TMMOB
Gıda Mühendisleri Odası

DÜNYANIN GELECEĞİ BİZİM ELİMİZDE! BAŞLIKLI 22 MART DÜNYA SU GÜNÜ PANELİ GERÇEKLEŞTİRDİK

DÜNYANIN GELECEĞİ BİZİM ELİMİZDE! BAŞLIKLI 22 MART DÜNYA SU GÜNÜ PANELİ GERÇEKLEŞTİRDİK
İSTANBUL
Yayına Giriş: 27.03.2024 Son Güncelleme: 27.03.2024

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ve Ataşehir Belediyesi iş birliğiyle "Dünya Su Günü" kapsamında 22 Mart 2024 Cuma günü Sabah Saat 10.00`da Ataşehir Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde “Dünyanın Geleceği Bizim Elimizde” konulu Paneli gerçekleştirdik. 

Birleşmiş Milletler 1993 yılından bu zamana 22 Mart`ı "Dünya Su Günü" olarak ilan etmiştir. Dünya Su Günü kapsamında her sene, yılın teması konusu işlenmektedir. 2024 yılının temasını ise "Barış İçin Sudan Faydalanmak" olarak belirlemiştir. Yılın teması kapsamında, Gıda ve Gıda üretiminde Su, İstanbul Su Durumu, Suyun Yaşamsal Önemi, Su Kıtlığı ve Bilinçli Su Tüketiminin Sağlanması konularında farkındalık oluşturmak amacıyla, Moderatörlüğünü Ataşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Sn. Çiğdem KARA’nın yaptığı, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Onur AKBULUT ve TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Hakan DULKADİROĞLU’nun panelist oldukları etkinliğimizde,

Şube Başkanımız Onur Akbulut, “Gıda Üretiminde Su” konusu hakkında önemli bilgiler paylaştı. Su ve besinlerle bulaşan hastalıklardan korunmak için yapılması gerekenlerden bahsetti. Tükettiğimiz gıdaların son kullanma tarihlerinin önemine de dikkat çekti. Ayrıca gıda hijyen yönetmeliği ve tüketici haklarıyla da ilgili bilgilendirmeler yaptı. Tükettiğimiz gıda ürünlerinin tazeliği ve hijyeni hakkında aydınlatıcı açıklamalarda bulundu. Özellikle satın alınan ürünlerle ilgili üzerlerinde bulunan “katkısız, koruyucusuz ve %100 organik” gibi ibarelerin güvenirliliğinin sorgulanması gerektiğini dile getirerek, etiket içeriklerinin dikkatli okunması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, Gıda su aktivitesinin önemi ve gıda da su ayak izi hakkında da bilgiler verdi. 

Suyun yaşamın vazgeçilmezi olduğu bir kez daha vurgulanan panelde, su kıtlığına dikkat çeken ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan video içerikleri de izletildi. Panelin sonunda katılımcılara, suyun akış yoğunluğunu azaltarak su tasarrufu sağlamaya yarayan “perlatör” aparatı hediye edildi.

Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen her kese teşekkür ederiz.

Okunma Sayısı: 105