ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 51

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 53-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
ET BİLİMİ VE TEKNOLOJİSİ
PROF. DR. AYDIN ÖZTAN

Tüm Kitaplar »

COVID-19 PANDEMİ SÜRECİNDE NORMALLEŞME, TURİZM VE HİZMET SEKTÖRÜNDE GIDA GÜVENLİĞİ VE GIDA MÜHENDİSİNİN ÖNEMİ

    Yayına Giriş Tarihi: 19.06.2020  Güncellenme Zamanı: 08.09.2020 12:13:08  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 19.06.2020 13:52:02

 

Covid-19 Pandemi Sürecinde Normalleşme,

Turizm ve Hizmet Sektöründe Gıda Güvenliği ve Gıda Mühendisinin Önemi

19 Haziran 2020 

Normalleşme süreci ile birlikte tatil sezonu da açıldı. Turizm işletmeleri, tedbirler kapsamında hizmet vermeye başladı. Özellikle yemek servislerinin yapıldığı kısımlar ile mutfak alanlarında uygulanan sıkı tedbirler Covid-19 Corona virüs salgın sürecinde daha çok önem kazanmaya başladı.

Kısıtlamalar nedeniyle henüz yabancı turistlerin gelmeye başlamadığı turizm bölgelerinde gıda güvenliğinin önemini vurgulamak kaçınılmaz olmuştur.

Gıda güvenliği erişilen gıdanın fiziksel, kimyasal ve biyolojik her türlü zararlanmalardan uzak, sağlıklı ve vücuda yarayışlı olma halini ifade etmektedir. Gıdaya erişmenin yanında var olan gıdanın da insan sağlığına tehdit oluşturmayacak şekilde korunması gerekmektedir.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası olarak düzenlediğimiz kongre, sempozyum, panel, çalıştay ve söyleşi gibi etkinliklerimizde gıda güvenliği konusu gündem yapılmış, üzerinde tartışılmış ve kamuoyu ile paylaştığımız sonuç bildirgelerimize de yansımış bir olgudur. Kamu sağlığının korunabilmesi adına gıda güvenliğinin sağlanması aynı zamanda yasal bir zorunluluktur.

Dünya üzerinde yaşayan 7,5 Milyarı aşkın insandan yaklaşık 600 000`i her yıl gıda kaynaklı hastalıklardan yaşamını yitirmektedir. Bu gerçek, gıda güvenliğinin ne kadar yaşamsal öneme sahip olduğunu göstermektedir.

Doksan yedi yıllık Cumhuriyet tarihimizde yaşanan pek çok ekonomik krizden başarıyla sıyrılabilmiş, ekonominin yükünü omuzlamış, imalat sanayinin küçüldüğü dönemlerde bile pozitif büyümeyle ülke ekonomisinin lokomotifi olmuş gıda sanayi ve turizm sektörünün yaşamsal önemi önümüzdeki süreçte daha net anlaşılacaktır.

Türkiye ekonomisinin %12`lik bir kısmını oluşturan turizm sektöründe hizmetin aksamaması, pandemi sürecinde öngörülen tedbirlerin yaşama geçirilmesi, gıda güvenliğinin sağlanması, gıdanın kabulünden sunumuna kadar geçen pek çok aşamada yerel mevzuatların ve uluslararası standartların yerine getirilebilmesi için gıda üretim işletmelerinde ve otellerde Gıda Mühendisi istihdamının önemi ortaya çıkmaktadır.

Dört yıllık lisans eğitimi boyunca temel fen bilimlerinden, temel mühendislik bilimlerine, gıda teknolojisi derslerinden gıda mevzuatına, gıdanın imalatından kalite kontrolüne, nakliyesinden depolanmasına kadar daha pek çok ders alarak bilimsel temelli mühendislik eğitiminden geçen meslektaşlarımız turizm hizmet sektöründe de başarıyla mesleklerini icra etmektedirler. Turizm sektörünün ülkemizin dışa acılan penceresi olduğu gerçekliliğiyle, içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde konaklama tesislerindeki hijyen uygulamalarının önemi bir kez daha ön plana çıkmıştır. 

Gıda üretimi gibi riskli bir konuda, uygulamalar kişilere bağlı bırakılmamalıdır. İlgili sistemler ekip halinde koordineli bir şekilde planlanmalı ve İşletmeye özgü etkin bir gıda güvenliği yönetim sistemi oluşturulması zorunlu bir ihtiyaç olmalıdır.

Gıda Mühendisleri otellerde kalite sistemlerinin oluşturulması ve takip edilmesi, gıda güvenliği, HACCP sistemlerinin oluşturulması ve uygulanması, mal kabul, depolama, üretim, sunum aşamalarında gerekli kuralların belirlenmesi, belirlenen kuralların uygulanması ve bu uygulamaların kontrol edilmesi süreçlerinde aktif olarak görev almaktadır. 

Konaklama tesislerinde oluşabilecek gıda kaynaklı zehirlenmeler ve özellikle Covid-19 pandemi sürecinde, tesislerdeki hijyen uygulamalarında gıda mühendisleri gıda güvenliğinin ayrılmaz bir parçası olarak ekip liderliği pozisyonunda görev almaktadır. 

Gıda güvenliğinin bir hak olarak özellikle tüketici hakları bağlamında sağlanması, kapsamlı ve ihtiyacı karşılayacak bir gıda mevzuatının varlığı ve bu mevzuata dayalı denetim ile mümkün olacaktır.

Gıda Mühendislerinin meslek örgütü olan TMMOB Gıda Mühendisleri Odası olarak, yukarıda ifade edilenler ışığında başta hizmet ve turizm sektörü olmak üzere halk sağlığının konu olduğu her yerde gıda güvenliğinin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI 

YÖNETİM KURULU

 

 

Okunma Sayısı: 254

Tüm Basın Açıklamaları »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2022 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.