ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 52 (ISSN -1303-4707)

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 55-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
COĞRAFİ İŞARETLER VE GIDA MÜHENDİSİNİN ROLÜ KİTABI

Tüm Kitaplar »

6. GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ


 

 

Sunuş

 KONGRENİN AMACI

Gıda güvenliği, hem tüketici sağlığını ilgilendirmesi, hem de uluslararası ticaretin bir parçası olması nedeniyle, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye`de de üzerinde durulması ve tartışılması gereken önemli kavramlardan biri haline gelmiştir. Bir yanda teknolojik gelişmelerin yol açtığı kirliliklerin neden olduğu sorunlar, diğer yanda yaşanan küresel iklim değişiklikleri ve kuraklık, insanları yeni arayışlara yöneltmekte, değişen teknolojilerle birlikte yeni gıdalar da günlük yaşamımıza girmektedir. Bu arada, hızlı nüfus artışına bağlı olarak, kentlerde yaşayan milyonlarca insanın beslenmesi için çiftlikten sofraya gıdaların ulaştırılması sürecinde, yeni teknoloji ve uygulama arayışlarına da tanık olunmaktadır. İnsanlık, yeni sürecte, beslenme anlayışımızı yakından etkileyecek kadar büyük ve adına ‘nanoteknoloji` denilen teknolojik bir devrim ve büyük tartışmalara neden olan biyoteknolojik çalışmalara tanık olmaktadır.

Türkiye`nin tam üyelik sürecinde olduğu AB‘de, gıda güvenliğine yönelik mevzuat çalışmaları tüketici odaklı olarak sürdürülmektedir. Bu amaçla bağımsız ve özerk kurumlar oluşturulmakta,  izlenebilirliğin sağlanmasına yönelik risk değerlendirmesi ve risk iletişimi bu kuruluşlar aracılığı ile yürütülmektedir.

Türkiye`de gerek mevzuat, gerekse teknik personel ve alt yapı koşullarının yetersizliği noktasında sorunlar yaşandığı, ilgili tüm kesimlerce dile getirilmektedir. AB mevzuatının uyumlaştırılmasına yönelik olarak hazırlanan ve kamuoyuyla paylaşılan yasa taslağının, çözüm yerine daha büyük ve içinden çıkılmaz sorunlara yol açacağı,  ilgili tüm bileşenlerce vurgulanmaktadır.

Gıda Mühendisliği ekseninde düzenlenecek olan 6. Gıda Mühendisliği Kongresinin,  ilgili kamu kurum ve kuruluşları yetkilileri, bilim insanları ve sektör temsilcilerinin bir araya gelerek bilimsel ve teknolojik yenilikler ile AB üyelik sürecinde mevzuat uyumu ve uygulamalar konusunda çalışmaların irdeleneceği bir düzlem oluşturması  öngörülmektedir. Kongre süresince, bildiri sunumlarını içeren oturumların ve poster sergisinin yanı sıra, gıda sektörü ile ilgili güncel konuların tartışılacağı paneller düzenlenmesi hedeflenmektedir.

Dosyalar

6.Kongre kitabı (10812 KB)

 

Tüm Kitaplar »

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2023 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.