ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 52 (ISSN -1303-4707)

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 55-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
COĞRAFİ İŞARETLER VE GIDA MÜHENDİSİNİN ROLÜ KİTABI

Tüm Kitaplar »

5. GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ


 

 

Sunuş

 

GIDA MÜHENDİSLİĞİ 5. KONGRESİ

SONUÇ BİLDİRGESİ

 

Amacı; gıda zincirinin üretimden tüketime tüm halkalarını içine alacak biçimde gıda işleme ve muhafaza teknolojisinde yeni yaklaşımlar, gıda biyoteknolojisi, yeni gıdalar, gıda sanayinde nanoteknoloji kullanımı gibi bilimsel ve teknolojik konuları ele almak, gıda sektörünü her yönüyle tartışmak; AB - Türkiye ilişkileri bağlamında gıda sanayiinin durumu, uyum çalışmaları ve yasal düzenlemeler, tam üyelik sürecinde Türkiye gıda sanayiinin zarar görmemesi için uygulanması gereken politikaları ele almak ve bu süreçte AB`nin sektöre sağlayacağı destekleri incelemek olan "Gıda Mühendisliği 5. Kongresi", 08 – 10 Kasım 2007 tarihleri arasında Ankara`da gerçekleştirilmiştir. Üniversitelerden, kamu sektörü ve özel sektörden yaklaşık 350 kişinin katılım sağladığı Kongre süresince yapılan sunumlar ve tartışmalar sonunda aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır:

-          Gıda denetiminde yetkiler tek elde toplanmalıdır.

-          Gıda güvenliğinin hayvan ve bitki sağlığından ayrılamayacağı anlayışı ile hazırlanmaya çalışılan 4`lü Hijyen Paketi`nin, tek bir kanun olarak yeniden tasarlanan son hali bir an önce görüşe açılmalı ve katılımcı bir politika ile sonuçlandırılmalıdır. 

-          Tarım ve Köyişleri Bakanlığı`nın yapılandırılması; görüşe açılması beklenen yeni Gıda Kanunu tasarısı ile uyumlu olacak şekilde biran önce tamamlanmalıdır.

-          Konuyla ilgili meslek grupları gıda denetimini etkin biçimde gerçekleştirebilecek sayıda istihdam edilmelidir. Gıda denetiminde özele yetki devri arayışlarından vazgeçilmelidir.

-          Avrupa Birliği uyum sürecinde AB fonlarından destek alacak öncelikli sektörler arasında yer almayan potansiyeli yüksek sektörlerimize de gereken desteklerin sağlanmasına özen gösterilmelidir.

-          Kayıt dışılık engellenmeli, bu amaçla tüm olanaklar seferber edilmelidir.

-          Arazi toplulaştırılmasına daha fazla önem verilerek, tarım arazileri daha etkin ve verimli hale getirilmelidir,

-          Verilen destekler hammadde kalitesi ile bağlantılı olmalı, böylece sürdürülebilir kaliteli hammadde arzı sağlanmalıdır.

-          Biyogüvenlik Kanunu katılımcı bir yaklaşımla biran önce yasalaştırılmalıdır.

-          Ulusal beslenme profili çıkartılmalıdır.

-          Risk analizine yönelik kontrol sisteminin oluşturulması için kayıt sisteminin geliştirilmesi sağlanmalı ve risk değerlendirmesi ile risk yönetiminin birbirinden bağımsız birimlerce gerçekleştirileceği bir yapılanma oluşturulmalıdır.

-          Ar-Ge desteklerinin sanayi ve üniversite çevrelerince daha fazla kullanılabilmesi için gerekli bilgilendirme ve eğitimler yoğunlaştırılmalı, AB`den alınan kaynaklardan yararlanmak için kapasite gelişimi sağlanmalıdır.

 


 

 

Tüm Kitaplar »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2023 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.