ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 52 (ISSN -1303-4707)

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 56-2023/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
GIDA KAYNAKLI HASTALIKLARDA YASAL SÜREÇLER VE MESLEK ETİĞİ KİTABI

Tüm Kitaplar »

ARTIK YETER, İNSANLARIMIZIN GIDA ZEHİRLENMESİNDEN HASTALANMASINI İSTEMİYORUZ

    Yayına Giriş Tarihi: 12.10.2016  Güncellenme Zamanı: 15.11.2016 12:03:38  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 13.10.2016 10:20:32

 

ARTIK YETER, İNSANLARIMIZIN GIDA ZEHİRLENMESİNDEN HASTALANMASINI İSTEMİYORUZ

13.10.2016


Okullarda, kamu kurumlarında, yurtlarda, hastanelerde vb. yerlerde gıda zehirlenmesi yaşandığı haberleri hemen her gün yazılı ve görsel medyada yer almaktadır. Artık topluma sağlık hizmeti vermek üzere görev yapan kurumların çalışanlarının dahi kurum yemekhanelerinde gıda zehirlenmesi yaşadığı, çocuklarımızın okullarda  dağıtılan sandviçlerden sütlerden zehirlendiği ve sorumluların belirlenmediği denetlenmediği bir noktaya gelmiş bulunuyoruz.

İnsanların yaşamlarını sağlıklı olarak sürdürebilmesi için gerekli olan gıdayı kolayca elde etmesi ve bu gıdanın güvenilir olması gerekir.  Bunu sağlamak devletin asli görevlerindedir. Bizler on binlerce Gıda Mühendisinin sesi olarak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığını etkin ve yeterli denetim yapmaya, "gıda" ile ilgili sorun alanlarında çözüme yönelik adımları atmaya çağırıyoruz.


Ülkemizde sayısı yüzbinlerle ifade edilen gıda işletmesi bulunmakta ve bu işletmelerin denetimi kamu tarafından sağlanmaya çalışılmaktadır. Gıda güvenliği, olması gereken şartlarda sağlanamamakta,  bu durum da halk sağlığını tehdit etmektedir. Gıda sektöründe yaşanan taşeronlaşma, denetimsizlik ve kayıt dışılık günden güne gıda zehirlenmelerini ve sağlık riskleri artırmaktadır Yeterli düzeyde gerçekleştirilmeyen denetimler ve cezaların yetersizliği, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı laboratuvarlarında ve denetimlerde yeterli sayıda gıda mühendisi istihdam edilmemesi ne yazık ki halk sağlığını tehdit etmektedir.

Ayrıca ülkemizde gelir dağılımındaki adaletsizlikler, asgari ücret nezdinde alım gücünün düşmesi, tüketicilerin yeterince bilinçli olmaması gibi olumsuzluklar da gıda güvenliğine tehdit oluşturmaktadır.

Gıda güvenliğinin sağlanması ve tüketicinin aldatılmasının önüne geçilmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı gibi kurumlarda, kamuda, küçük işletmelerde ve toplu yemek tüketimi yapılan Otellerde, Gıda Mühendisi istihdamı büyük önem taşımaktadır. 


Gıda Mühendisleri Odası olarak Ülkemizde halk sağlığının korunmasında büyük öneme sahip olan gıda güvenliğinin sağlanmasında yetkili kurumlarla her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.


Gıda işletmelerinin sayıca %80‘ini oluşturan Küçük işletmelerde kamu bütçesinden kaynak ayrılarak uzman kontrolünde üretim yapılabilmesi, güvenli gıda arzının sağlanması için Odamızın bir projesi olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına sunulan küçük ve orta ölçekli gıda işletmelerinin hem daha güvenilir ürün üretmelerini sağlayacak hem de istihdam yüklerini azaltacak olan "Gıda Danışmanlığı" sistemi biran evvel yürürlüğe konmalıdır.

Yusuf SONGÜL
TMMOB Gıda Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu Başkanı

 

Okunma Sayısı: 401

Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2023 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.