ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 50

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 51-2021/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
ET BİLİMİ VE TEKNOLOJİSİ
PROF. DR. AYDIN ÖZTAN

Tüm Kitaplar »

GIDA DENETİM GÖREVLİLERİNE YAPILAN SALDIRI SON OLSUN!

    Yayına Giriş Tarihi: 17.05.2020  Güncellenme Zamanı: 04.06.2020 14:56:42  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 17.05.2020 22:18:43

Gıda Denetim Görevlilerine Yapılan Saldırı Son Olsun!

17.05.2020

Alo 174 Gıda Hattı‘na gelen bir şikâyet üzerine 14 Mayıs tarihinde İstanbul Esenyurt`ta bulunan bir kasap dükkânına numune almak için giden ilçe tarım müdürlüğü denetim ekibi dükkân sahibinin sözlü ve fiili şiddetine maruz kalmış, dükkânın kepenkleri kapatılarak alıkonulan gıda denetçileri polisin olay yerine gelmesiyle yaşanılan bu mağduriyetten kurtarılmışlardır.


Gıda denetim ve kontrol hizmetleri, 5996 sayılı Kanun`un EK-2 sayılı listesinde belirtildiği gibi en az lisans düzeyinde eğitim almış olacak şekilde, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki Gıda, Ziraat, Kimya ve Su Ürünleri Mühendisleri ile Veteriner Hekim gibi mesleklere mensup olan ve Gıda Kontrol Görevlisi unvanı almış personel ile yürütülmektedir.


Sayısının az olduğunu birçok açıklamamızda ifade ettiğimiz Gıda Kontrol Görevlileri, bu görevlerini özveri ile yerine getirmektedir. Yaptıkları görev ile bir yandan toplumun güvenilir gıdaya erişim hakkını korurken diğer taraftan gıda gibi hepimizin yaşamını doğrudan ilgilendiren ürünün sağlığı, nitelikli ve hilesiz üretimi ile arzının sağlanması için önemli bir sorumluluk üstlenmektedirler.

Covid-19 salgını sürecinde vatandaşın sağlıklı gıdaya ulaşması için yapılan gıda denetimlerinin önemi daha çok ön plana çıkmaktadır. Halk sağlığının korunması çerçevesinde gıda kontrol hizmeti gibi önemli bir görevi yerine getiren bu arkadaşlarımızın, denetimlerde tespit ettikleri usulsüzlükleri yapan ve bunları sürdürmeyi alışkanlık haline getiren işletme sahipleri veya yetkilileri tarafından yöneltilen şiddete maruz kalmaları ise neredeyse görevlerinin bir parçası haline gelmiştir.


Odamız, gıda kontrol hizmetlerinde görev yapmakta olan kamu görevlilerinin yaptıkları görev ile ilgili olarak yaşadıkları zorlukları görmekte, kendilerine yönelen bu saldırıları toplum sağlığına, gıda güvenliğine yapılmış bir saldırı olarak değerlendirmekte, konuyu hassasiyetle takip etmektedir.

Özellikle pandemi sürecinde, bir kısmı üyemiz olan bu unvandaki personelin görevleri ile ilgili riskin bir an önce tespit edilmesi, bu risklerin bilimsel analizlerinin yapılması, kolluk kuvveti takviyesi dâhil olmak üzere bu doğrultuda gerekli önlemlerin alınması, risk grubunda değerlendirilen diğer kamu personellerine tanınan hakların Gıda Resmi Kontrol Görevlileri`ne de verilmesi kaçınılmaz olmuştur.

Tarım ve Orman Bakanı`nın yaptığı açıklamayla 2153 yeni personel alımının 15-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirileceğini, atamaların ÖSYM üzerinden yapılacağını, bu personelin 363 tanesinin Gıda Mühendisi olacağını öğrenmiş bulunmaktayız. Bir milyonun üzerinde gıda işletmesinin olduğu, 83 milyondan fazla nüfusa sahip bir ülkede bilimsel verilere dayalı, sağlıklı gıda denetiminin yapılabilmesi ve gıda güvenliğinin sağlanabilmesi için bu sayıdaki istihdamın yetersiz olduğunu bu vesileyle bir kez daha vurgulamak isteriz.

Gıda Mühendisleri Odası olarak, daha öncede benzerleri yaşanan son olmasını umduğumuz kamu adına resmi kontrol görevini yapmak üzere görevleri başında saldırıya uğrayan gıda denetim görevlilerine yapılan bu saldırıyı kınıyor, yetkilileri bir an önce gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz.

TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU

 

Okunma Sayısı: 224

Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2022 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.