ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Şube Çalışanları

»Çalışma Programı

»Çalışma Raporu

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

 

 

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 52 (ISSN -1303-4707)

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 55-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

İSTANBUL ŞUBE E-BÜLTEN
SAYI: 116

Tüm Sayılar »

 » KİTAPLAR

 
COĞRAFİ İŞARETLER VE GIDA MÜHENDİSİNİN ROLÜ KİTABI

Tüm Kitaplar »

BAKANLIK, SADECE DENETLEDİĞİ DEĞİL, DENETLEMEDİĞİ GIDA GERÇEĞİYLE DE YÜZLEŞMELİ!

    Yayına Giriş Tarihi: 04.08.2010  Güncellenme Zamanı: 25.10.2010 19:42:44  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, 2009 yılı denetim raporunu açıkladı. Raporla birlikte, ülkemizde "gıda güvenliği" başlığı altında iki temel sorun dikkat çekmektedir. Kayıtlı gıda üretiminin denetlenmesi ve kayıtlı olmayan gıda üretim yerlerinin denetlenmemesi.

Söz konusu rapora göre; 2009 yılında, Bakanlık içerik ve ambalaj denetimi şeklinde iki ayrı denetim programı yürütmüştür. Yapılan denetimlerde 22.172 gıda örneğinin analiz edilmiştir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta, alınan 22.172 numunenin binlerce ürün çeşidi olan gıda sektörü içerisinde kaç tane ürün üzerinde denetimlerin yoğunlaştırıldığıdır.  Bakanlık denetim raporunda, genellikle yapılan denetim sayısı üzerinden hareket edilmektedir. Denetim sayılarının bir bakıma önemli olduğu göz önünde bulundurularak, numune alınan örnek sayısının arttırılması ve denetim planlamalarında numune alma ve izlemeye ağırlık verilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Ayrıca, risk iletişimi kapsamında, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına, sadece sayısal verilerinin değil, alınan örneklerin temsil ettiği işletmelerin sektörel durumu, laboratuar ve altyapı eksikliği ve saptanan sorunlarla ilgili ne tür bir yol izleneceği bilgisi basın yoluyla kamuoyu ile paylaşılmamıştır. Bakanlık,  "tarladan çatala gıda güvenliği" olarak kurgulanan süreci, denetleme ve yaptırım uygulama şeklinde işletmektedir. Oysa, olması gereken, eğitim, izlenebilirlik ve denetim yolu ile halkın güvenli gıdaya ulaşabilirliğinin sağlanmasıdır. Böylelikle, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı‘nın piyasada çok hızlı şekilde yapılan taklit ve tağşişleri zamanında müdahale edebilmesi gerekmektedir.

 Bakanlık son günlerde yoğurtta son kullanım tarihini uzatmak için kullanılan madde denetimini yeni yapmaya başlamıştır. Oysa Oda olarak yaptığımız basın açıklamalarında yıllardır bu konuyu dile getiriyoruz. Geç kalınan bu süre içerisinde taklit veya tağşiş yapılarak piyasaya sunulan ve halka tarafından tüketilen ürünlerin sorumluluğu Bakanlığa aittir. Buna benzer durumların yaşanmaması ve eksikliklerin giderilmesi için, Bakanlık meslek odaları ile işbirliği içinde olmalı ve sektör içerisinde hızla gelişen taklit ve tağşiş için acil önlem planı oluşturarak denetim yapısını revize etmelidir.

Bununla birlikte, halkımız et karışımları ile ilgili yeterli şekilde korunamamaktadır. Ürünlerin üzerinde bulunan % et ve % tavuk karışımı olarak adlandırılan ürünlerde akredite olan Bakanlık Laboratuvarları bile miktar analizi yapamamakta ve % 90 dana eti % 10 tavuk eti yazan bir ürünün içerisindeki belirtilen miktarlar kontrol edilememektedir. Sektörde sorunlu bulunan ürün çeşitlerine daha etkin denetimler yapılması gerekmektedir. Oysa Tarım ve Köyişleri Bakanlığı en sorunlu sektörlerden biri olan unlu mamüller sektöründe sorumlu yöneticiliği kaldırarak bu noktada önemli bir hata yapmaktadır. Örneğin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bugüne kadar aldığı pasta numunelerinin kaçının Kodekse uygun olduğunu açıklamalı ve sektörel bazda denetim sonuçlarını halk ile paylaşmalıdır.

Devletin kayıtlı işletme denetimleri ilgili işlevi, bu rapora göre eksik de olsa yansırken, kayıtdışı üretim yerleri ile ilgili sürecin nasıl işlediği bilinmemektedir. Denetim raporunun, sadece kayıtlı üretim yerlerinden alınan örnekleri temsil etmesi, güvenilir gıda üretimi, dolayısıyla halkın sağlığı için yeterli değildir. Arka planda, devletin resmi olarak tanıyıp, denetim ve takibini yapmadığı bir sektörden beslenen halk vardır ve bunun sorumluluğunu, yetkisi çerçevesinde taşıyacak tek kurum Bakanlıktır.

Son olarak Meslek Odalarının yaptığı hiçbir uyarı göz önünde bulundurulmadan ve tüm haklı itirazlara  karşın çıkartılan Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu‘nun, 22 inci maddesi uyarınca, 30 Beygir Gücü‘nün altında motor gücüne sahip ve 10 kişiden az işçi çalıştıran gıda işletmelerinde sorumlu yönetici çalıştırma zorunluluğu kaldırılmıştır. Sektörün yaklaşık % 85‘inin, 30 Beygir Gücü‘nün altında motor gücüne sahip olduğu ve yaklaşık 5500 Bakanlık Denetçisiyle (aktif denetçi sayısı daha azdır) gıda güvenliğinin sağlanmaya çalışıldığı ülkemizde, gıda güvenliği ve halk sağlığı için yeni ve zararı henüz belirsiz ciddi bir sürece girilmiştir. Bakanlık, yaptığı denetimlerin değerlendirmesini doğru şekilde yapmadığı, sorumlu yöneticilik uygulamasının kaldırılması sonucu, kendi öz kaynakları yani yetiştirdiği mühendisler ile denetimi sağlamadığı ve hala kayıt dışı üretim için çözüm bulamadığı sürece, yapılan denetimler halkın sağlığını sağlamak için yeterli olmayacaktır.

Gıda güvenliği ve halk sağlığı adına böylesine sağlıksız bir sürecin henüz başında Meslek Odaları olarak bizlere ve kamuoyunun doğru bilinçlendirilmesi adına basına, her zaman olduğundan daha büyük bir sorumluluk ve görev düşmektedir. Bizler, süreci yönlendirecek tüm demokratik haklarımızı kullanarak, bu sorumluluğun ciddiyetinin farkında ve doğru bir duyarlılıkla yaşamı yönlendirirken,  basının da bu duyarlılığa sahip çıkmasının zamanıdır.

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası

Marmara Bölge Şubesi Yönetim Kurulu

 

Okunma Sayısı: 1350

İstanbul Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2023 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.