ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Şube Çalışanları

»Çalışma Programı

»Çalışma Raporu

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

 

 

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 47

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 49-2021/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

İZMİR ŞUBE E-BÜLTEN
SAYI: 21

Tüm Sayılar »

 » KİTAPLAR

 
ET BİLİMİ VE TEKNOLOJİSİ
PROF. DR. AYDIN ÖZTAN

Tüm Kitaplar »

DANIŞTAY 10. DAİRESİNİN KARARINA İLİŞKİN DÖRT ODANIN İZMİR BİRİMLERİNİN YAPMIŞ OLDUĞU BASIN AÇIKLAMASI EKLENDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 11.02.2015  Güncellenme Zamanı: 11.02.2015 13:28:15  Yayınlayan Birim: İZMİR ŞUBE  
 

 

10.02.2015

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI;       

 

 

Bilindiği üzere 5996 sayılı VETERİNER HİZMETLERİ, BİTKİ SAĞLIĞI, GIDA VE YEM KANUNU 11.06.2010 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kanunun ilgili maddesi ve eklerinde  "kurulu gücü 30 beygir ve üstü olan ayrıca toplamda 10 personelin üzerinde personel çalıştıran gıda ve yem işletmeleri, işin nevine göre, konu ile ilgili lisans eğitimi almış en az bir personel çalıştırmak zorundadır." denilmektedir. Bu kanuna istinaden 17 Aralık 2011 tarihinde yayınlanan Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmeliğin madde 10 (1)a bendinde Çalıştırılması zorunlu personelden meslek odası bulunan meslek mensubu, bağlı olduğu meslek odasından ilgili işletmede çalıştığına dair belge alacaktır. Meslek odası bulunmayan meslek mensupları için gıda işletmecisi ile yapacağı sözleşme aranacaktır. Kamu kurumlarında çalışanlarda bu belge yerine kurum amiri tarafından imzalı görevlendirme yazısı aranır." denilmektedir.

       

Bahse konu bu yönetmeliğin madde 10 (1) a bendi 07.01.2014 tarih ve 28875 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik ile yürürlükten kaldırılmış idi. Anayasa`dan ve kanunlarımızdan aldığımız yetki ile İstanbul ve Aydın Veteriner Hekimleri Odaları, Gıda Mühendisleri Odası, Kimya Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası olarak konu yargıya intikal ettirilmiş ve Danıştay 10. Dairesi yönetmeliğin ilgili maddesi için "Anılan düzenlemenin yürürlükten kaldırılması, meslek mensuplarının bağlı oldukları meslek odasının bilgisi ve denetimi dışında çalışmaları, meslek mensubu olmayan kişilerin sahte diploma ile çalışması veya aynı meslek mensubunun birden çok yerde istihdam edilmesi durumuna sebep olacak niteliktedir. Gıda işletmelerinin zorunlu personel istihdam etmesi uygulamasının amacının, gıdanın üretimi, işlenmesi ve dağıtımının, konusunda uzman olan kişilerin denetimi ve gözetimi altında gerçekleştirilerek, halk sağlığının korunması ve halkın güvenilir gıda ile beslenmesinin sağlanması olduğu da dikkate alındığında, dava konusu düzenlemenin meslek mensuplarının sadece kağıt üzerinde istihdam edilmesine neden olacağı, böylelikle asıl amaç olan gıdanın üretimi, işlenmesi ve dağıtımının meslek mensubunun denetimi ve kontrolü altında yapılmasını engelleyeceği sonucuna varıldığından,"  gerekçesi ile 27.11.2014 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı almıştır.

 

Bu durumda 17.12.2011 tarih ve 28145 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmeliğin 10. maddesinin 1. fıkrasının (a) bendi yani, " Çalıştırılması zorunlu personelden meslek odası bulunan meslek mensubu, bağlı olduğu meslek odasından ilgili işletmede çalıştığına dair belge alacaktır" hükmü tekrar yürürlüğe girmiştir. Bundan sonra gıda işletmeleri ilgili odalardan İstihdamı Zorunlu Personel Belgesi almak ve almış olanların yıllık vizelerini yaptırmak zorundadırlar.

   

Danıştay 10. Dairesinin karar gerekçelerinden de anlaşılacağı üzere meslek mensubu olmayan kişilerin sahte diploma ile çalışması veya aynı meslek mensubunun birden çok yerde istihdam edilmesinin önüne geçilmesi diğer taraftan halk sağlığının korunması ve halkın güvenilir gıda ile beslenmesinin sağlanması konusunda kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları olan biz Odaların Anayasa`dan ve kanunlarımızdan aldığımız yetki ile Büyük zorluklarla yürütmekte olduğumuz görevimizi; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı`nın engellemelerine rağmen hakkı ile yerine getirmeye, üyelerimizle birlikte, bilimsel gerekliliklere uygun çalışmaya devam edeceğimizi, kanunlardan gelen haklarımızın engellenmesine karşı hukuk yolu dahil tüm girişimlerde bulunacağımızı, diğer taraftan GTHB`lığının, yürütmesi durdurulan yönetmeliği yürütmeyi durdurma gerekçesine ve taleplerimize uygun olarak en kısa sürede değiştirerek yayınlaması gerektiğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

H. Gökhan ÖZDEMİR İzmir Vet. Hekimler Odası Başkanı

Reha KESKİNOĞLU Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı              

 

Saadet ÇAĞLIN  Kimya Müh. Odası Ege Bölge Şube Başkanı                  

 

Ferdan ÇİFTÇİ Ziraat Müh. Odası İzmir Şube Başkanı

    

Okunma Sayısı: 533

İzmir Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2021 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA:

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.