ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Şube Çalışanları

»Çalışma Programı

»Çalışma Raporu

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

 

 

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 52 (ISSN -1303-4707)

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 55-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ADANA ŞUBE E-BÜLTEN
SAYI: 1

Tüm Sayılar »

 » KİTAPLAR

 
COĞRAFİ İŞARETLER VE GIDA MÜHENDİSİNİN ROLÜ KİTABI

Tüm Kitaplar »

GIDA RESMİ KONTROL GÖREVLİLERİNE YÖNELEN ŞİDDETE DUR DİYORUZ!!

    Yayına Giriş Tarihi: 11.07.2017  Güncellenme Zamanı: 02.08.2017 17:52:22  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 02.08.2017 17:40:03

 

Gıda Resmi Kontrol Görevlilerine Yönelen Şiddete Dur Diyoruz!!

 

Yaşamımızı sürdürebilmemiz için duyduğumuz en önemli ihtiyaç gıdadır. Gıdadan faydalanırken gıdanın; üretim, taşınma, depolama, işleme satış koşullarının uygunsuzluğu nedeniyle veya hazırlama-tüketim alışkanlıkları gibi değişik nedenlerle zararlı hale gelmemiş olması sağlığımızı sürdürebilmemiz bakımından oldukça önemlidir.

Bilindiği gibi ülkemizde Gıda Resmi Kontrolleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yürütülmektedir. Bakanlık bu çalışmaları kamu görevlisi olarak bünyesinde bulundurduğu Gıda Mühendisleri, Ziraat Mühendisleri, Veteriner Hekimler ve Su Ürünleri Mühendisleri aracılığıyla gerçekleştirmektedir.

Resmi Gıda Kontrol Görevlileri sayısı, resmi kontrollerin etkili bir şekilde yürütülebilmesi için gerekli teknik alt yapı ve planlamayla ilgili eksiklikler zaman zaman tarafımızca dile getirilmektedir. Bununla beraber mevcut şartlarda Resmi Gıda Kontrol Görevlilerinin tüketici olarak hepimizin güvenilir gıdalarla beslenebilmemiz için görevlerini özverili bir şekilde yerine getirmeye çalıştıklarını gözlemlediğimizi belirtmek isteriz.

Yine belirtmek gerekir ki ülkemizde gittikçe önem kazanan ve kazandığı önem oranında bazen reel ve bazen de spekülatif gıda problemleri, her geçen gün gündemdeki yerini korumaktadır. Bu problemlerin doğru bir şekilde teşhis edilmesi ve sorunların giderilebilmesinin Bakanlığın, çalışmaları konunun bütün taraflarıyla ortaklaştırması ile mümkün olabileceği yadsınmamalıdır.

Gıda alanının tarafları ise üretici, satış, toplu tüketim, depolama, lojistik vb. gıda işletmecileri ve bağlı bulundukları birlik ve odalar, tüketici birlikleri, konu ile ilgili meslek mensuplarının bağlı bulundukları Meslek Odaları, Üniversiteler ve Bakanlığın ilgili birimleridir.

Gıda ile ilgili problemlerin bütün taraflarca birlikte ele alınarak çözülmesi bir gerekliliktir. Bu gerekliliğin resmi gıda kontrolüne muhatap olan gıda işletmecisi için de geçerli olduğu açıktır. Yani gıda işletmecisi, muhatap olduğu resmi kontrollerin kendi işletmesi ve ürettiği ürün ve/veya hizmetin kalitesine olumlu katkı sağlayacağını bilmelidir. Ayrıca her gıda işletmecisi aynı zamanda bir gıda tüketicisi olduğunu unutmamalıdır.

Bir süre önce sosyal medyada paylaşılmış olan bir videoda Adana Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan Resmi Gıda Kontrol Görevlilerinin "adakçı" faaliyeti gösteren bir işletmede maruz kaldığı sözlü şiddet ve sonrasında yine aynı işletmecinin basının huzurunda yönelttiği tehditleri ibretle izledik. 

Biliyoruz ki sosyal medyaya yansıyan görüntüler Resmi Gıda Kontrol Görevlilerinin günlük olarak karşılaştıkları çeşitli hakaret, sözlü ve bazen fiili şiddetin sadece komuoyuna yansımış olanıdır. Bu görüntüler, görevli arkadaşlarımızın görevlerini hangi şartlarda yerine getirmeye çalıştığını açık bir şekilde gözler önüne getirmiştir. Bu görüntüler aynı zamanda Gıda Resmi Kontrol Görevlilerinin görevlerini rahat bir şekilde yapmasını önleyerek gıda güvenliğinin sağlamasına nasıl engel olunduğunu da bizlere göstermektedir. Gıda güvenliğinin sağlanmasına engel olmak ise bütün toplumun sağlığının riske edilmesine davetiye çıkarmaktır. Bu uygulamanın dolaylı etkisi Halk Sağlığını riske etmektir. Bunun yanı sıra bu görüntüler, görevli arkadaşlarımızın can güvenliklerinin ne derece tehdit altında olduğunu göstermektedir.

Konu ile ilgili Meslek Odaları olarak meslektaşlarımızın uğradıkları ve uğramakta oldukları bu türden saldırıların bir an önce son bulmasını talep ediyoruz. Açık tehditte bulunan bu işletmeci hakkında hukuki takibatın yapılmasını ve gerekli hukuki yaptırımın uygulanmasını bekliyoruz. Kamu görevlilerinin görevleri başında ve görevleri ile ilgili olarak maruz kaldıkları şiddeti önleyici/caydırıcı yasal düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz.

İlimizde son yıllarda kent merkezinde, yerleşim alanları ile iç içe ve sabit mekanlarda canlı hayvan satışı yapıldığını gözlemekteyiz. Bu yerlerde satışa sunulan hayvanlar satış ve kesim için çoğunlukla dar ve kapalı kafeslerde bekletilmektedir. Yerleşim yerlerinde bulunan bu alanlar için gerek çevrede yaşayanlar açısından ve gerekse hayvan refahı açısından düzenleme yapılması ve gerekli önlemlerin alınması gerekliliğini hatırlatmak isteriz.

Ayrıca önümüzdeki ay Hükümet ile Kamu Sendikaları arasında gerçekleştirilecek olan Toplu Görüşmelerde Resmi Gıda Kontrol Görevlilerinin yürüttükleri görevlerinin barındırdığı "İş Riski"nin görülmesi buna bağlı hak ettikleri "Yıpranma Payı"na mutabakat metninde yer verilmesini bekliyor ve talep ediyoruz. 11/07/2017

 

 

Şehmus ALPARSLAN                     Üzeyir CAN                             Semih KARADEMİR

      TMMOB Gıda Müh. Odası       Adana Veteriner Hek. Odası        TMMOB Ziraat Müh. Odası

      Adana Şube Yön. Kur. Bşk.             Genel Sekreteri                 Adana Şube Yön. Kur. Bşk.          

Bağlantılar: 
http://www.gundemadana.com/index.php/53574/
 

Okunma Sayısı: 97

Adana Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2023 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.