ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 52 (ISSN -1303-4707)

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 55-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
COĞRAFİ İŞARETLER VE GIDA MÜHENDİSİNİN ROLÜ KİTABI

Tüm Kitaplar »

İÇME VE KULLANMA SULARIMIZ NE KADAR KALİTELİ?

    Yayına Giriş Tarihi: 16.09.2014  Güncellenme Zamanı: 30.10.2014 13:06:27  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 16.09.2014 12:02:18

 

İÇME VE KULLANMA SULARIMIZ NE KADAR KALİTELİ?

16.09.2014

Yaz aylarının kurak geçmesi sebebiyle Türkiye genelinde olduğu gibi Ankara‘da da su kaynaklarında yetersizlik yaşanmaktadır. Bu sebeple Kızılırmak suyunun içme suyu şebekelerine karıştırılması, sularda renk, tat ve kokuda birtakım olumsuz etkilerin görülmesine sebep olmaktadır.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de Yerel yönetimler halka sağlıklı ve güvenli içme suyu sağlamakla yükümlüdür. Ülkemizde  İçme-Kullanma sularının kalitesi, 17.02.2005 tarihli ve 25730 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik" hükümlerine göre değerlendirilmektedir. Yönetmeliğin 11. maddesinde "Düzeltici önlemlerin alınmasını gerektiren ihlalin ciddi boyutlarda olması durumunda tüketiciler bilgilendirilir." hükmü yer almaktadır. Şu ana kadar yetkili mercilerden yapılan açıklamalarda, Temmuz ve Ağustos aylarında sulardan alınan numuneler üzerinde yapılan analizlerde herhangi bir olumsuzluk olmadığı söylenmektedir. Fakat akıllarda halen konu ile ilgili soru işaretleri bulunmaktadır.

İçme ve kullanma sularında görülebilen duyusal ve fiziksel değişimlerden kısaca bahsedecek olursak:

  • Su kaynatıldığında  üzerinde oluşan köpük ya da tortu, suda kalsiyum ve magnezyumun bulunduğunu,
  • Suda bulanıklık; kir, kil tuzları vb. olduğunu,
  • Lavabo ve küvetlerin  yeşile boyanması  asitliğin yüksek olduğunu,
  • Kahverengi‐kırmızı boyanma  suda çözünmüş demir olduğunu,
  • Suyun bekletildiğinde  dumanlı bir görünüm alması, pompaların yetersiz çalıştığını ya da filtrelerde problem olduğunu,
  • Tuzlu, acımsı tat suda sodyumun yüksekliğini, sabun tadı, suda alkali minerallerin çözünmüş olduğunu, metalik tat, asitlik derecesinin yüksekliğini ya da yüksek demir bileşimini, kimyasal madde tadı, endüstriyel kimyasalların veya canlı kıranların bulunduğunu,
  • Çürük yumurta kokusu, çözünmüş hidrojen sülfür gazı ya da suda bulunan bazı bakterilerin varlığını, eğer koku sadece sıcak sudan kaynaklanıyorsa kısmen su ısıtıcıyla ilişkisini, deterjan kokusu ve suyun köpürmesi, su kaynaklarına ya da şebekeye mutfak ya da çamaşır akıntılarının karışmasını, metan gazı ya da küf ve balçık kokusu, suda organik maddelerin bozulmasını, klor kokusu ise sudaki yüksek klor oranını gösterir.

Tüm bu olumsuzlukların  çoğu son dönemde Ankara‘da kullanılan şebeke sularında görülmektedir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler ile küçük yaştaki çocuklar ve yaşlılar tehlike altındadır. Temiz ve güvenli olduğu bilinmeyen sular  kesinlikle tüketilmemeli, kullanmak zorunda olduğumuzda da  hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.

Bu denli insan sağlığını tehdit eden bir durum karşısında kamuoyu önünde sergilenen davranışlar geçmişte yaşanan Çernobil faciası sonrasında çay içilerek çayın radyasyonlu olmadığı konusunda halkın yanlış yönlendirildiği zamanları hatırlatmaktadır. Hala aynı noktada olmamız çok düşündürücüdür. Soma‘daki maden ve İstanbul‘daki asansör kazalarından sonra su ve gıda ile ilgili olarak da benzeri olayları yaşamak istemiyorsak yetkililer daha  dikkatli,  bizler de daha duyarlı olmak durumundayız. Yetkili mercilerden mikrobiyolojik, fiziksel ve kimyasal analiz sonuçlarını gösteren ayrıntılı raporları açıklamalarını bekliyoruz.  

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

 

Okunma Sayısı: 1226

Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2023 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.