ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 52 (ISSN -1303-4707)

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 55-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
COĞRAFİ İŞARETLER VE GIDA MÜHENDİSİNİN ROLÜ KİTABI

Tüm Kitaplar »

PİRİNÇTE GDO ÇIKMAZI

    Yayına Giriş Tarihi: 04.05.2013  Güncellenme Zamanı: 08.10.2013 11:22:08  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 04.05.2013 19:28:13

 

BASINA ve KAMUOYUNA DUYURULUR 

Pirinçte GDO Çıkmazı  

4 Mayıs 2013

Artık neredeyse her gün yaşadığımız gıda krizlerinden sonuncusu "pirinçte GDO" krizinde de yine alıştığımız tablonun dışına çıkılamadı. Kafalar fena halde karıştı, tüketici yine karşısında güven duyacağı bir ses duyamadı.

Haftalardır gündem işgal eden bu konuda hükümetin iki bakanından farklı açıklamalar geldi. Üstelik bu farklı açıklamalar koalisyon hükümetinin farklı partilere ait bakanlarından da değil, aynı partinin bakanlarından geldi.

  • Gümrük ve Ticaret Bakanı, GDO‘lu olduğu tespit edilen pirinçlere el konulduğunu açıkladı.

  • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, dünyada Genetiği Değiştirilmiş (GD) pirinç üretimi ve ticaretinin olmadığını, söz konusu pirinçlerde tespit edilen GDO‘nun da bulaşı olduğunu ifade etti.

AB‘de belli bir limit değerin altındaki GDO tespiti "bulaşı" olarak değerlendirilirken, ülkemiz mevzuatında hiçbir limit değer olmadığı için bulunan bulaşan genin %1‘mi, 5 mi 10‘mu ya da daha fazla mı olduğu bilinemedi.

Dünyada GD pirinç üretiminin ve ticaretinin olduğu, AB‘nin hızlı alarm sisteminde (RASFF) 2006‘dan bu yana alarm alan yüzlerce onaylanmamış GD pirinçle birlikte anlaşıldı. GD pirinç gıda dış ticaretinin sorunlarından biridir.

Haber başlangıcından bu yana 20 günden fazla zaman geçmesine rağmen hala gündemde... Konuyla ilgili Bakanlığın resmi web sayfasında bu süre içerisinde hiçbir açıklama olmaması dikkat çekici... İstanbul Teknik Üniversitesi‘nin; bulaşının söz konusu olmadığına, pirinçlerin GDO‘lu olduğunu kesin olarak tespit ettiklerine dair haberleri manşetlerde yer alırken, bu konuda da Bakanlıktan açıklama gelmemesi tüm kesimlerin dikkatini çekmekte.

Bakanlığın GDO analizi yapan gelişmiş laboratuvarlarının olduğu biliniyor. Bu da beraberinde bir dizi soruyu getiriyor:

  • Söz konusu pirinçler, bu resmi kontrol laboratuvarlarında analiz edilmemiş midir?

  • Analiz edilmişse sonuçları kamuoyuyla neden paylaşılmamaktadır?

  • Yurt içinde satışa sunulmuş GD pirinç saptanmış mıdır?

  • Yemlik materyalde GD pirinç riski takip edilmekte midir? İngiltere‘de resmi otoritenin web sayfasında yer alan bilgilendirmelerden bunun da takip edilmesi gereken bir risk olduğu görülmektedir.

Açıklıkla var olan bilgiyi paylaşmak, halkın güvenini sağlamanın da sağlıklı risk iletişiminin de en temel koşuluyken bu yolun neden tercih edilmediğini sorgulamaya devam edeceğiz.

Gelişmeler ne şekilde olursa olsun, bu ülke tüketicilerinin birinci ağızdan doğru bilgiye ulaşma hakkı vardır. Bu konu ekmek israfından veya kaya tuzundan daha mı az önemlidir? Bu bilgi en doğru şekliyle tüketicilere sunulmadıkça; gıdada Bakanlıkça yapılmakta olan taklit/tağşiş açıklamaları da sorgulanır hale gelmekte, devlet otoritesinin güvenilirliği zedelenmektedir. 

Gıda güvenliği konusunda tek yetkili kurum olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu krizi doğru yönetememiştir. İstanbul Teknik Üniversitesi ile Bakanlık laboratuvarları arasındaki tespitlerin taban tabana zıt oluşunu kim, nasıl açıklayacaktır? Zedelenen tüketici güveni nasıl tekrar düzeltilecektir?

Gıda Mühendisleri Odası olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve Gümrük ve Ticaret Bakanı‘na bir kez daha soruyoruz; GD pirinç krizinde, tüketiciyi aydınlatacak, sorunun özünü ortaya koyacak ortak ve kapsamlı bir açıklamayı ne zaman yapacaksınız?

 

Petek ATAMAN

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu Başkanı

Okunma Sayısı: 1100

Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2023 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.