TMMOB
Gıda Mühendisleri Odası

3 GIDA MÜHENDİSLİĞİ KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI 2930 NİSAN 2011 TARİHLERİNDE ADANA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

3 GIDA MÜHENDİSLİĞİ KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI 2930 NİSAN 2011 TARİHLERİNDE ADANA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
MERKEZ
Yayına Giriş: 03.05.2011 Son Güncelleme: 03.05.2011

Odamız Koordinatörlüğünde yılda iki kez düzenlenen, Gıda Mühendisliği Koordinasyon Kurulu Toplantıları‘nın 3.sü, 29-30 Nisan 2011 tarihlerinde Çukurova Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü‘nün ev sahipliğinde  Adana‘da gerçekleştirildi. 

Ülke çapında üniversitelerin gıda mühendisliği bölümlerinden toplam 56 kişi ile Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası (TÜGİS), Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF), Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu (YESİDEF), Türk Toksikoloji Derneği gibi sivil toplum örgütleri, Adana Tarım İl Müdürlüğü, Adana Hıfzıssıhha Enstitü Müdürlüğü, TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsü ve Adana bölgesinde faaliyet gösteren yerel gıda sanayi temsilcileri gibi sektörle ilgili tüm kesimlerden toplam 28 kişinin katılım sağladığı toplantıda; üniversiteler, sektör bileşenleri ve paydaşlar ile yapılabilecek olan muhtemel işbirlikleri ve karşılıklı beklentiler, geleceğin mühendislerinin bilgilerinin somut temellere oturmasında son derece önemli olan staj sorunu, ortak çalışma alanlarının tespiti, yeni yasa ve uygulamada yaşanan sorunlar, sektörde eleman istihdamı, tercihler ve yönelimler, Gıda Mühendisliği mesleği hakkında yapılacak olan "etik kod" çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunuldu ve son günlerde yoğun bir biçimde yaşanan bilgi kirliliği, gıda konusundaki risk iletişiminin nasıl sağlanması gerektiği enine boyuna değerlendirildi.

Son dönemlerde üst üste yaşanan gıda güvenliği iletişim krizlerinin tüketicide büyük bir endişe yaratmakta olduğu, kime ve neye inanılacağı bilinemez hale geldiği gerçeğinden hareketle, ortaya konulan veriler ışığında gıda güvenliği paydaşları açısından faydalı çıktılara ulaşıldı ve yeni yol haritaları oluşturuldu.

Toplantıda ayrıca 21-23 Nisan 2011 tarihlerinde Harran üniversitesi ev sahipliğinde Şanlıurfa‘da gerçekleştirilen "3. Ulusal Gıda Ürünleri Geliştirme Öğrenci Yarışması"nda "Yaprak Biber" isimli projeleriyle birincilik ödülünü almaya hak kazanan Çukurova Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğrencileri, ürünlerini tanıtan kısa bir sunum yaptılar ve Bölüm Başkanlığı tarafından ödüllendirildiler.

Akademisyenlerin, Gıda Mühendisleri Odası Merkez ve Adana Şube Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleşen 1. gün toplantının ardından yayınlanan sonuç bildirgesine ulaşmak için tıklayınız

 

Dosyalar
Okunma Sayısı: 1168