ANA SAYFAAna SayfaBİZE ULAŞINİletişim

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMAArama

TMMOB


ADANA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KONYA ŞUBE MERSİN ŞUBE TEMSİLCİLİKLER
»Information (English) 

WEB SİTEMİZDE ÜYE GİRİŞİ VE ÖDEMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir...

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel-İşitsel Basında
  Odamız

»Oda Görüşleri

»Hukuki Çalışmalar

»Çalışma Raporu

»Çalışma Programı

»SMM ve Büro Tescil

 
 

Yayınlar

 » SÜRELİ YAYINLAR

GIDA MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
SAYI: 52 (ISSN -1303-4707)

Tüm Sayılar »

e-BÜLTEN
SAYI: 55-2022/BÜLTEN

Tüm Sayılar »

ŞUBE e-BÜLTEN

 » KİTAPLAR

 
COĞRAFİ İŞARETLER VE GIDA MÜHENDİSİNİN ROLÜ KİTABI

Tüm Kitaplar »

4. GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ KİTABI


 

 

Sunuş

Odamız tarafından 29 Eylül-1 Ekim 2005 tarihleri arasında Ankara`da yaklaşık 300 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen Gıda Mühendisliği 4. Kongresi`nde sunulan toplam 45 bildirinin tam metninin yer aldığı bu kitap, özellikle akademisyenler ve öğrenciler tarafından oldukça ilgi görmektedir.

 

GIDA MÜHENDİSLİĞİ 4.KONGRESİ

SONUÇ BİLDİRGESİ

Gıda Mühendisliği 4.Kongresi, 29 Eylül - 1 Ekim tarihleri arasında TSE Konferans Salonu`nda 300`ü aşkın sayıda katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Kongrenin önemli amaçlarından biri, gıda sektörünü ilgilendiren her alanda var olan sorunları tespit ederek, bunlara çözüm önerileri getirmek, gerektiğinde çözüme yönelik uzun soluklu eylemleri hayata geçirmek olduğundan, kongre süresince, bilimsel poster ve sözlü bildiri sunumları yanında, gıda sektörü ile ilgili güncel konuların tartışılacağı paneller düzenlenmiştir. Düzenlenen panellerden yansıyan görüş ve tartışmalar sonucunda hazırlanan sonuç bildirgesi aşağıda yer almaktadır.

SONUÇ BİLDİRGESİ

Gıda sanayi; tüm ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de stratejik öneme sahip bir sektördür. Ancak gıda sanayii, çok sayıda küçük işletmenin var olması, tarımsal üretici veya işleyici örgütleri, tüketici örgütleri gibi sivil örgütlenme yetersizliği, kayıt dışılık nedeniyle izlenebilirliğin sağlanamaması, denetim mekanizmasının yetersizliği, yetki kargaşası ve nitelikli eleman eksikliği gibi birçok sıkıntı ile baş başadır. Kongre süresince tartışılan sorunların çözüme ulaşması ve sektörden beklenen gelişmelerin sağlanabilmesi için başlıca öneriler aşağıdadır: 

- 5179 sayılı yasada; kontrol otoritesinin tekliği, gıda denetçilerinin etkinliği, gıda güvenliği zincirinin bütünlüğü, dış ticaret uygulamaları ve tüketici hakları konusunda daha şeffaf ve anlaşılır bir yaklaşım izlenmelidir.

-Gıda kontrolü merkezi otoriteye bağlı kalmalı, yerel yönetimlere veya başka kurumlara yetki devrinden kaçınılmalıdır. Ulusal Gıda Güvenliği İdaresinin oluşumu sağlanmalıdır.

- 5179 sayılı yasa gereği yayımlanması gereken 20`yi aşkın sayıdaki yönetmelik bir an önce yayımlanmalıdır. Genetik olarak değiştirilmiş ürünler, fonksiyonel gıdalar açısından mevzuat tamamlanmalı, piyasada var olan karmaşa engellenmelidir.

- Biyogüvenlik yasa tasarısı tamamlanmalı, biran önce yayımlanarak yürürlüğe girmelidir

-Gıda yasasının yeniden düzenlenmesi ve Bakanlığın yeniden yapılandırılması çalışmaları başta olmak üzere, tüm mevzuat çalışmalarında katılımcılık azami oranda sağlanmalıdır.

- Kayıt dışılık tüm yetkili kurumların işbirliği ile engellenmeli, gıda işletmelerinin tümü kayıt altına alınmalı, gıda denetimlerinde "çiftlikten sofraya gıda güvenliği" prensibi hayata geçirilmelidir. 

-Gıda denetiminde yetkili Tarım ve Köyişleri Bakanlığı`na, sorumluluğunu yürütebilecek düzeyde eleman alınmalı, denetim ve kontrole yönelik alet- ekipman eksikleri giderilmelidir.

- Medyanın gıda konusunda tüketiciyi doğru yönlendirmesi, konu uzmanlarının görüşlerini yansıtması sağlanmalıdır. Bilimsel temeli olmayan, tüketiciyi yanlış yönlendiren haberlerden kaçınılmalıdır.

- Gıda Mühendisliği eğitimi veren üniversiteler arasında asgari müşterek arayışı sürdürülmeli, ancak ekol farklılıkları korunmalıdır. Bu konuda Gıda Mühendisleri Odası kurumlararası koordinasyonu sağlama görevini üstlenmelidir.

TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI

 

 

 

Tüm Kitaplar »

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

COPYRIGHT © 2023 TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTIYET MAH. KARANFİL-2 SOK. NO:49/10 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 418 28 26 - (+90) 312 418 28 46 - (+90) 312 418 28 47 - FAKS: (+90) 312 418 28 43
e-POSTA: gidamo@gidamo.org.tr

 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.