ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Şube Çalışanları

»Çalışma Programı

»Çalışma Raporu

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

 

 

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 52 (ISSN -1303-4707)

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 55-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ADANA ŞUBE E-BÜLTEN
SAYI: 1

Tüm Sayılar »

 » KİTAPLAR

 
COĞRAFİ İŞARETLER VE GIDA MÜHENDİSİNİN ROLÜ KİTABI

Tüm Kitaplar »

21 MAYIS DÜNYA SÜT GÜNÜ

    Yayına Giriş Tarihi: 21.05.2015  Güncellenme Zamanı: 08.09.2015 11:37:40  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 21.05.2015 15:42:34

 

 http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/Adana-Haberleri/alparslan-pastorize-sut-tuketimi-yayginlastir_114726

 

 

21 Mayıs 2015 - 15:12

 

 


ALPARSLAN: "PASTÖRİZE SÜT TÜKETİMİ YAYGINLAŞTIRILMALI"

 

 

 

 

 

IHA

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası (GIDAMO) Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, sokak sütü olarak tanımlanan, tamamen denetim ve kayıtdışı olan süt ürünlerinin önemli bir gıda güvenliği sorunu olduğunu belirterek, kalite ve verimlilik açısından daha faydalı olduğu bilinen pastörize süt tüketiminin yaygınlaşması için çaba gösterilmesi gerektiğini bildirdi.
Alparslan, 21 Mayıs Dünya Süt Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada sütün, içerdiği besin öğeleriyle insanlar için mükemmel bir gıda maddesi olduğunu belirterek, yeterli ve dengeli beslenme için gerekli olan temel besin maddelerinin önemli bir kısmının sütte tek başına bulunduğuna dikkati çekti.
Türkiye`de çiğ süt üretimi arttığı halde üretilen çiğ sütün kalitesi açısından önemli sorunlar yaşandığını ifade eden Alparslan, süt üreticilerinin çiğ sütteki fiyat dalgalanmalarından önemli ölçüde etkilendiğini söyledi.
Üretimdeki dalgalanmalardan kaynaklı fiyat değişimlerini düzenlemek adına yapılan özellikle süt tozu teşviklerinin büyük süt işletmeleri için kısmen yararlı olduğunu ancak küçük işletmelerle süt üreticilerinin bu olanaktan yeterince yararlanamadığını belirten Alparslan, "Bunun bir diğer sonucu ise karışımıza sokak sütü olarak çıkmaktadır. ‘Sokak sütü` olarak tanımlanan, tamamen denetim ve kayıt dışı olan süt ve ürünleri halen piyasada önemli bir hacme sahiptir. Bu ise önemli bir gıda güvenliği sorunu olarak karşımızda durmaktadır. Hem kalite, hem de verimlilik açısından daha faydalı olduğu bilinen pastörize süt tüketiminin yaygınlaşması için çaba gösterilmesi zorunludur" diye konuştu.
GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI`NIN ÖNERİLERİ
Süt ve ürünlerinin aleyhine, bilimsel hiçbir kaynağa dayanmayan iddiaların, konu hakkında bilimsel-mesleki yetkinliğe sahip olmayan kişiler tarafından paylaşılmasının toplumda süt ve ürünlerine karşı kuşkuların oluşmasına neden olduğunu dile getiren Alparslan, Gıda Mühendisleri Odası`nın süt konusundaki önerilerini şöyle sıraladı:
"Kaliteli süt üretimi için süt hayvancılığı ile uğraşan çiftçi ve köylü desteklenmeli, kırsal kalkınmaya önem verilmelidir. Okul sütü projesi eğitim öğretim yılının sadece bir yarısında değil her iki dönem için uygulanmalıdır, Okul sütü uygulamasına yerel işletmelerin dahil edilmesi sağlanmalıdır. Süt üreticilerinin bir araya gelmesini sağlayacak teşvikler oluşturulmalı, kooperatifler desteklenmelidir. Pastörize süt üretiminin yaygınlaşması teşvik edilmelidir. Yerel yönetimler süt ile ilgili süreçlere dahil olmalı, pastörize sütün tüketiciye ulaştırılmasında etkili ve sonuca odaklı organizasyonlar planlamalıdır. Sütün çiftlikten sofraya olan sürecinin tamamının izlenebilirliği sağlanmalı, üreticilerin bu konudaki çalışmaları desteklenmelidir. Süt ve ürünlerindeki denetim artırılmalı, sokak sütü ve kayıt dışı üretime izin verilmemelidir. Gıda mühendislerinin teknik bilgisinden; üretiminden denetime her aşamada yararlanılmalıdır. Bu anlamda Gıda Mühendisleri Odası tarafından bakanlığa önerilen ‘Yetkilendirilmiş Gıda Danışmanı` sistemi uygulamaya konulmalıdır. Tüketiciler üzerinde ciddi yanılgılara neden olan bilgi kirliliğinin önlenmesi konusunda, süt ve ürünleri alanında uzmanlaşmış meslek grupları ile işbirliğine gidilmeli, toplumu doğru şekilde bilgilendirme konusunda çaba sarf edilmelidir."

 

 

 

Bağlantılar: 
http://www.milliyet.com.tr/alparslan-pastorize-sut-tuketimi-yayginlastirilmali-adana-yerelhaber-796558/
 

Okunma Sayısı: 114

Adana Şube Kaynaklı Görsel-İşitsel Basında Odamız »
Tüm Görsel-İşitsel Basında Odamız »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2023 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.