ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Şube Çalışanları

»Çalışma Programı

»Çalışma Raporu

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

 

 

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 51

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 53-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ADANA ŞUBE E-BÜLTEN
SAYI: 1

Tüm Sayılar »

 » KİTAPLAR

 
ET BİLİMİ VE TEKNOLOJİSİ
PROF. DR. AYDIN ÖZTAN

Tüm Kitaplar »

GIDA KONTROL GÖREVLİLERİNE YAPILAN SALDIRILARI KINIYORUZ

    Yayına Giriş Tarihi: 11.10.2018  Güncellenme Zamanı: 11.10.2018 14:21:35  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 11.10.2018 14:21:20

 

GIDA KONTROL GÖREVLİLERİNE YAPILAN SALDIRILARI KINIYORUZ

 

11 Ekim 2018

 

 

 

Gıda denetim ve kontrol hizmetleri, 5996 sayılı Kanun`un EK-2 sayılı listesinde belirtildiği gibi en az lisans düzeyinde eğitim almış olacak şekilde, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki Gıda, Ziraat, Kimya ve Su Ürünleri Mühendisleri ile Veteriner Hekim gibi mesleklere mensup olan ve Gıda Kontrol Görevlisi unvanı almış personel ile yürütülmektedir.

 

 

Sayısının az olduğunu birçok açıklamamızda ifade ettiğimiz Gıda Kontrol Görevlileri, bu görevlerini özveri ile yerine getirmektedir. Yaptıkları görev ile bir yandan toplumun güvenilir gıdaya erişim hakkını korurken diğer taraftan gıda gibi hepimizin yaşamını doğrudan ilgilendiren ürünün sağlığı, nitelikli ve hilesiz üretimi ile arzının sağlanması için önemli bir sorumluluk üstlenmektedirler.

 

 

Gıda kontrol hizmeti gibi önemli bir görevi yerine getiren bu arkadaşlarımızın, denetimlerde tespit ettikleri usulsüzlükleri yapan ve bunları sürdürmeyi alışkanlık haline getiren işletme sahipleri veya yetkilileri tarafından yöneltilen şiddete maruz kalmaları ise neredeyse görevlerinin bir parçası haline gelmiştir. Bu vesileyle iki yıl önce bu tür saldırıların birinde yaşamını yitiren Su Ürünleri Mühendisi Mehmet ÖZDİNAR`ı da saygı ile anıyoruz.

 

 

Odamız, gıda kontrol hizmetlerinde görev yapmakta olan kamu görevlilerinin yaptıkları görev ile ilgili olarak yaşadıkları zorlukları görmekte, kendilerine yönelen bu saldırıları toplum sağlığına, gıda güvenliğine yapılmış bir saldırı olarak değerlendirmekte, konuyu hassasiyetle takip etmektedir.

 

 

Bir kısmı üyemiz olan bu unvandaki personelin görevleri ile ilgili riskin bir an önce tespit edilmesi, bu risklerin bilimsel analizinin yapılması, kolluk kuvveti takviyesi dahil olmak üzere bu doğrultuda gerekli önlemlerin alınması, risk grubunda değerlendirilen diğer kamu personellerine tanınan hakların Gıda Resmi Kontrol Görevlileri `ne de verilmesi ile ilgili beklentimiz ve sorumluluk üstlenme irademizi bir defa daha belirtmek isteriz.

 

 

Son olmasını umduğumuz ve bu açıklamayı yapmamızı gerekli kılan olay ise Muğla`nın Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü`nde görevli olan Odamız üyesi Gıda Mühendisi arkadaşımızın uğradığı saldırı olmuştur.

 

 

Gıda Kontrol Görevlisi olarak görev yapan bu arkadaşımızın, görevi ve üstlendiği sorumluluk gereği, bir işletmede tespit ettiği uygun olmayan durumların düzeltilmesine dönük işlem yapması üzerine işletme sahibince kaba bir şekilde tehdit edilmiş, kısa bir süre sonra 10.10.2018 sabahı mesaisine gitmek üzere Fethiye`deki evinden çıkarken iki kişinin fiili saldırısına uğramış, ciddi şekilde yaralanmıştır.

 

 

Gıda Mühendisleri Odası olarak, kamu adına resmi kontrol görevini yapmak üzere görevine giderken saldırıya uğrayan meslektaşımıza yapılan bu saldırıyı kınıyor, yetkilileri bir an önce gerekli önlemleri almaya çağırıyoruz.

 

 

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası 
Yönetim Kurulu

 

 

Okunma Sayısı: 20

Adana Şube Kaynaklı GÜNDEM »
Tüm GÜNDEM »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2022 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.