ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Şube Çalışanları

»Çalışma Programı

»Çalışma Raporu

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

 

 

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 52 (ISSN -1303-4707)

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 55-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ADANA ŞUBE E-BÜLTEN
SAYI: 1

Tüm Sayılar »

 » KİTAPLAR

 
COĞRAFİ İŞARETLER VE GIDA MÜHENDİSİNİN ROLÜ KİTABI

Tüm Kitaplar »

NÜKLEER FELAKETTİR

    Yayına Giriş Tarihi: 12.03.2015  Güncellenme Zamanı: 12.03.2015 14:36:04  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 12.03.2015 14:29:22

 

NKP EMO

 

Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. H.Neslihan Önenli Mungan, AKP iktidarının; dünyada yaşanan onlarca felaket ve bu felaketlerden ders çıkararak Nükleer Santrallerini kapatma kararı alan devletlerin aksine Nükleer Santral kurma konusunda inat etmeye devam ettiğini söyledi.

Sekreteryasını Elektrik Mühendisleri Odası`nın yaptığı Nükleer Karşıtı Platformu`nun düzenlediği basın toplantısına Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. H.Neslihan Önenli Mungan, TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Hasan Emir Kavi, Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Şehmus Alparslan, Tabip Odası Genel Sekreteri Hakan Şen, Maden Mühendisleri Odası Sabahattin Sakatoğlu,  üniversiteden öğretim üyeleri, TMMOB`na bağlı odaların temsilcileri ve Nükleer Karşıtı Platformu Üyeleri katıldı.

NKP adına açıklamayı Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. H.Neslihan Önenli Mungan okudu. Mungan, şöyle konuştu:

"Bugün Fukuşima felaketinin 4. yıldönümü. 11 Mart 2011 tarihinde yaşanan nükleer felaket; tetikleyicisi olan deprem ve tsunamiden çok daha büyük ve acı sonuçlara yol açtı. Binlerce kayıp verildi, 160 binden fazla insan evinden ayrılmak zorunda kaldı. Nükleer felaketin yaydığı radyoaktif maddeler dağların doruklarına çıktı, nehirlere, okyanusa karıştı, tüm canlılara geri döndürülemez şekilde zararlar verdi. Bölgedeki 3000 çocuk içinde 100`den fazlasına tiroit kanseri teşhisi kondu, üstelik felaket bitmiş de değil, sonuçları önümüzdeki 10-20 yıl içinde katlanarak etkisini hissettirmeye devam edecek.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı tarafından yayınlanan ve olayların derlenmesiyle yapılan çalışmaya göre, 1987 yılı ile Haziran 2013 arasında nükleer santrallerde çeşitli seviyelerde İNES ölçeğine giren 611 olay ve kaza bildirilmiştir. Nükleer santrallerin zararları sadece kaza riskiyle de sınırlı değildir: Nükleer santrali bugün kapatıyoruz deseniz bile, binayı ve atıkları yok edemiyorsunuz. Sorunlar hep önümüzde ve gelecek yıllara miras olarak kalmaktadır. Diyelim ki Romalılar Nükleer Santral kurmuş olsalardı biz hala atıklarıyla uğraşıyor olacaktık.

AKP iktidarı; Dünyada yaşanan onlarca felaket ve bu felaketlerden ders çıkararak Nükleer Santrallerini kapatma kararı alan devletlerin aksine Nükleer Santral kurma konusunda inat etmeye devam etmektedir.

İktidar; Akkuyu`da kurulması düşünülen nükleer santral için Rusya hükümeti ile 15 yıl boyunca 12,35 sent/kWh üzerinden alım garantili anlaşma yapmıştır. Devlet; bu anlaşma ile başka bir ülkeye kendi topraklarında kendisine ait olmayan bir nükleer santral kurma izni vermiştir. Üstelik bu izni vermekle yetinmemiş, nükleer santralda üretilecek elektriği yüksek fiyatla satınalma garantisi de vermiştir. Bir başka deyişle enerjide dışa bağımlılığı kat kat arttırmıştır. Bu yetmezmiş gibi Sinop/ İnceburun`da kurulması planlanan nükleer santral için, Rusya ile yapılan anlaşmanın bir benzeri anlaşma; Japonya ve Fransa`ya ait şirketler konsorsiyumu ile yapılmak istenmektedir.

Nükleer enerji, kirli, pahalı, atık sorunu çözülememiş, riskli bir enerji kaynağıdır. Üstelik söylenildiği gibi Nükleerden elektrik enerjisi üretmek ucuz da değildir. Ülkemizin yerli ve yenilenebilir kaynakları potansiyeli oldukça zengindir.

Daha 2 ay önce Akkuyu Nükleer santralinin ÇED raporunun altındaki imzanın sahte olduğu ortaya çıktı. Bu durumun sorulması üzerinde Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce "Uluslararası güçler, nükleer santral yapılmasını istemiyor. Dışa bağımlılığımızın sürmesini istiyor" diyebilmektetir. Ancak santralin dışa bağımlılığımızı daha da arttırdığı gizlemekte, bakanlığın, sahte imzalı ÇED raporuna verdiği ÇED olumlu kararını geri çekmeyi düşünmemektedir.

Bizler, dünyamızı ve yaşamı nükleer lobicilere, nükleerci politikacıların oyunlarına teslim etmeyecek kadar çok seviyoruz. Ne Sinop`ta, ne Akkuyu`da, ne de Türkiye`nin veya dünyanın herhangi bir başka yerinde nükleer santral kurulmasını istemiyoruz. "


Bağlantılar: 
http://www.bultenadana.com/mungan-nukleer-felakettir/#.VQEkce9gu58.facebook
 

Okunma Sayısı: 107

Adana Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2023 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.