TMMOB
Gıda Mühendisleri Odası

GIDA KONTROL GÖREVLİLERİNE YAPILAN SALDIRILARI KINIYORUZ

GIDA KONTROL GÖREVLİLERİNE YAPILAN SALDIRILARI KINIYORUZ
İSTANBUL
Yayına Giriş: 23.01.2020 Son Güncelleme: 23.01.2020

Gaziantep`te, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Denetim ekibinde görevli olan meslektaşlarımızın Bakanlık nezdinde açıklanan taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen süt işletmesine 15.01.2020 tarihinde yaptığı kontrolde problemin devam ettiği şüphesi ile yeniden numune almak istemesi üzerine, işletme sahibinin meslektaşlarımızı önce tehdit ettiği ve daha sonrasında silah ile ateş ettiği basına yansımıştır.

 

Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesimiz, gıda kontrol hizmetlerinde görev yapmakta olan kamu görevlilerinin yaptıkları görev ile ilgili olarak yaşadıkları zorlukları ve olumsuzlukları görmekte, kendilerine yönelen bu saldırıları toplumun sağlığına, gıda güvenliğine yapılmış bir saldırı olarak değerlendirmekte, konuyu yüksek hassasiyetle takip etmektedir.

Halk sağlığının korunması ve güvenilir gıdaya ulaşmanın teminatı olan Gıda kontrol hizmeti görevinde çalışan meslektaşlarımızın bu tür olumsuz durumlarla sık sık karşı karşıya kaldığı görülmektedir. Bu önemli görevi yapan meslektaşlarımızın güvenliğinin sağlanması için gerekli tedbirlerin alınmasını özellikle talep ediyoruz. Bu konuya ilişkin Gıda Mühendisleri İstanbul Şube yönetimi olarak bakanlık çalışmalarının en önemli destekçisi olduğumuzu bildirmek isteriz.

 

Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak, kamu adına resmi kontrol görevini özverili bir şekilde yerine getirmeye çalışan, halk sağlığının ve gıda güvenliğinin teminatı olan meslektaşlarımızın uğradığı bu kabul edilemez saldırıyı kınıyor, yetkilileri bir an önce gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz.

 

   TMMOB Gıda Mühendisleri Odası

  İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu

 

Okunma Sayısı: 593