ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 48

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 49-2021/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
ET BİLİMİ VE TEKNOLOJİSİ
PROF. DR. AYDIN ÖZTAN

Tüm Kitaplar »

ESAS YARGILANMASI GEREKENLER BU YAŞAMSAL KONU HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLUP GÖREVİNİ YERİNE GETİRMEYENLERDİR,

    Yayına Giriş Tarihi: 27.09.2019  Güncellenme Zamanı: 31.10.2019 18:15:35  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 27.09.2019 18:44:56

Cezalandırılması gerekenler konu ile ilgili önlemleri almayan kamu yöneticileridir, Bülent Şık`a verilen bu ceza evrensel hukuk kurallarına aykırıdır.

 

Esas yargılanması gerekenler bu yaşamsal konu hakkında bilgi sahibi olup görevini yerine getirmeyenlerdir,

 

Cezalandırılması gerekenler konu ile ilgili önlemleri almayan kamu yöneticileridir,

 

Bülent Şık`a verilen bu ceza evrensel hukuk kurallarına aykırıdır.

 

 Gıda Mühendisi Bülent Şık, 2011-2016 yılları arasında Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı‘na bağlı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından çeşitli üniversitelerden bilim insanları ve bakanlık personelinin katkıları ile yürütülmüş, amacı Türkiye‘de kanser vakalarının en fazla görüldüğü bölgeler olan Kocaeli (Dil ovası) ile Ergene Nehri Havzası`nda yer alan Edirne, Kırklareli Tekirdağ illeri ile Antalya ili çevresel ortamlarında bulunan kanserojen (kanser yapıcı) kimyasalları tespit etmek olan bir çalışma içinde yer almıştı.


 


Yapılan çalışmanın ardından uzun bir süre geçmesine rağmen elde edilen sonuçlar milyonlarca insanı ilgilendiren bir halk sağlığı sorununu işaret etmesine rağmen konunun muhatabı Sağlık Bakanlığı tarafından önlem alınması amacıyla bir ara rapor yazılmadığı gibi, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimleri uyaracak herhangi bir girişimde de bulunulmamıştı.


 


Konuyla ilgili 2018 yılı Nisan ayında Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan  "Türkiye‘yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz açıklıyoruz! İşte zehir listesi!" başlıklı yazı dizisinin yayınlanmasının ardından Sağlık Bakanlığı‘nın şikâyeti üzerine başlatılan soruşturma sonrasında "yasaklanan gizli bilgileri açıklama (TCK 258)", "yasaklanan gizli bilgileri temin etme (TCK 334)" ve "göreve ilişkin sırrı açıklama (TCK 336)" suçlamalarıyla 5 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. 26 Eylül 2019 tarihinde yapılan yargılamada Şık`ın "yasaklanan bilgilerin temini" suçlamasından beraatına, "göreve ilişkin bilgilerin açıklanması" suçlamasından 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir.


 


Daha önceki basın açıklamalarımızda ifade ettiğimiz gibi bu araştırmanın sonucunda yapılması gereken, çalışma içerisinde yer alan bir akademisyenin kamuoyunu bilgilendirdiği için yargılayıp cezalandırmak değil, kanser vakalarının sık görüldüğü yerlerde toprak, hava, su ve gıdaların ne ölçüde kirli olduğunu belirlemeye yönelik çalışmalardan elde edilen bulguları yan yana getirerek durumun ne olduğu ve ne yapılacağı sorusuna yanıt aramak olmalıydı.


 


"Kamusal sorumluluğu olan bu kurum ve kuruluşların yaptıkları çalışmaların sonuçlarını halka açıklamaları, halk sağlığını koruyucu çalışmaları yapmaları, gereken önlemleri almaları kamusal ve hukuki bir zorunluluktur. Esas yargılanması gerekenler bu yaşamsal konu hakkında bilgi sahibi olup görevini yerine getirmeyenlerdir" diye vurgulamıştık. Geldiğimiz noktada odamız üyesi meslektaşımız Bülent Şık`a verilen bu cezanın muhatabı olmadığının bilinmesini isteriz. Cezalandırılması gerekenler konu ile ilgili önlemleri almayan kamu yöneticileridir.  Toplumsal anlamda görevini yerine getiren duyarlı bir bilim insanı, mühendisin tam olarak yapması gereken mesleki disiplin ve etik çerçevesindeki bu davranışın hapis cezası ile cezalandırılmasının evrensel hukuk normlarıyla da uyuşmadığı görülmektedir.


 


Savcılık soruşturması ve mahkeme süreçlerinde ifade ettiğimiz gibi tekrar etmek isteriz ki; halk sağlığı ve gıda güvenliğini ilgilendiren her konuda, toplumun doğru bilgilendirilmesi için asla bilimin ışığından ayrılmayacak olan TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, bugün olduğu gibi her zaman halkımızın, bilimin ve üyelerinin yanında olacaktır.


 


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


 


TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI


YÖNETİM KURULU


 

Okunma Sayısı: 177

Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2021 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA:

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.