ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Şube Çalışanları

»Çalışma Programı

»Çalışma Raporu

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

 

 

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 52 (ISSN -1303-4707)

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 55-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ADANA ŞUBE E-BÜLTEN
SAYI: 1

Tüm Sayılar »

 » KİTAPLAR

 
COĞRAFİ İŞARETLER VE GIDA MÜHENDİSİNİN ROLÜ KİTABI

Tüm Kitaplar »

TV PROGRAMI

    Yayına Giriş Tarihi: 23.10.2014  Güncellenme Zamanı: 24.02.2015 17:37:28  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 23.10.2014 15:08:30

Şube Başkanımız Şehmus ALPARSLAN "KOZA TV" de yayınlanan "PARANTEZ" Programına konuk oldu.

 Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Yönetim Kurulu Başkanı Şehmus Alparslan Gıda Mühendisi istihdamında gerekli hassasiyetin gösterilmesini istedi.


 "Gıda Mühendisi istihdamı arttırılmalı"
Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Yönetim Kurulu Başkanı Şehmus Alparslan, ister üretildiği haliyle tüketilsin, isterse de sanayi ürünü olsun, gıdaların istenen nitelikte olmasının toplum sağlığı ve refahı bakımından göz ardı edilecek bir durum olmadığını söyledi.
Koza TV`de Gazeteci Murat Barhun`un hazırlayıp sunduğu "Parantez" programına konuk olan Alparslan, Gıda mühendisi istihdamının önemine işaret etti. Alparslan, "Gıda kontrol hizmetlerinin önemi doğrultusunda gerekli alt yapı ve gıda mühendisi istihdamını,  ilgili kamu otoritesinin yani Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığının daha fazla gecikmeden sağlaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra "Yetkilendirilmiş Gıda Danışmanlığı Sistemi"nin gıda güvenliğinin kaynakta sağlanmasına yönelik yararları olacağına inanıyor, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Odamızın geliştirdiği bu projeye karşı kayıtsız kalmamasını bekliyoruz" dedi.
"Dünyada 1 Milyar İnsan Aç!"
Açlık, yetersiz beslenme, gıda güvencesi ve gıda güvenliği konularının dünya kamuoyunun gündeminde sürekli yer aldığını anlatan Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Yönetim Kurulu Başkanı Şehmus Alparslan şöyle konuştu;
"1979 yılında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)`nun kuruluş yıldönümü (1943) olan 16 Ekim, tüm dünyada Dünya Gıda Günü olarak ilan etmiş o tarihten itibaren de kutlamaya başlanmıştır. Aslında her yıl bu tarihlerde açlığı ve açlıkla mücadeleyi, yetersiz beslenmeyi ve muhtemel çözüm yollarını konuşuyoruz. Biliyoruz ki; dünyanın geri bırakılmış coğrafyalarında açlık kronikleşmiş bir sorunsa; açlıktan insanlar ölmeye devam ediyorsa, bu, yeryüzünün ve bütün insanlığın en önemli sorunudur. Verilere göre Dünya`da yaklaşık 1 milyara yakın insan aç! Bu bir insanlık ayıbıdır. Hele de açlığın nedeni, üretilen gıda maddelerinin miktarı değil dengesiz dağılımı ise…"


"Kavramlar Üzerinde Mutabakat Sağlanmalıdır"
Her insanın, her canlının yaşam hakkını savunmanın bir insanlık görevi olduğunu ve yaşam hakkının gıda ile direkt ilgili olduğunu belirten Alparslan, "gıda güvencesi, gıda güvenliği, güvenilir gıda kavramları üzerinde bile konu muhatapları arasında farklı kullanımlar olduğunu gözlemekteyiz. Farklı fikirler olsa bile birbirini anlayabilmek için dahi kavramlar üzerinde bir mutabakat sağlanması gerekliliği açıktır. Bazen kastedilen husus gıda yeterliliği iken bu, gıda güvencesi, bazen de gıda güvenliği şeklinde ifade edilebilmektedir. Gıda yeterliliği ile birlikte gıda güvenliği veya gıdanın istenmeyen sonuçlara neden olacak özellikte olmamasının, daha az önemli olmadığını vurgulamak gerekmektedir. Gıda Egemenliği ise ülkelerin diğer bir ülkeye ihtiyaç duymadan, üretim ve ekonomik denk olmayan ilişki biçimlerinden bağımsız olarak kendine yetmesi durumudur" dedi.
Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Yönetim Kurulu Başkanı Şehmus Alparslan,  Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) nun bu yıl belirlediği "Aile Çiftçiliği; Dünyayı Besle, Yeryüzünü Önemse"
temasının, tarımın devasa firmaların hegemonyasından kurtarılması demek olduğunu söyledi. Alparslan "Bu tohum, gübre ve tarım ilaçlarına bağlı kalmadan üretim yapabilmeyi ifade eder" dedi.

Güncellenme Zamanı: 23.10.2014 15:09:28

Okunma Sayısı: 95

Adana Şube Kaynaklı Görsel-İşitsel Basında Odamız »
Tüm Görsel-İşitsel Basında Odamız »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2023 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.