TMMOB
Gıda Mühendisleri Odası

DÜNYA GIDA GÜNÜNÜDE GIDA MÜHENDİSLERİ MUTSUZ

DÜNYA GIDA GÜNÜNÜDE GIDA MÜHENDİSLERİ MUTSUZ
İSTANBUL
Yayına Giriş: 16.10.2014 Son Güncelleme: 16.10.2014

DÜNYA GIDA GÜNÜNÜDE GIDA MÜHENDİSLERİ MUTSUZ


Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü`nün (FAO) kuruluş tarihi olan 16 Ekim, Dünya Gıda Günü olarak kutlanmaktadır. Her yıl FAO tarafından belirlenen bir tema çerçevesinde yapılan Dünya Gıda Günü ‘nün bu yılki teması, `Aile Çiftçiliği: Dünyayı besle, yeryüzünü önemse` olarak belirlenmiştir.

Biz Gıda Mühendisleri ağırlıkla "gıda üretim, kalite ve güvenliği" konusuna çalışmakta ve politikalar üretmekteyiz. Ancak meslek isminde ve çalışma hayatının ana teması gıda olan Gıda Mühendisleri mutsuz ve kendilerini dışlanmış hissetmektedirler. Başlıkta da duygularına tercüman olduğum meslektaşlarım görevlerini tam yapamamanın sıkıntılarını yaşamaktadırlar. Sektörde sağlıklı gıdanın üretilmesi için verdikleri savaşta ellerinin güçlenmesi için gerekli tedbirlerin alınmasını istemektedirler. Ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından ve ilgili kurumlardan üretilen "Gıda Danışmanlığı" ve "Hijyenik Dizayn" gibi projelerimize gerekli ilginin gösterilmesini, istihdam ile alakalı haksızlığın giderilmesini ve gıda güvenliği problemlerinin çözümlerinde üzerlerine düşen çalışmaların daha kararlı bir şekilde yapılmasını talep etmektedirler.

 "Yeterli miktarda, uygun fiyatta ve kalitede, güvenli ve sürekli gıdaya ulaşmak" bir insanlık hakkı olmasına rağmen;
• Gerek üretici gerekse tüketici boyutunda yaşanan ekonomik sıkıntılar,
• Yeterli istihdamın ve etkin denetimin sağlanamaması,
• Gıda güveliği politikalarının yetersiz olması, sıkıntıların ilgili kurumlar tarafından kabul edilmemesi ve
• Ortak çalışmaya yeteri kadar açık olunmaması
güvenilir gıdaya ulaşımı riske atmaktadır.

Gıda güvenliği ve güvencesini sağlamak için bu sarmaldan çıkışa yönelik bütünsel politikaların geliştirilmesine ihtiyaç vardır. 16 Ekim Dünya Gıda Günü`nde bir kez daha talep ediyoruz: Ülke olarak tarım üreticisini üretimden kopartmayacak, tüketiciye güvenli ve ekonomik ürünler sunacak düzeni hep beraber kuralım. Sadece ekonomi ve piyasa gözlüğü ile bakmadan, stratejik öneme sahip tarım ve gıda sektörünü güçlendirelim, kayıt dışını engelleyelim. Alım gücü düşük kesimlerin yeterli ve sağlıklı beslenmesini sağlamak üzere doğru ve uzun soluklu politikalar geliştirelim. Güvenli gıda arzını sağlamak amacıyla denetimlerin kamu eliyle etkin bir biçimde gerçekleştirilmesini sağlayalım.


Kamuda gıda alanında temel strateji ve politikaların belirlenmesinde ve bunların uygulanmasında görev almak üzere; başta Gıda Mühendisleri olmak üzere, ilgili tüm meslek gruplarını istihdam edelim. Son zamanlarda yaşanan problemler; gıda ile ilgili tüm aşamalarda konu uzmanlarının varlığının ne kadar gerekli olduğunu göstermiştir.

Güvenli ve yeterli gıdaya ulaşımın güvence altına alındığı, insanca yaşanılan bir dünyada gıda gününü gerçek anlamda hep beraber kutlayalım.

                                                                                                                          Sedat KURU
                                                                                                          TMMOB Gıda Mühendisleri Odası
                                                                                                    İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı
  

Okunma Sayısı: 308