ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Şube Çalışanları

»Çalışma Programı

»Çalışma Raporu

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

 

 

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 52 (ISSN -1303-4707)

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 56-2023/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ADANA ŞUBE E-BÜLTEN
SAYI: 1

Tüm Sayılar »

 » KİTAPLAR

 
GIDA KAYNAKLI HASTALIKLARDA YASAL SÜREÇLER VE MESLEK ETİĞİ KİTABI

Tüm Kitaplar »

ÜLKEMİZDE YUMURTA NE DURUMDA?

    Yayına Giriş Tarihi: 06.09.2017  Güncellenme Zamanı: 26.03.2018 16:37:10  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 06.09.2017 15:51:53

 

ÜLKEMİZDE YUMURTA NE DURUMDA?

06 Eylül 2017

2017 Ağustos başında Avrupa‘da bazı ülkelerde ortaya çıkan ve "Zehirli Yumurta" olarak lanse edilen haberlerin gündeme geldiğini gördük.

Bu durumun, herhangi bir ürününden gıda amaçlı yararlanılmayan hayvanlar için bit, pire, kene vb. parazit karşı kullanılan Fipronil kimyasalının kümes dezenfeksiyonunda kullanımı ve tavuklara bulaşmaya bağlı olarak ağırlıklı olarak deriden emilim sonucunda yumurtaya geçmesi ile ortaya çıktığı anlaşılmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü, fipronil maddesini "orta derecede tehlikeli" olarak tanımlamakta ve belli miktarlarda vücuda alınması sonucunda böbrek, karaciğer ve tiroit bezlerine ciddi hastalıklara neden olabileceğine dair uyarılarda bulunmaktadır.

İnsanlarda bu tür hastalıkların sadece Fipronile maruz kalmış olan tavuklardan elde edilen yumurtaların tüketilmesi sonucunda değil aynı zamanda bu kimyasalı ihtiva eden yumurtalar kullanılarak üretilen kek-pasta, mayonez vb gıdalardan da kaynaklanabileceği düşünülerek bazı ülkelerde bu gibi ürünler market raflarından toplatılmıştır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, krizin konuşulduğu günlerde konu ile ilgili bir açıklama yapmış ve özetle; yapılan çalışmalarda Ülkemizde konu ile ilgili olarak endişe edilecek bir durumun olmadığı bilgisini paylaşmıştır.

Bakanlığın açıklamasının herhangi bir sayısal veriyi içermemesi bir yana açıklamada, Bakanlıkça yürütülen Ulusal Kalıntı İzleme Programı (UKİP) kapsamında bu kimyasalın taramasının yapılıp yapılmadığı, yapılıyorsa elde edilen veriler ışığında ülkemizde herhangi bir olumsuzluğa neden olabilecek bir bulguya rastlanıp rastlanmadığı, böyle bir çalışma yapılmıyorsa bundan sonraki süreçte yapılmasına yönelik herhangi bir planlamanın gündemde olup olmadığına dair kayıtlara dayanan, veriler ışığında bilgiler paylaşılmamıştır.

Gıda güvenliğini asla ihmal etmeden gelinen aşamada Avrupa‘dan bir haber ajansının AB yetkilisine dayandırarak geçtiği haberin gerçekliğinin araştırılması oldukça önemlidir.

Habere dayanak oluşturduğu varsayılan saptamaların ne tür çalışmaların sonucuna dayandığı, kaç numune alındığı, hangi laboratuarda analize tabi tutulduğu ve yapılan analiz sonucuna dair veriler belirtilmemiştir. Bu bilgilendirme eksikliği, geçtiğimiz yıllarda ülke kümes hayvancılığı sektörüne çok ciddi zarar veren "Kuş Gribi" vakasına benzer bir durum ile karşı karşıya kalmamız sonucunu doğurmamalıdır. Yapılan açıklamaların spekülatif amaç taşıma olasılığı göz ardı edilmemelidir.

Bütün bu olgular ışığında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı‘nın zaman kaybetmeden Ülkemizdeki durumu ortaya çıkaracak survey çalışmasına bir an önce başlaması gerekmektedir. Yapılacak çalışmalarda yumurta üretimi, ülkedeki dağılımı, fipronil analizi yapabilen laboratuarları, alınan numune sayısını, yapılan analiz sonucunu ve bu veriler ışığında yapılan risk analizi sonucunu içerecek şekilde veriye dayanan kamuoyunu tatmin edici açıklama yapmalıdır.

Ülkemizde her fırsatta oluşturulması gerektiğini vurguladığımız "Bağımsız Gıda Güvenliği Otoritesi"nin eksikliğini bu vesile ile bir kere daha hissetmekteyiz. Hükümetten, sektörden ve her türden baskı odağından bağımsız olarak çalışmalarını yürütecek şekilde Üniversiteler, Bakanlık Temsilcileri, Sektör Temsilcileri, Tüketici Temsilcileri, Meslek Odaları ve ilgili diğer kurum ve kuruluşların temsilciliği ile oluşacak kurulun bu tür konularda kamuoyuna doğru ve tatmin edici bilgilendirme yapabilecek şekilde kurgulanması ve hayata geçirilmesi artık kaçınılmaz olmuştur.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

 

Okunma Sayısı: 172

Adana Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2023 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.