ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Şube Çalışanları

»Çalışma Programı

»Çalışma Raporu

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

 

 

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 52 (ISSN -1303-4707)

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 55-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ADANA ŞUBE E-BÜLTEN
SAYI: 1

Tüm Sayılar »

 » KİTAPLAR

 
COĞRAFİ İŞARETLER VE GIDA MÜHENDİSİNİN ROLÜ KİTABI

Tüm Kitaplar »

BAYRAMDA AŞIRI TÜKETİMİN YANI SIRA TÜKETİLEN GIDA ÜRÜNLERİNİN GÜVENİLİRLİĞİ İLE İLGİLİ RİSKLERE DİKKAT ETMELİYİZ.

    Yayına Giriş Tarihi: 13.07.2015  Güncellenme Zamanı: 03.10.2016 12:44:39  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 13.07.2015 17:44:22

Bayram dolayısıyla yayınladığımız basın metni ulusal ve yerel basında yayınlandı.

 

Bayramda Aşırı Tüketimin Yanı Sıra Tüketilen Gıda Ürünlerinin Güvenilirliği İle İlgili Risklere Dikkat Etmeliyiz.


TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Yön. Kur. Başkanı Şehmus Alparslan, bayram öncesi güvenilir gıda tüketilmesi konusunda vatandaşı uyardı.

Alparslan, yaptığı açıklamada, özellikle dini bayramlarda gıda piyasasında önemli bir canlanma olduğunu belirterek, bayramda aşırı tüketimin yanı sıra tüketilen gıda ürünlerinin güvenilirliği ile ilgili risklere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.  
Bu konuda vatandaşları bilinçli olmaya çağıran Alparslan, bayramlar öncesi ortaya çıkan canlılığın her zaman gıda güvenliği esaslarının gözetilerek ortaya çıktığını söylemenin mümkün olmadığını belirtti. Alparslan daha sonra şöyle konuştu: "Özellikle seyyar satışların bu dönemlerde artış gösterdiğini, şehrimizde yaşayan herkes gözleyebilmektedir. Bunun yanı sıra özellikle şekerleme, et ürünleri gibi ürünlere talep artışı ile birlikte, bu gıdaların üretimi de doğal olarak arttırmaktadır. 

Bu durum üretici esnaf bakımından ticari olarak istenen bir durum olsa da artan üretim miktarı, hijyen ve üretim teknolojisi bakımından gösterilmesi gereken özeni olumsuz yönde etkileme riski taşımaktadır. Bu nedenle bayramda dostların akrabaların bir araya geldiği, ikramların bol bol sunulduğu mutlu zamanlarımızın tadını kaçırmamak için tüketilen gıdalara dikkat etmek gerekir." 

 

Bayramda ağzımızın tadı kaçmasın!


Bayram hazırlığında olan vatandaşlara gıda alışverişiyle ilgili bazı pratik bilgiler veren Alparslan, şu uyarılarda bulundu: "Tüketeceğimiz kadar gıda almalıyız, daha fazla değil. Özellikle sıcak havalarda açıkta satılan gıdaların sıcaklık, toz, toprak, sinek - böcek maruziyeti nedeniyle gerek mikrobiyolojik gerekse fiziksel ve kimyasal açıdan bozulmalarının çok daha kolay olduğu bilinmeli, açıkta satılan gıdaları satın almamalıyız. Soğukta muhafaza edilen gıda ürünlerini alışverişin sonunda almalı, en kısa sürede buzdolabına ulaştırmalıyız.

Alacağımız gıda ürünlerinin etiket bilgilerinde özellikle son tüketim tarihi veya tavsiye edilen tüketim tarihine dikkat etmeliyiz, etiket bilgilerinde belirtilen saklama şartlarını hem satış yerinde aramalı hem de kendimiz sağlamalıyız. Mutfak koşullarımızda gıda hazırlarken genel hijyen kurallarına uygun davranmalı, ürünleri uzun süre oda sıcaklığında bırakmamalıyız. Yiyeceklerimizi sadece tüketebileceğimiz miktarlarda hazırlamalıyız, sofralarımızda miktardan ziyade çeşitliliğe yer vermeliyiz." Ramazan ayı boyunca oruç tutan vatandaşlara da tavsiyelerde bulunan Alparslan, "Oruç tutan vatandaşlarımız beslenme şekline bağlı olarak belli bir değişkenliğe uğrayan metabolizmalarını yeniden ani bir değişkenliğe uğratmamalı, beslenme şekli açısından daha yumuşak bir geçiş göstermelidir. Aşırı yağlı, karbonhidratlı yiyecekleri küçük porsiyonlar şeklinde tüketmeliyiz" dedi.


       Alparslan; "TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Adana Şubesi olarak uzmanlık alanımız olan bilinçli gıda tüketimi ile ilgili her durumda bildiklerimizi paylaşmaya, toplumsal sorumluluğumuz gereği olarak devam edeceğimizi belirtmek isteriz.


        Dünyada ve özellikle bölgemizde Irak ve Suriye`de yaşanmakta olan insanlık dramları ve bunların ülkemize yansımaları nedeniyle buruk bir bayram geçireceğimizin bilinci içerisinde, doğru bildiğimiz bazı yanlışların bayramımızın tadını kaçırmayacağı, dostluk ve huzur içinde bir bayram geçirmeyi diliyor Adanalıların bayramını gönülden kutluyoruz."


 


                                                                                                          Şehmus ALPARSLAN


                                                                                          TMMOB Gıda Mühendisleri Odası


                                                                                                    AdanaŞube Yön. Kur. Bşk.


 

 

 

 

Bağlantılar: 
http://adanadoruk.com/haber/1446/bayramda-asiri-tuketimin-yani-sira-tuketilen-gida-urunlerinin-guvenilirligi-ile-ilgili-risklere-dikkat-etmeliyiz.html,http://www.haberturk.com/yerel-haberler/haber/5841687-bayramda-agzinizin-tadi-kacmasin,http://www.radikal.com.tr/adana_haber/bayramda_agzinizin_tadi_kacmasin-1396423,http://www.cihan.com.tr/tr/bayramda-agzinizin-tadi-kacmasin-1816737.htm,http://www.songundem.com/haber/15802548/
 

Okunma Sayısı: 65

Adana Şube Kaynaklı Görsel-İşitsel Basında Odamız »
Tüm Görsel-İşitsel Basında Odamız »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2023 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.