TMMOB
Gıda Mühendisleri Odası

BASIN AÇIKLAMASIYETERLİ GIDA MÜHENDİSİ İSTİHDAMI YARATILMADIĞI SÜRECE GIDA GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR

BASIN AÇIKLAMASIYETERLİ GIDA MÜHENDİSİ İSTİHDAMI YARATILMADIĞI SÜRECE GIDA GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR
MERKEZ
Yayına Giriş: 23.03.2022 Son Güncelleme: 23.03.2022

Tarım ve Orman Bakanı Sn. Prof. Dr. Vahit KİRİŞCİ`nin personel istihdamı ile ilgili açıklaması Odamız ve meslektaşlarımız tarafından büyük bir üzüntü ile karşılanmıştır. 

Binlerce gıda mühendisi istihdamı beklenirken toplam alınacak Gıda Mühendisi, Ziraat Mühendisi ve Su ürünleri mühendisi sayısı 817`de kalmıştır. 

Bakanlığın en önemli sorumluluklarından birisi,  gıda güvenliği için etkin ve rutin denetim yapılmasının sağlanmasıdır, ancak bu görevini yeterli düzeyde gerçekleştiremediği kamuoyu tarafından bilinmektedir. Bunun en önemli sebebi ise Bakanlık bünyesinde konunun uzmanı denetçi sayısının yetersiz olmasıdır. Bakanlık yetkilileri tarafından önceki dönemlerde dile getirilen "Gıda Güvenliği için Denetçi" sayısının arttırılacağı söylemlerine karşın yapılan bu açıklama hayal kırıklığı yaratmıştır. Yeterli Gıda Mühendisi istihdamı yaratılmadığı sürece Gıda Güvenliği‘ni sağlamak mümkün değildir. Göreve yeni başlayan Sn. Prof. Dr. Vahit KİRİŞCİ`nin önümüzdeki dönemde,  bugüne kadar ihmal edilen ve çözüm bekleyen sorunlarımıza yönelik önemli çalışmalar yapacağını ümit ediyoruz. Bu çalışmaların en önemli başlığı ise uygulamadaki aksaklıkların ortadan kaldırılması ve Gıda Mühendisi istihdamının artırılması olacaktır.

Kamuoyuna ve üyelerimize saygı ile duyurulur.

TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI

 

Okunma Sayısı: 679