ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 51

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 54-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
COĞRAFİ İŞARETLER VE GIDA MÜHENDİSİNİN ROLÜ KİTABI

Tüm Kitaplar »

SOSYAL MEDYADA "GIDA DEDEKTİFİ" ADIYLA BİLİNEN HESAPTAN MESLEĞİMİZ, ODAMIZ, ODAMIZ ÜYELERİ, MESLEKİ EĞİTİMİMİZ VE GIDA SANAYİSİ ÜZERİNE YAZILANLARA İLİŞKİN YAPILMASI ZORUNLU KAMUOYU BİLGİLENDİRMESİ

    Yayına Giriş Tarihi: 30.05.2020  Güncellenme Zamanı: 04.06.2020 14:59:52  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 30.05.2020 17:20:50

Sosyal medyada "gıda dedektifi" adıyla bilinen hesaptan mesleğimiz, odamız, odamız üyeleri, mesleki eğitimimiz ve gıda sanayisi üzerine yazılanlara ilişkin yapılması zorunlu kamuoyu bilgilendirmesi

Sosyal medya üzerinde gıda dedektifi adıyla bildirim ve paylaşımlarda bulunan bir hesap, kendince takipçi sayısının fazlalığına inanıp güvenerek mesleğimiz, meslek mensuplarımız, almış olduğumuz bilimsel eğitim, içinde çalıştığımız sektör ve ürettiğimiz ürünlere bilgiden ve bilimden uzak, yaşamın gerçeğinden kopuk, donanımsız, etiket beyanatlarının ne anlama geldiğini bilmeden yanlış telaffuz ederek insanların tükettiği gıda ürünlerinin sağlığa zararlı olduğuna dair temelsiz yönlendirmelerle yasalar karşısında aslında suç işlemektedir.

Sağlıklı ve güvenli gıdaya ulaşmak her vatandaşımızın en doğal hakkıdır. T.C. Anayasası sağlıklı nesiller yetiştirmenin sosyal hukuk devleti olmanın en asli görevlerinden biri olduğunu önemle vurgulamaktadır. Anayasanın 135. Maddesinde tanımlanan "Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu" olarak üzerimize düşen görevlerden birisi de kamuoyunu doğru bilgilendirmektir.

Kamuoyunun doğru bilgi edinme hakkının elinden alındığı, yukarıda bahsi geçen hesap benzeri sosyal medya üzerinden yapılan bu yanlış bilgilendirmeler ve paylaşımlar ne yazık ki toplumumuzda "gıda okuryazarlığı" olarak tarif edebileceğimiz yediğinin içtiğinin ne olduğunu bilmek, içeriğinde olan besin öğelerinden haberdar olmak, vücuda ne kadar yarayışlı olduğunu anlayabilecek biyo yararlılığını öğrenmek, üretim süreçlerinde ne tür işlemlerden geçtiğini algılayabilmek, taşıma ve muhafaza süreçlerinde neler yapıldığı ve yapılması gerektiğini bilmek, üretici firmanın yasal sorumluluklarını yerine getirdiğine dair geriye dönük izlemeyi yapabilmek, üretici firmayla ilgili tüketicinin bilmesi gereken bilgileri edinmek, ürünün tavsiye edilen tüketim tarihi, parti seri numarası vs görüp okuyup anlayabilmeyi asimetrik olarak kullanarak tamamen yanlış algılanmasına sebep olunmaktadır.

Dört yıllık lisans eğitimi boyunca temel fen bilimlerinden, temel mühendislik bilimlerine, gıda teknolojisi derslerinden gıda mevzuatına, gıdanın imalatından kalite kontrolüne, nakliyesinden depolanmasına kadar daha pek çok ders alarak bilimsel temelli mühendislik eğitiminin kırk beşinci yılında olan bir meslek eğitimine söz söylemek sosyal medya fenomeni olma peşinde olan bir hesaba hiç düşmez.

Kayıtlı üye sayısının 21.000`i geçtiği, yedi şubesi, on dokuz il temsilciliği, gıda mühendisliği eğitimi veren üniversitelerin otuzunun üzerinde örgütlü öğrenci temsilcilik kurullarıyla kocaman bir aile olan Gıda Mühendisleri Odası tüzel kişiliğine laf etmek sosyal medya üzerinden kendini var etmeye çalışan bir şahsın haddine asla düşemez.

Covid 19, Corona, virüs salgın sürecinde net olarak görülmüştür ki insanlar her türlü ihtiyacını erteleyip öteleyebilirken beslenme ve gıda ihtiyaçlarından vazgeçememişlerdir. Sokağa çıkma kısıtlamasının ilan edildiğinde insanların birbirlerini ezercesine koşup gittikleri yerlerin ekmek fırınları, marketler, manavlar, bakkal, büfe ve benzeri gıda işyerleri olduğunu unutmamak gerekir.

Herkesin evinde kaldığı tecrit günlerinde bile sağlık çalışanlarıyla birlikte cephede en ön safta olan meslek gruplarından birisi de gıda mühendisleridir unutmamak gerekir. Evde kalan insanların sofrasına gelen her gıda maddesinde ve içilen suda bilinmelidir ki binlerce gıda mühendisinin emeği vardır.

Bu mesleği şerefi ve onuruyla yasalara uygun, halk sağlığını ve gıda güvenliğini gözeterek bin bir güçlükle zor koşullar altında ifa eden namuslu dürüst meslektaşlarımıza yapılan bu ölçüsüz saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

Gıda Mühendisleri Odası olarak bugüne kadar yapmış olduğumuz kongre, sempozyum, panel, söyleşi, eğitim, seminer gibi etkinliklerimiz kamuoyuna açıktır, dileyen her vatandaşımız bu etkinliklere katılarak bilgilenebilir. Bu etkinliklerimizin açılış konuşmaları, sunumlar ve en önemlisi sonuç bildirgeleri basın aracılığıyla kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Aynı zamanda resmi internet sitemiz ve resmi sosyal medya adreslerimizde de yayınlanmaktadır. İlgili vatandaşlarımız buralara ulaşarak konu hakkında bilgi edinebilirler, dokümanlara ulaşabilirler.

Bilimsel temelli, mühendislik etiği çerçevesinde üst birliğimiz Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Yasası, Ana Yönetmeliği, Oda Ana Yönetmeliğimiz ve diğer yönetmelikler ve yasal çerçevesine bağlı kalarak mesleğimize, meslek eğitimimize, meslektaşlarımıza ve çalıştığımız sektör olan gıda sanayi ve ürünlerine yapılan bu bilgisiz, popülerlik peşinde koşan, bilimsel her türlü temelden uzak, toplumu yanlış bilgilendirdiği yetmiyormuş gibi yanlış yönlendiren bu anlayışları şiddetle reddediyor ve kınıyoruz. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası olarak bu ve benzeri durumların sorumlularının ilgili yasal cezaları almaları konusunda gerekli işlemlerin takipçisi olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI

 

YÖNETİM KURULU

 

 

 

Okunma Sayısı: 6757

Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2022 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.