ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Şube Çalışanları

»Çalışma Programı

»Çalışma Raporu

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

 

 

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 52 (ISSN -1303-4707)

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 55-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ADANA ŞUBE E-BÜLTEN
SAYI: 1

Tüm Sayılar »

 » KİTAPLAR

 
COĞRAFİ İŞARETLER VE GIDA MÜHENDİSİNİN ROLÜ KİTABI

Tüm Kitaplar »

“GIDA ZEHİRLENMELERİNİ KABUL ETMİYORUZ”

    Yayına Giriş Tarihi: 04.07.2017  Güncellenme Zamanı: 12.10.2017 11:11:01  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

 

Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, özellikle askeri kışlalarda yaşanan vakaların üst üste gelmesinin gıda güvenliğinin hangi noktaya geldiğinin göstergesi olduğunu vurguladı

"Gıda zehirlenmelerinden ders çıkaramıyoruz"

"Gıda zehirlenmelerini kabul etmiyoruz"

"Gıda zehirlenmeleri önlenebilir"

"TSK ve kamu, yeterli gıda mühendisi istihdam etmiyor"

ADANA - Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Yönetim Kurulu Başkanı Şehmus Alparslan, gıda zehirlenmelerinin kabul edilemez ve önlenebilir olduğunu bildirdi. Son dönemlerde, basın aracılığıyla kamuoyuna yansıdığı üzere üst üste yaşanan gıda zehirlenmelerinin kabul edilemez olduğuna işaret eden Alparslan, özellikle askeri kışlalarda yaşanan ve ölümle de sonuçlandığı bilinen bu vakaların üst üste gelmesinin ülkemizde gıda güvenliğinin hangi noktaya geldiğinin bir göstergesi olduğuna işaret etti.
"DERS ÇIKARILMADI"
"Gün geçmiyor ki askeri birlikler, okul kantin ve yemekhaneleri, kamu kurumlarına ait yemekhaneler, hastaneler, nişan, sünnet, düğün gibi toplu yemek tüketiminin olduğu yerlerde gıda zehirlenmesi vakalarına rastlanmasın" diye konuşan Alparslan, son günlerde askeri birliklerde yaşanan toplu gıda zehirlenme vakalarından ders çıkarılmadığını vurguladı.
"MEHMETÇİK, İHALE OYUNLARININ ÖZNESİ YA DA NESNESİ DEĞİLDİR"
Hizmet alım yolu ile yapılan toplu yemek pişirme ve dağıtım işinin doğrudan insan sağlığını ilgilendirdiği için üzerinde özenle durulması gereken bir konu olduğuna dikkat çeken Alparslan, şunları söyledi:
"Azami teknik şart ve gerekliliklerin yerine getirilmemesi durumunda durumun nasıl bir boyuta ulaşabileceğini ve maalesef can kayıplarının olabileceğini ülke olarak yaşamakta ve görmekteyiz. Bu gibi hayati konularda hizmet alımı ihalelerinde yaşanan rekabet, üst düzey standartlarda verilmesi gereken hizmet şartlarının, olabildiğince düşük şartlarda sunulmasını beraberinde getirmektedir. Rekabetin, nitelikli hizmet ve kaliteli ürün temelinde olmayıp düşük fiyat esasına göre gerçekleşmesi, hizmet alım ihalesine giren firmaların maliyetin altındaki fiyatlara kadar "kırım" yapması, başta Mehmetçik olmak üzere bu ülkenin geleceği olan okul çocuklarımızın ve gençlerimizin de "kırılmasına" sebep olmaktadır. Mehmetçik bu ülkenin fakir halkının evladıdır. İhale oyunlarının ne öznesi ne de nesnesi değildir. Bu sorumsuzluk önlenmelidir.
"TSK, GIDA MÜHENDİSİ İSTİHDAM ETMELİDİR"
Kamu kaynaklarının özel firmalara aktarılması anlamına gelen kamuda hizmet alımı uygulamalarından biran önce vazgeçilmeli ve hepimizin vergileri ile sağlanan kamu kaynakları kamu eliyle hepimizin yararına olacak şekilde kullanılmalıdır. TSK‘nin kendi içindeki denetimleri, eksiksiz ve donanımlı bir şekilde yapabilmesi için gelişen teknolojiye uygun olarak kadrolu ya da muvazzaf personel istihdamına önem vermesi ve acil olarak Gıda Mühendisi istihdamına gitmesi gerekmektedir.
"KAMUDA YETERLİ SAYIDA GIDA MÜHENDİSİ YOK"!
Ülkemizdeki gıda denetimlerinin yetersizliğini  "kamu kurumu niteliğindeki bir meslek kuruluşu" olarak daha önce yaptığımız basın açıklamalarında ve düzenlediğimiz sempozyum, kongre gibi etkinliklerimizin sonuç bildirgelerinde de vurguladık.  Gıda güvenliğinin sağlanabilmesinin gerekli şartlarından birisi, kamuda yeterli sayıda Gıda Mühendisi istihdamının olmasıdır. Geçen hafta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan personel atamalarından 328`i Gıda Mühendisleri oluşturmaktadır. Bu sayı etkin ve güvenilir bir gıda denetiminin olması için yeterli değildir. Yukarıda ifade edilen olumsuz durumlarının tamamının en alt düzeye çekilmesinin yolunun yeterli sayıda Gıda Mühendisi istihdamından geçtiği unutulmamalıdır.
"YAŞANANLAR HAFİFE ALINAMAZ"
Yaşanan bu olaylarda sorumluluğu olanlar gerekli idari ve adli soruşturmaya tabi tutulmalıdır. Vatanın güvenliği için silah altına alınan gençlerin "Gıda Güvensizliği"nden dolayı ne hayatını kaybetmesi ne de böylesi bir durumdan zarar görmesi hafife alınacak bir durum değildir. Gıda zehirlenmesi sonucu hayatını kaybeden askerimize rahmet, rahatsızlanan askerlerimize ve onların ailelerine acil şifalar diler, Gıda Mühendisleri Odası olarak toplum sağlığını ilgilendiren bu gibi konuların takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz."

 

Bağlantılar: 
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/763668/Gida_Muhendisleri_Odasi_ndan_TSK_ye_onemli_uyari.html; http://adanahabermerkezi.net/haber-tsk-ve-kamu-yeterli-gida-muhendisi-istihdam-etmiyor-8607.html; http://www.adanahabermerkezi.com/guncel/alparslan-gida-zehirlenmelerini-kabul-etmiyoruz-h34903.html
 

Okunma Sayısı: 101

Adana Şube Kaynaklı Görsel-İşitsel Basında Odamız »
Tüm Görsel-İşitsel Basında Odamız »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2023 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.