TMMOB
Gıda Mühendisleri Odası

BASIN VE KAMUOYUNUN DİKKATİNE TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI TARAFINDAN 1200 KİŞİLİK PERSONEL ALIMINDAN GIDA MÜHENDİSLERİNE SADECE VE SADECE 14 KİŞİLİK YER VERİLMESİ KONUSUNDA ŞUBEMİZİN YAPTIĞI AÇIKLAMA

BASIN VE KAMUOYUNUN DİKKATİNE
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI TARAFINDAN 1200 KİŞİLİK PERSONEL ALIMINDAN GIDA MÜHENDİSLERİNE SADECE VE SADECE 14 KİŞİLİK YER VERİLMESİ KONUSUNDA ŞUBEMİZİN YAPTIĞI AÇIKLAMA
İSTANBUL
Yayına Giriş: 19.12.2022 Son Güncelleme: 19.12.2022

Basına ve Kamuoyuna

19.12.2022 

Tarım ve Orman Bakanlığının son açıkladığı ‘Personel Alım‘ listesi incelendiğinde Gıda Mühendisi istihdamının beklentilerimizin çok altında kalarak sadece ‘14‘ olduğu görülmüştür. Toplam personel alımının 1200 kişi olduğu düşünülünce Gıda Mühendisi istihdamının sadece %1.1 olması Bakanlığın asli görevlerinden olan Gıda Denetim süreçlerinin sağlıklı ve düzenli işleyişinde sorunlara yol açacaktır. 

Pandemi, savaşlar, ekonomi gibi nedenlerle Gıda Güvencesinin gün geçtikçe azaldığı bu dönemde yeni bir ‘Gıda Politikası‘ oluşturulması zorunluluk haline gelmiştir.

Mesleki eğitimi ‘Gıda ve Mühendislik‘ olan Gıda Mühendislerini temel alarak, çeşitli uzman meslek gruplarında belirleyip dâhil ederek yeni bir tarladan çatala ‘Gıda Sistemi‘ kurulmalıdır. 

Son açıklanan ‘14‘ Gıda Mühendisi sayısı etkili ve güvenilir gıdaya erişim için kesinlikle yeterli değildir ve acil artırılması gerekmektedir.

Gıda güvenliğine ilişkin yeni yaklaşımlar politikalar üretecek, gıda mevzuatları oluşumunda değişen koşullar doğrultusunda aktif rol alacak, gıda güvenliğinde sürekli değişim ve gelişime katkı sağlayacak Gıda Mühendisleri Güvenilir Gıdanın Güvencesidir!

 

       TMMOB
Gıda Mühendisleri Odası
İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu 

  

Okunma Sayısı: 958