ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 44

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 48-2020/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
ET BİLİMİ VE TEKNOLOJİSİ
PROF. DR. AYDIN ÖZTAN

Tüm Kitaplar »

SU TİCARİLEŞTİRİLMEMELİ VE ÖZELLEŞTİRİLMEMELİDİR, TEMİZ VE ERİŞİLEBİLİR SUYA ULAŞMAK BİR İNSANLIK HAKKIDIR

    Yayına Giriş Tarihi: 22.03.2018  Güncellenme Zamanı: 02.04.2018 15:24:25  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 22.03.2018 16:35:29

SU TİCARİLEŞTİRİLMEMELİ VE ÖZELLEŞTİRİLMEMELİDİR,

TEMİZ VE ERİŞİLEBİLİR SUYA ULAŞMAK BİR İNSANLIK HAKKIDIR

22 Mart 2018

Su canlılar için oksijenden sonra gelen vazgeçilmez bir öğedir. Su, gıda güvenliğinin ve gıda güvencesinin de olmazsa olmaz koşullarından en önemlisidir. Yeterli ve güvenli suyun olmadığı koşullarda tarımsal üretimin yeterliliğinden ve gıda güvencesinden söz edilemez. Güvenli su; içerisinde hastalık yapan mikroorganizmalar ve toksik kimyasal maddeler ile ağır metalleri içermeyen ve gerekli mineralleri de dengeli biçimde bulunduran sudur. Tarif edilen bu su olmadan yaşamın olamayacağı açıktır ve yerinin bir başka madde ile doldurulması mümkün değildir.

Başta iklim değişikliği ve kuraklık olmak üzere çarpık kentleşme, aşırı nüfus artışı, sera gazlarındaki artış, tarımda bilinçsiz su kullanımı ve kontrolsüz/kuralsız sanayileşme dünyayı giderek daha "susuz" hale getirmektedir. Temiz su kaynaklarına ulaşmak giderek zorlaşmaktadır. Dünyada su kaynakları hızla kirlenmekte ve tükenmektedir.

Dünyada gücü elinde tutmaya çalışan egemenlerin petrolden sonraki stratejik ürün olarak suyu tanımladığı hatırlanacak olursa, ülkelerin su politikalarında yapılacak yanlışların bedelinin de ağır olacağı unutulmamalıdır.

Ülkemiz suya ulaşma konusunda şanslı sayılmakla birlikte, 2030 yılında nüfusumuzun 100 milyona ulaşacağı, kişi başına düşen su miktarının 1100 m³‘e düşeceği öngörülmekte ve su temininde sorunlu ülkeler arasına gireceği tahmin edilmektedir. Bu anlamda suyun doğru yönetilmesi yaşamsal önem taşımaktadır.

Tabii göller dışında Türkiye‘de 706 adet baraj gölü bulunmaktadır. Mevcut suyun takriben yüzde 15‘i içme ve kullanmada, yüzde 75‘i tarımsal sulamada, yüzde 10‘u ise sanayide tüketilmektedir. Su tüketiminin yüzde 75‘ini oluşturan tarımsal sulamada, geleneksel ve salma sulama tekniklerinden vazgeçilip, püskürtme/ serpme veya damla sulama tekniklerine geçilmesi durumunda su tüketiminde yaklaşık yüzde 30-40 oranında tasarruf sağlanacağı düşünüldüğünde teknolojinin doğru kullanımının önemi daha iyi anlaşılacaktır.

2018 yılının teması "Su İçin Doğal Çözümler" olarak belirlenmiştir. Geleceğimiz için, su kaynaklarımızın etrafındaki toprağın korunmasının, su kaynaklarının korunmasına katkısı büyük olacaktır. Su havzalarının, çayır ve mera alanlarının imara açılmamasının, tarım ve orman arazilerinin sanayi ve konut alanlarına dönüştürülmemesinin, orman vasfını kaybetmiş yerlerin yeniden ağaçlandırılmasının ve tarımsal üretimde yüzey örtücü bitkilerle toprağın kaplanmasının, su kirliliğinin azalmasında önemli olduğu bilimsel çalışmalarla ortaya konmuştur. Dolayısıyla doğa temelli önlemler doğanın korunmasıyla toplumsal gelişimi bir arada sağlamayı gerçekleştirecektir.

"Küresel su krizi" tezi ile tüm insanlığın en temel ihtiyacı olan su, ekonomik bir mala dönüştürülmeye çalışılmaktadır. İçme ve kullanma sularının güvencesi ve su güvenliği konusunda, kamu kurum ve kuruluşlarından yerel yönetimler ile Sağlık Bakanlığının üzerine büyük sorumluluklar düşmektedir. Kamu yöneticileri, halkın temiz ve sağlıklı suya ulaşmasını sağlamalıdır. Her bireyin temel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar suyun ücretsiz olarak sunulması bir haktır. Hava gibi yaşamsal bir madde olan sudan kâr elde edilmesi anlaşılabilir ve adil değildir. Ülkemizde, kentlerde belediyeler tarafından sağlanan şebeke suyu ücretlidir ve aksi düşünülmemiştir. Oysaki temiz ve erişilebilir suya ulaşmak bir insanlık hakkıdır. Herkese yeterli ve güvenli su sağlamak devletin görevidir. Su ticarileştirilmemeli ve özelleştirilmemelidir.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası
12.Dönem Yönetim Kurulu

 

Okunma Sayısı: 163

Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2021 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA:

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.