ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Şube Çalışanları

»Çalışma Programı

»Çalışma Raporu

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

 

 

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 52 (ISSN -1303-4707)

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 55-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ADANA ŞUBE E-BÜLTEN
SAYI: 1

Tüm Sayılar »

 » KİTAPLAR

 
COĞRAFİ İŞARETLER VE GIDA MÜHENDİSİNİN ROLÜ KİTABI

Tüm Kitaplar »

EV YAPIMI KONSERVELERE DİKKAT…

    Yayına Giriş Tarihi: 25.04.2017  Güncellenme Zamanı: 26.03.2018 16:31:52  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 25.04.2017 18:45:47

 Ev Yapımı Konservelere Dikkat…
Basına ve Kamuoyuna;


 Gün geçmiyor ki gıda ve gıdadan kaynaklı olumsuzluklar gündemimize düşmesin…


Son olarak ilimizde ev yapımı domates konservesinden zehirlenme şüphesi ile hayatını kaybeden yurttaşlarımızın haberini basından öğrendik.


 Gıda Mühendisleri Odası ve Çukurova Üniversitesi ile Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitemizin Gıda Mühendisliği Bölümleri olarak doğal gıda, ev yapımı gıda ve organik gıdalar gibi kavramların toplumda tam olarak anlaşılabilmesi adına birçok platformda açıklamalarımız olmuştur.


  Buna rağmen gıda, tamamıyla bilimsel gerçeklikler ışığında ele alınması gereken bir alan iken bu yönünü hiçe sayan mesnetsiz yaklaşımların bazı basın organlarında kendisine fazlasıyla yer bulabildiğine ve bunun sonucunda kamuoyunun ciddi bir şekilde yanıltıldığına tanık olmaktayız.


 Özellikle sanayi ürünü gıdalara yönelik olarak haklı haksız getirilen eleştiriler ve bunun üzerinden ev yapımı ürünlerin koşulsuzca alternatif olarak önerilebildiklerini görmekteyiz.
 Bilinilmelidir ki ister sanayi ürünü olsun ister el yapımı olsun gıda için en önemli kriter "güvenilir" olmasıdır.
 Sanayi ürünü her gıdanın mutlak güvenilir olduğunu elbette düşünmemekteyiz. Ancak sanayi ürünü gıdaların resmi denetim mekanizmasına tabi olduğunu bu mekanizmanın yeterli sayı ve nitelikte işletilmesi gerekliliği düşüncemizi saklı tutmak kaydı ile "ev yapımı", "doğal" gibi tanımlamalarla gerek bireysel tüketim ve gerekse piyasaya arz edilmek üzere üretilen gıdaların bu ölçüde bile bir denetime tabi olmadığını vurgulamak isteriz.

 Bu hususun önemini ise maalesef hayatını kaybeden yurttaşlarımız olduğunda ancak gündemde görebilmekteyiz.

 Son olarak ilimizde yaşanan can kayıplarının domates konservesinden kaynaklanmış olabileceği şüphesi ile ilgili olarak mikrobiyolojik bir tanımlama yapacak olursak;

  Botulizm veya botulismus, Clostridium botulinum bakterisinin özellikle konserve gıdalarda ürettiği toksinden kaynaklanan bir zehirlenme türüdür. Çoğunlukla evde hazırlanmış ve uygun şekilde sterilize edilmemiş konservelerden kaynaklanmaktadır. C. botilinum bakterisi, toprak altında oksijensiz ortamda yaşar ve ısıya dayanıklı formlar (spor) üretir. Bu formların tamamen yok edilmesi için gıdaların en az 120 °C 15 dkk sıcaklıkta kaynatılması gerekmektedir. Bu sıcaklığa ise ancak düdüklü tencere ile veya endüstriyel kazanlarla ulaşılabilmektedir. Botilusmus hastalığı toksienfeksiyöz bir hastalıktır. Yani hem bakterinin kendisi hem de toksini hastalığa neden olabilmektedir. 

  Konuya gıda bilimi ışığında yaklaşmamız gerekmektedir. Bu durumda bu kadar tehlikeli sonuçlar doğurabilen bir etkenin tespiti ve yok edilmesinin zorluğu karşısında ev şartlarında sebze konservesi üretimini asla önermemekteyiz.

 Bununla beraber bunda ısrar edecek olan yurttaşlarımıza aşağıdaki hususları hatırlatmayı toplumsal sorumluluğumuz gereği bir görev olarak değerlenmekteyiz.

 Öncelikle konserve hazırlamadan önce mutfağımızı, kullanacağımız (bıçak, tencere, doğrama tahtası vb.) alet ve ekipmanların temizliğine dikkat etmeliyiz. Ayrıca hazırlayacak olan kişinin kişisel temizliği sağlaması önemlidir. Özellikler elinde yara olan kimsenin konserve hazırlamaya yeltenmemesi gerekir.
 Konservenin yeterince kaynatıldığının anlaşılması için termometre kullanılmalı, sıcaklık ve kaynatma süresine riayet edilmelidir. Minimum 120 °C`de 10-15 dakika. Ki bu sıcaklığa ev şartlarında ulaşmanın mümkün olmayacağını ve bunun yukarıda belirtildiği gibi ancak düdüklü tencere veya endüstriyel kazanlar ile mümkün olabileceği unutulmamalıdır.
 Kullanılacak olan kavanozların özellikle kapakları daha önce kullanılmamış olmalıdır. Konserveler kavanozlara sıcakken doldurulmalıdır. Kapakların içinde bulunan ve çoğunlukla dikkatten kaçan contanının yıpranmamış olması oldukça önemlidir. Contanın işlevini sağlayabilmesi ve diğer taraftan kapakta bulunan bazı mikroorganizmaların ısı etkisi ile yok olması için konserveler sıcak doldurulduktan sonra ters çevrilmelidir.

 Konserveler mümkün olduğunca hızlı bir şekilde soğutulmalı, soğuduktan sonra serin ve güneş görmeyen ortamda muhafaza edilmelidir.
 Konserve, tüketilmeden önce gözle kontrol edilmeli, kapağında şişme, sızıntı varsa ayrıca ürün içerisinde hava kabarcıkları oluşmuşsa, kapağı açıldığında normal olmayan kötü bir koku hissedilirse kesin olarak tüketilmemelidir.

 Son olarak özellikle sağlığımızı bu denli etkileyebilen gıda ile ilgili olarak toplumun doğru bilgiye olan ihtiyacının artık ertelenemez olduğu tespitimizi paylaşırken, gıda bilimine dayanan doğruların topluma aktarılmasında Meslek Odası ve Üniversiteler olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirme irademizi vurgular, özellikle son olayda yaşamını yitiren yurttaşlarımız için başsağlığı dileklerimizi ifade etmek isteriz.

 

     Şehmus ALPARSLAN
   TMMOB Gıda Müh. Odası       Çukurova Ünviversitesi         Adana Bilim ve Tekn. Ünv.
  Adana Şube Yön. Kur. Bşk.   Gıda Mühendisliği Bölümü       Gıda Mühendisliği Bölümü

Bağlantılar: 
http://www.hurriyet.com.tr/alparslan-evde-konserveyi-kesinlikle-onermiy-40437885
 

Okunma Sayısı: 1078

Adana Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2023 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.