TMMOB
Gıda Mühendisleri Odası

16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜNDE TMMOB GIDA KİMYA VE ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODALARI OLARAK ORTAK BASIN AÇIKLAMASI GERÇEKLEŞTİRDİK

 16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜNDE TMMOB GIDA KİMYA VE ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODALARI OLARAK ORTAK BASIN AÇIKLAMASI GERÇEKLEŞTİRDİK
İSTANBUL
Yayına Giriş: 19.10.2022 Son Güncelleme: 19.10.2022

 

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü`nün (FAO) kuruluş tarihi olan 16 Ekim, Dünya Gıda Günü olarak kutlanmaktadır. Her yıl FAO tarafından belirlenen bir tema çerçevesinde yapılan Dünya Gıda Günü ‘nün bu yılki teması, "Kimseyi Geride Bırakma" olarak belirlenmiştir. 

16 Ekim 2022 tarihinde Dünya Gıda Gününde Kadıköy Özgürlük Parkında  Gıdaya Erişim İnsan Hakkıdır. Kimse Geride Kalmamalı !.. Başlıklı basın açıklamamızı TMMOB GıdaMO adına Yönetim Kurulu Üyemiz Cem KÖYLÜOĞLUKMO adına İstanbul Şube Başkanı Gürkan ENGİN ve ZMO adına İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Murat KAPIKIRAN okudu.

Dünya üzerinde birçok insanın geride bırakılması, temel gıdalara erişimde ve bu gıdaların bulunabilirliğinde sorun yaşamalarına neden olmaktadır. Bu sorunlar pandemi, ülkeler arası çatışmalar, iklim değişikliği, eşitsizlik, artan fiyatlar ve uluslararası gerginlikler nedeniyle büyümeye devam etmektedir. 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği`ne bağlı Gıda, Kimya ve Ziraat Mühendisleri Odaları olarak; açlığın, yokluğun ve yoksulluğun son bulduğu, hakça ve adil paylaşımın olduğu bir ülke ve dünya özlemiyle bilimden, üretimden, insandan, emekten, doğadan, kamu yararı ve toplum çıkarından yana tutumumuz sürecektir. 

Basın Metnin Tamamı İçin Tıklayınız  

 

Okunma Sayısı: 165