ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 52 (ISSN -1303-4707)

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 56-2023/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
GIDA KAYNAKLI HASTALIKLARDA YASAL SÜREÇLER VE MESLEK ETİĞİ KİTABI

Tüm Kitaplar »

TMMOB BASIN AÇIKLAMASI-BİLİRKİŞİLİK KANUNU TBMM’YE YENİDEN GÖRÜŞÜLMEK ÜZERE İADE EDİLMELİDİR

    Yayına Giriş Tarihi: 22.11.2016  Güncellenme Zamanı: 22.11.2016 17:00:50  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, 2-3 Kasım 2016 tarihlerinde TBMM Genel Kurulunda görüşülerek kabul edilen Bilirkişilik Kanun Tasarısına ilişkin 22 Kasım 2016 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

BİLİRKİŞİLİK KANUNU TBMM‘YE YENİDEN GÖRÜŞÜLMEK ÜZERE İADE EDİLMELİDİR

Birliğimizin ve bağlı Odalarımızın gerek Adalet Komisyonuna bizzat katılıp sözlü olarak gerekse yazılı olarak sunduğu görüşleri dikkate alınmaksızın hazırlanarak TBMM‘ne sunulan Bilirkişilik Kanun Tasarısı, 02-03 Kasım 2016 tarihlerinde TBMM Genel Kurulunda görüşülerek kabul edilmiştir. Halen Cumhurbaşkanının önünde duran, imzalanıp Resmi Gazete‘de yayımlanması ile uygulanmasına başlanacak olan Kanun, bir dizi olumsuzluklar içermektedir. Şöyle ki;

  • Bilirkişilik Hizmetleri siyasi iradenin şemsiyesi altına girecektir.

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Bilirkişilik Daire Başkanlığı‘na, Bilirkişilik alanında  uzmanlıkları tespit etmek, etik ilkeleri belirlemek, temel eğitimin usul ve esaslarını belirlemek, özel hukuk tüzel kişilerinin ve bu tüzel kişilik bünyesinde bilirkişi olarak çalışacak kişilerin taşıması gereken nitelikleri belirlemek, gibi görevlerin yanı sıra bilirkişilerin denetimine ve performansına ilişkin usul ve esasları belirlemek ve bilirkişilik listesi ve sicilini tutmak görevleri de verilmiştir. Sicil ve performans denetimi gibi iki kritik konuda karar verici mevkiin Bakanlık olması, bilirkişilerin boynuna bir ilmek geçirmek ile eş anlamlıdır. Zira Bakanlık elinde bulundurduğu bu güç ile istediği/istemediği bilirkişileri tasnifleyebilecektir.

  • Bilirkişi şirketleri kurulacak ve bilirkişiler şirket çalışanı (işçi) olarak hizmet verecektir.

Bilirkişi tanımında;  "Çözümü uzmanlığı, özel veya teknik bilgiyi gerektiren hallerde oy ve görüşünü sözlü veya yazılı olarak vermesi için başvurulan gerçek veya "özel hukuk tüzel kişisi‘‘ denilerek bilirkişilik alanının ileride bu amaçla kurulacak şirketlere teslim edilmesinin yolu açılmıştır.

Her ne kadar tüzel kişilikte(şirkette) çalışan kişilere bilirkişi olma ve listede yer    alma şartı getirilmiş ise de, bu uygulama ile, özel ve teknik bilgiye dayalı aydınlatma ve bilgilendirme yükümlülüğünü bizzat yerine getirme mecburiyeti bulunan ve bu yüzden başkasına devredilemeyecek bir kamu görevi yapmakta olan bilirkişilerin, görevlerini bağımsız olarak yerine getirmeleri mümkün olmayacak, bilirkişilik hizmeti ticarileşecektir.

  • Halen bilirkişilik yapmakta olan üyelerimiz yok sayılmaktadır.

Yasaya göre, yıllardır bilirkişilik yapan mühendis, mimar şehir plancıları, bundan önce aldıkları eğitimler ve deneyimler yok sayılarak Bakanlık veya yönlendirdiği kurum/kuruluşlardan  temel eğitim almak şartı ile listelere girebilecektir. Daha düne kadar alanında uzman olduğu kabul edilen mühendis, mimar şehir plancıları, tasarının kanunlaşması ile zorunlu eğitime tabi tutulacaktır. Her yasaya eklenen, müktesep hakları düzenleyen geçici maddeler bile Bilirkişilik Kanunu‘nda yoktur.

TMMOB olarak bilirkişilerin tarafsızlığını ve bağımsızlığını ortadan kaldıracak; yargı kararlarına gölge düşürecek Bilirkişilik Kanunu‘nun tekrar görüşülmek üzere TBMM‘ye iade edilmesini talep ediyor, başta bilirkişilik veren üyelerimiz olmak üzere tüm üyelerimizi bu Yasa‘nın geri çekilmesi için vereceğimiz mücadelede yanımızda olmaya çağırıyoruz.

Emin Koramaz
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

Okunma Sayısı: 116

Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2023 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.