ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 52 (ISSN -1303-4707)

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 56-2023/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
GIDA KAYNAKLI HASTALIKLARDA YASAL SÜREÇLER VE MESLEK ETİĞİ KİTABI

Tüm Kitaplar »

BİZİM OLANIN BİZDEN ALINMASINA HAYIR

    Yayına Giriş Tarihi: 07.03.2017  Güncellenme Zamanı: 23.10.2017 13:55:12  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 07.03.2017 21:41:25

TMMOB Kadın Çalışma Grubu, 8 Mart Dünya Kadınlar gününe ilişkin 7 Mart 2017 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

 

BİZİM OLANIN BİZDEN ALINMASINA HAYIR!

Öncelikle başta 8 Mart‘ın ruhunu oluşturan 1857 yılında yakılan işçi/emekçi kadınlar olmak üzere bugüne dek erkek-devlet şiddetiyle mücadele eden tüm kadınları saygıyla anıyor, mücadeleleri ve direnişleriyle bugün hala yolumuzu aydınlatan, bize güç veren tüm kadınları selamlıyoruz.

Bugün size 8 Mart‘ın tarihini anlatmayacağız, çünkü zaten biliyorsunuz. Bugün daha önceden yaptığımız gibi tarihsel kazanımlarımızdan da bahsetmeyeceğiz. Birçoğunu beraber kazandık. Hepsinde birçok kadının emeği, payı var, bunları da biliyorsunuz.

Bugün size bilmediğiniz bir şeyi değil, ancak farklı bir şeyi, "kaybettiklerimizi" anlatacak, dişimizle tırnağımızla mücadele ederek elde ettiğimiz kazanımlarımızın nasıl tek tek elimizden alındığından bahsedeceğiz.

Çünkü biliyoruz ki unutmamamız için konuşmamız gerek. Bunları anlatmazsak, bunları konuşmazsak birbirimizi daha sıkı saramaz, daha iyi anlayamaz, daha çok dayanışamayız.

KAYBEDİYORUZ; işimizi elimizden, aşımızı boğazımızdan hukuksuzca söküp alıyorlar.

KAYBEDİYORUZ; eğitim hakkımızı, çocuklarımızın eğitim hakkını, geleceğimizi ellerimizden alıyorlar. Bilimsel olmayan müfredatlarla boş bakışlı, düşünmeyen, sorgulamayan, kendilerine biat eden çocuklar yaratmaya çalışıyorlar. Öğretmenlerimizi, bizlerin bugünlere gelmesinde büyük payı olan eğitim emekçilerimizi bir imza ile, bir gecede, onca yıl uğruna didindikleri mesleklerinden, canları gibi sevdikleri öğrencilerinden ayırıyorlar.

KAYBEDİYORUZ; tecavüzcüler, tacizciler, parkta yürüyen hamileye, otobüste şortuyla oturan genç kadınlara tahammül edemeyenler, hiçbirini asla kabul etmediğimiz türlü bahanelerle kadınları katledenler, şiddetin her türlüsünü uygulayanlar yargılanmak şöyle dursun aramızda serbestçe dolaşarak bizi tehdit etmeye, bizlere yaşamı zindan etmeye devam ediyorlar.

KAYBEDİYORUZ; yaşam hakkımızı, nefes aldığımız alanları ellerimizden alıyorlar.

Hukukun, adaletin olmadığı, haksızlığa hukuksuzluğa direnenlerin anında gözaltına alındığı, hapse atıldığı, özgürlüklerimizin gerekçesiz ve zorbaca elimizden alındığı bir ülkede yaşar olduk.

Her sabah uyandığımızda, acaba bugün bombalardan kurtularak hayatta kalabilecek miyim derken üstüne üstlük bir de sorgusuz sualsiz işten atıldığımızı öğrenir olduk.  

OHAL‘lerle yönetilir olduk, geceleri bırakın bari gündüzleri güvenle sokaklarında dolaşabilelim dediğimiz mahalleler arar olduk.

İş yerlerimizde korkuyla çalışır olduk, bugün sıra kimde, hangimizde diye listelerde isimlerimizi, dostlarımızın isimlerini arar olduk.

Korkunun, her yerde olduğu gibi mecliste de kol gezdiği bir dönemde geceden sabaha insanların yaşam, barınma, eğitim, özlük hakları, özgürlükleri ellerinden alınıyor. Hepimizin hayata karşı umutları söndürülmeye, geleceğe dair beklentileri kırılmaya çalışılıyor. Düşünen, tepki gösteren, karşı duran, susmayan haykıranları tehdit ediyor, baskıyla, zulümle sindirmeye çalışıyorlar, ötekileştiriyorlar. Akılları sıra kendilerinden olmayanı böyle cezalandırıyorlar.

Kaybettiklerimizin bunca fazla, bunca can yakıcı ve tahammül edilemez olduğu bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü‘nde var gücümüzle, tüm bu yapılanlara, bu zulme direniyor ve baskıya, şiddete, zulme dur demek için avazımız çıktığı kadar HAYIR diyoruz.

Acılarımız çoğaldı ancak bizim hala umudumuz var.

Bizler; üniversitelerde, kamuda, özel sektörde, fabrikalarda, şantiyelerde, ofislerde, plazalarda hayatın her alanında var olan TMMOB‘li mühendis, mimar ve şehir plancılarıyız. Ekmeğimizi emeğimizle, alın terimizle kazananlarız ve ekmeğimize, aşımıza, geleceğimize sahip çıkıyoruz.

Kendimizle birlikte tüm canlıların yaşam hakkını savunuyoruz.  Doğanın rant uğruna yağmalanmasına, talanına karşı çıkıyor HAYIR diyoruz.

Ve bizler, kadınlar.. .Ekmeğini kazanmak, nefes almak için hep daha fazla mücadele etmek zorunda kalan kadınlar...

Hep ilk önce gözden çıkarılan, sömürüden şiddetten ayrımcılıktan payını alan, ezilen kadınlar...

Kadın dayanışmasının hepimizi güçlendirdiğini bilerek susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz, HAYIR diyoruz.

Hayatı bize zindan eden, yaşam alanlarımızı yok eden tüm hükümleri, kanunları, yasaları reddediyor, tek adam ve yönetimine HAYIR diyoruz

Adalet istiyoruz, özgürlük istiyoruz, okumak, çalışmak, yaşamak ve yaşatmak istiyoruz, HAYIR diyoruz.

Kaybettiklerimiz onca yıldır mücadelelerle kazandıklarımızdır. Bizim olanın bizden alınmasına izin vermiyoruz, sahip çıkıyoruz ve HAYIR diyoruz.

HAYIR‘larımızı çoğaltmak için 8 Mart‘ta her rengiyle tüm kadınlarla birlikte alanlara çıkıyor, en güçlü sesimizle haykırıyoruz.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, mücadele günümüz kutlu olsun.

TMMOB Kadın Çalışma Grubu

Okunma Sayısı: 513

Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2023 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.