacıyla başörtülü fotoğraf ile işlem yapmaması konusunda tümüyle yanlış ve yanıltıcı haberler yapılması üzerine zorunlu bir açıklama yapılması gereği duyulmuştur.

Odamız başörtülü fotoğrafla işlem yapmamaktadır ancak bu uygulamayı tek başına, keyfi ve dayanaksız olarak değil, yasaların belirlediği zorunluluklar nedeniyle yapmaktadır.

• TMMOB ve odalarında var olan bu uygulamanın hukuki dayanağını Danıştay 8. Dairesi‘nin kararı; Danıştay İdari Dava Daireleri kararı ve Anayasa Mahkemesi kararı oluşturmaktadır. Söz konusu kararlar bizzat odaların başörtülü fotoğrafla işlem yapmamasının yerindeliği ile ilgili bağlayıcı kararlardır. Odamız yorumu olarak sunulan ifadeler bu kararlardan bire bir alınan ve uygulamamızın gerekçesi olarak üyelerimize aktarılan karar hükümlerdir.

• Basında yer alan bir haberde bir avukat; Danıştay 8. Dairesi Kararının "yorum" olduğunu ve bu karara katılmanın mümkün olmadığını ifade etmiştir. Bir hukuk insanının bu yorumu sözün bittiği noktadır. Bu ülkede var olan özel ve tüzel kişi ve kurumların öncelikle hukuka uyma zorunluluğu vardır. Beğendiğimiz kısma uyup, beğenmediğimiz kısmına uymamak lüksümüz/yetkimiz/haddimiz bulunmamaktadır.

• Söz konusu kararlara uygun fotoğraf veren tüm meslektaşlarımız, başörtüsü taşıyıp taşımadığına bakılmaksızın Odamıza üye olmakta; komisyonlarımızda, çalışmalarımızda ve toplantılarımızda tercih ettikleri kılık ve kıyafetlerle yer almaktadırlar. Odamız genel merkez ve şubelerinin web sayfaları incelendiğinde, kimi üyelerimizin başı açık, kimilerinin ise başörtülü olduğu açıkça görülecektir. Biz TMMOB Gıda Mühendisleri Odası olarak kurulduğumuz günden bu yana her bireyin eşit haklara sahip olduğu bilinci ile her türlü siyasi, dini, etnik ayrımcılığa karşı olduğumuz gibi, kişilerin inançlarından dolayı ayrım görmeleri de ilkelerimize aykırıdır.

• Bu bakışla insanların kıyafetleri de dahil herhangi bir tercihi üzerinden değerlendirmede bulunmayı doğru bulmuyoruz.

• Bu ülkenin gıda güvenliğinin sağlanması ve yeterli gıdaya uygun fiyatlarla ulaşımda yaşanan sıkıntılar, kayıt dışı, tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması gibi birçok sorunu varken... Yeni bir et krizi kapımızdayken... Bizler bunları her fırsatta açık ve yüksek sesle duyurmak için emek verirken bu sorunları duymayanların, bir olayı gerçekte olmadığı biçimde sunarak ve büyüterek neyin amaçladıkları bilinmemektedir. Başörtüsü üzerinden suni gündem yaratmaya harcanan çabaların, gıda güvenliği alanında harcanmasını diliyoruz. Hele hele basında yer alan haberlerin tümünde yer alan "meslek odaları yeniden düzenlenmeli" ifadesinin, tam da bugünlerde sürekli dillendirilmesi son derece anlamlıdır. "Başörtüsü" gibi toplumun hassas noktası üzerinden başka zeminler hazırlanmasına karşı dikkatli olunmalıdır.

Aynı gazeteleri ve bu gazetelerin gerçekdışı yorumlarını içeren haberlerini kullanarak, sorgusuz sualsiz tepki geliştirenleri; meslektaşlarımın eğitim aldıkları alanda gerek kamu gerekse özel sektörde istihdam edilmelerinin önünde yaratılan engellere karşı mücadeleleri ile ilgilenmeye; hakları olanı almaları için mücadele edenlere destek olmaya ve bu konudaki gerçekleri kamuoyuna taşımaya davet ediyorum. Çalışanların sosyal güvenlik primleri yatırılmıyor, maaşlarını alamıyorlar... İş olanakları kısıtlanıyor. Haftalardır bu konuda basında pek çok haber yer alıyor, sokaklarda kitlesel açıklamalar yapılıyor. Neden bu sorunlar duyulmuyor, görülmüyor ve konuşulmuyor?

Bizler; tüm gündem yaratma çabalarına rağmen hukuka saygılı davranmaya; din, mezhep, ırk, cinsiyet, siyasi görüş gibi ayrımcılıkları reddederek üyelerimiz ve meslektaşlarımızla birlikte üretmeye, dayanışmaya ve onların sesi olmaya kararlıyız. Meslektaşımızın ya da toplumun hassasiyetlerini malzeme yapmanın "sorun" yaratmaktan öteye gitmeyeceğini ve bu çabaya katkı sunmayacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz. 

 

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası

9. Dönem Yönetim Kurulu a.

 

Petek ATAMAN

Başkan

 

Okunma Sayısı: 1388

Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2023 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.