TMMOB
Gıda Mühendisleri Odası

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI MÜSTEŞAR YARDIMCISI DR FERHAT ŞELLİ ZİYARET EDİLDİ

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI MÜSTEŞAR YARDIMCISI DR FERHAT ŞELLİ ZİYARET EDİLDİ
MERKEZ
Yayına Giriş: 21.09.2012 Son Güncelleme: 21.09.2012

Yönetim Kurulu üyelerimiz R. Petek ATAMAN, Dr.Bediha DEMİRÖZÜ ve Fatmagül TUNCER 21.09.2012 Cuma günü Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Ferhat ŞELLİ‘yi makamında ziyaret etti.

Toplantıda, 07.09.2012 tarihinde TAGEM tarafından yayınlanan,  "Sözleşmeli Mühendis, Biyolog ve Veteriner Hekim alım" ilanında Gıda Mühendisliği kadrosunun yer almaması, daha sonra yapılan görüşmeleri takiben bu kez de sadece Ziraat Fakültelerine bağlı Gıda Mühendisliği bölümü mezunlarının kabul edilerek, diğer fakültelere bağlı bölüm mezunlarının reddedilmesi sonucunda yaşanan sürecin getirdiği fırsat eşitsizliği ve sorunun çözümü gerektiği dile getirildi. Bölümlerin farklı fakültelere bağlı olmasının tamamen üniversite organizasyonu ile bağlantılı olduğu ifade edilerek, tüm Gıda Mühendisi unvanlı kişilerin aynı eğitim aldığı vurgulandı. Yapılan görüşmenin sonunda bütün başvuruların alınacağı sözü verildi ve bu durumun Odamız tarafından ilan edileceği, yaşanan olumsuzlukların takip edileceği ifade edildi. Toplantıda ayrıca, "Araştırma ve Geliştirme Projelerinin Desteklenmesinde Uygulanacak Usul ve Esaslara İlişkin Tebliğ" taslağında yer alan Değerlendirme Kurulu‘nda yürürlükte olan tebliğin aksine, Gıda Mühendisleri Odası‘nın temsiliyetinin sağlanmış olmasına rağmen Gıda Mühendisliği Bölümlerinin temsiliyetinin hala mevcut olmaması ve TAGEM‘in yeni yapılanmasında gıda araştırmaları ile ilgili müstakil bir dairenin bulunmaması hakkındaki görüş ve düşüncelerimiz Müsteşar Yardımcısı ile paylaşıldı.

Sayın ŞELLİ tarafından, bu ve benzeri konuların çözümüne yönelik olarak, yapılan karşılıklı görüşmelerin ve atılan adımların kurumlar arası ilişkileri olgunlaştıracağı ve Gıda Mühendisleri açısından olumlu bir noktaya ulaşılabileceği ifade edildi. Bu olumlu tavra karşılık olarak Yönetim Kurulu üyelerimiz de Oda‘mızın, üyeleri ve teknik bilgi birikimiyle sürecin daha iyi işletilmesi için hizmete hazır olduğunu ifade etti.

Okunma Sayısı: 1350